המדינה תכשיר ארבעה מאחזים שהתכוונה להרוס

מדובר במאחזים שב-2003 הוצא להם צו תיחום שאינו מבדיל בין שטח פרטי לאדמות מדינה ולכן הבנייה בהם נמשכה למרות התיחום

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המדינה הודיעה לבג”ץ שתפעל להכשרת ארבעה מאחזים שנבנו בגדה, ובעבר היתה כוונה להרוס אותם. מדובר במאחזים שב-2003 הוצא להם צו תיחום, על ידי מפקד פיקוד מרכז. הצו מאפשר לצבא להרוס בכל רגע נתון מבנים הנמצאים בקו התיחום.

ב-2007 עתרה תנועת שלום עכשיו, באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה, לממש את הצו. המדינה הפכה את עמדתה כמה פעמים, בפברואר 2011 החליט ראש הממשלה שהמאחזים, היושבים על קרקע פרטית, ייהרסו.

צו התיחום אינו מבדיל בין שטח פרטי לאדמות מדינה. לכן, הבנייה במאחזים נמשכה למרות התיחום. על כך ביקשו השופטים הבהרות. בערב חג השבועות הגישה המדינה עמדה מפורטת לבג”ץ בנוגע לכל מאחז.

המאחז גבעת אסףצילום: מוטי מילרוד

בנוגע לגבעת אסף, שישב כולו על קרקע פלסטינית פרטית, נמסר שהמתנחלים עשו, באמצעות חברת אל ווטן בבעלות האגודה השיתופית אמנה, חמש עסקאות באדמות שעליהן יושבים המבנים. חלקה אחת נרכשה כולה, חלקה אחרת ב-95%, ו- 30% מהחלקה השלישית. בסך הכל, המתנחלים רכשו שלושה רבעים מהאדמות שעליהן המבנים.
לכן הורה הדרג המדיני למינהל האזרחי לבדוק אפשרות להכשרת המאחז.

בנוגע למאחז מצפה לכיש, ליד ההתנחלות נגוהות בדרום הר חברון, נמסר שהדרג המדיני פועל להסדרת מעמדו החוקי ושיצורף לשטח התנחלות האם. צו התיחום שלו יוסר כשיצורף לשטח ההתנחלות. בנוגע למאחז גבעת הרואה, מסרה המדינה שהוא נמצא על אדמות סקר, כלומר, לא ידוע אם האדמות פרטיות או לא. אך דרך הגישה למקום היא על קרקע פרטית. כעת יבחן הדרג המדיני מה מעמד הקרקע במקום.

בנוגע למאחז מעלה רחבעם, היושב ברובו על אדמות מדינה עם פלישה לקרקע פרטית – לאחרונה התגלתה במקום בנייה חדשה ונהרסה. כעת מתכוונת המדינה לשקול להלבין את המאחז.

יריב אופנהיימר, מזכ”ל שלום עכשיו, מסר ש”במקום להגן על האינטרס של ישראל, מגן שר הביטחון על נערי הגבעות. זו סטירת לחי למאמצי שר החוץ האמריקאי להתניע משא ומתן”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ