שתי מוניות, מנהרה ואופנוע: מזון מהיר נוסח עזה

יזם עזתי מתאם משלוחי מזון מהיר של רשת KFC מאל עריש לתושבי הרצועה. המחיר - פי שניים מבמצרים, זמן האספקה - ארבע שעות לפחות

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס

הצ'יפס מעוכים והעוף איבד את פריכותו כבר מזמן, אבל מחירה של מנה בת 12 נתחי עוף מטוגן תוצרת KFC (קנטקי פרייד צ'יקן) עולה בעזה לא פחות מ-27 דולר, יותר מכפול ממחירה מעבר לגבול המצרי - 11.5 דולר.

למנת המזון ה"מהיר" לקח יותר מארבע שעות להגיע לעזה מרגע שהוזמנה אצל הזכיין באל-עריש. היא עשתה את דרכה בשתי מוניות, חצתה גבול בינלאומי ועברה במנהרה. על המבצע ניצח יזם צעיר, חליל אפרנג'י, בעליה של החנות ימאמה (בערבית: יונה). "זכותנו להתענג על הטעמים שנהנים מהם בכל העולם", אומר אפרנג'י (31), שהקים לפני כמה שנים את שרות משלוחי המזון הראשון בעזה. הוא המפעיל צי של קטנועים שמשנע ארוחות ממסעדות מקומיות לבתי הלקוחות.

בעזה אין סניפים של רשתות גדולות למזון מהיר, אך באל עריש נפתח ב-2011 סניף של KFC. בשנה שעברה נפתחה גם שלוחת הרשת ברמאללה ומוצרי החברה מפורסמים בהרחבה בטלוויזיה מקומית.

לפני כחודש הביא אפרנג'י כמה מנות עוף מאל עריש לחבריו בעזה, ומאז הוא מוצף בהזמנות. עסק חדש נולד. בשבועות האחרונים הוא תיאם ארבעה משלוחי מזון ובהם 100 ארוחות עוף מטוגן. הוא מרוויח כ-6 דולר לארוחה. את השרות הוא מקדם בדף הפייסבוק של ימאמה, וכאשר מצטברת כמות הזמנות רצינית – בדרך כלל 30 – הוא פותח בתהליך ארוך ומורכב של שיחות טלפון, העברות כספים ותיאומים עם ממשלת חמאס. בסוף של דבר, נוחתים העופות המטוגנים על שולחנות הסועדים המקומיים.

לפני כמה ימים תיאם אפרנג'י משלוח של 15 הזמנות. לאחר שהעביר את התשלום באמצעות הבנק למסעדה באל עריש, נאסף המזון על ידי נהג מונית מצרי. בצד השני של הגבול המתין למשלוח רמזי אל נביח, נהג מונית פלסטיני. אנשי חמאס במחסום רפיח מזהים אותו כ"בחור של קנטקי".

נביח בן ה-26 טלפן לעמיתו המצרי ומסר לו איזו מנהרה אושרה על ידי נציג חמאס להעברת המזון. תחילה המתין ליד פתח המנהרה ולאחר מכן ירד במעלית לעומק של כ-10 מטרים. משם צעד כ-200 מטרים עד שפגש בשני נערים מצרים שהובילו מריצה עמוסה בקופסאות ודליי קרטון גדושים במזון.

נביח שילם לנערים כ-16.50 דולר וניהל איתם ויכוח קצר על גובה התשר. בתוך חצי שעה כבר עשה את דרכו לכיוון עזה במונית עמוסה במנות עוף. בחזרה במטה החברה, המנות ממויינות ומועמסות על אופנועים - אל בתי הלקוחות.

אפרנג'י הגביל את תפריט המשלוחים ומאפשר להזמין נתחי עוף, צ'יפס, סלט כרוב ועוגת תפוחים בלבד. הוא מסביר שמנות אחרות בתפריט המסעדה יגרמו לסיבוכים, "יש לקוחות שיבקשו כריך עם או בלי מיונז, עם או בלי רוטב חריף וכן הלאה", אומר אפרנג'י, "לכן אנחנו לא מביאים הכל, כדי למנוע בלבול במשלוח".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ