ראש ה-CIA בביקור בזק בישראל: נועד עם שר הביטחון

ג'ון ברנן הגיע הבוקר לקריה בת"א ודן עם יעלון בסוגיות הביטחוניות באזור ובעיקר בנעשה בסוריה. אתמול העבירה ישראל מסר חריף למשטר הסורי

עמוס הראל
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים9
עמוס הראל
גילי כהן

ראש הסי-איי-אי, ג'ון ברנן, ביקר היום (חמישי) בישראל ונועד עם בכירי מערכת הביטחון וקהילת המודיעין. במוקד שיחותיו של ברנן בארץ עמדו ההסלמה במלחמת האזרחים  והמאמץ הבינלאומי לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית.

ברנן נועד אחר הצהרים לשיחה עם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון. בלשכת השר נמנעו מלמסור פרטים על הפגישה. ביקורו של ראש הסי-איי-אי החדש בא כחודשיים לאחר ביקור נשיא ארצות הברית, ברק אובמה וכחודש לאחר ביקוריהם של שרי החוץ וההגנה החדשים, ג'ון קרי וצ'אק הייגל. בכל סדרת השיחות האחרונה עם נציגי הממשל הדגישו הבכירים הישראלים כי בכוונת ישראל לפעול, במקרה הצורך, כדי לסכל הברחת מערכות נשק מתקדמות וכן נשק כימי מסוריה לחיזבאללה. גם הרמטכ"ל, בני גנץ, אמר השבוע בנאום פומבי כי ישראל תעמוד על הקווים האדומים שלה באשר לזירה הצפונית.

בסוף אפריל אירעו שתי תקיפות אוויריות בשטח סוריה, המיוחסות לישראל אף שזו לא הודתה רשמית באחריות להן. בתקיפות הופצצו משלוחים של טילי פאתח-110 בכמה אתרים בסביבת דמשק. סוריה היתה תחנת ביניים לטילים, כחלק מהברחה מאיראן ללבנון. על הטילים לטווח בינוני הותקנו אמצעי ניווט משופרים, שהעלו בצורה ניכרת את רמת הדיוק שלהם. אתמול אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי ארצו מתכוונת למכור לסוריה טילי נ"מ מתקדמים מדגם אס-300, משום שהיא מעוניינת לכבד את ההסכמים שחתמה עם משטר אסד. הדברים נאמרו ימים אחדים לאחר ביקור הבזק של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברוסיה שבו ניסה לשכנע את הנשיא ולדימיר פוטין לעצור את מכירת הנשק לסוריה.

ראש הסי-איי-אי ג'ון ברנןצילום: אי־פי

הנשיא אובמה נועד אתמול (חמישי) בוושינגטון עם ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן. אובמה אמר במסיבת העיתונאים המשותפת כי הוא ואורחו מסכימים שאסד צריך ללכת וכי ארצות הברית שומרת לעצמה גם אופציה צבאית להתערבות במצב בסוריה.

למשטרו של בשאר אל-אסד בסוריה. "אם אסד יגיב על התקיפות בסוריה הוא מסתכן בהפלת משטרו", כך אמר בכיר ישראלי ל"ניו-יורק טיימס". הכתב המדיני של העיתון, מארק לנדלר, שהביא את דבריו של הבכיר הישראלי כתב כי האחרון יצר קשר עם ה"ניו-יורק טיימס" היום מיוזמתו. לנדלר ציין כי הבכיר הישראלי תודרך ביומיים האחרונים על ידי בכירים ישראלים אחרים שבקיאים במצב בסוריה, אך ביקש לשמור על עילום בשל רגישות הנושא.

דבריו של הבכיר הישראלי הוצגו בכתבה של ה"ניו-יורק טיימס" כניסיון להעביר מסר פומבי לנשיא סוריה בשאר אל-אסד במטרה לרסן אותו מלנקוט בפעולה צבאית נגד ישראל. הבכיר הישראלי רמז כי ישראל שוקלת לתקוף בסוריה פעמים נוספות כדי לעצור העברת אמצעי לחימה מתקדמים לידי חיזבאללה.

"העברת נשק כזה לחיזבאללה תערער את היציבות באזור", אמר הבכיר הישראלי. "אם אסד יגיב ויתקוף את ישראל או ינסה לתקוף את ישראל באמצעות ארגוני טרור שיפעלו בשליחותו, הוא יסתכן באובדן משטרו, כיוון שישראל תגיב. ישראל נמנעה מלהתערב במלחמת האזרחים בסוריה והיא תמשיך במדיניות הזו כל עוד אסד יימנע מלתקוף את ישראל בצורה ישירה או עקיפה".

פקיד ישראלי בכיר ציין כי ההחלטה על ההדלפה היוזמה ל"ניו-יורק טיימס" התקבלה בדרגים הגבוהים ביותר בירושלים. לדבריו, המטרה היתה להבהיר לסורים ולקהילה הבינלאומית את עמדתה של ישראל בכל הנוגע להברחות הנשק מסוריה לחיזבאללה וכן לגבי ההשלכות החמורות שיהיו לשרידותו של משטר אסד במקרה של התקפה ישירה או עקיפה של סוריה על ישראל. בלשכת ראש הממשלה סירבו לאשר או להכחיש כי הם עומדים מאחורי הפרסום ב"ניו-יורק טיימס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ