סאנדיי טיימס: אסד העלה כוננות במערך הטילים לעבר ת"א

לפי הדיווח, לווינים העוקבים אחרי הנעשה בסוריה הבחינו כי דמשק נערכה לשגר טילי קרקע-קרקע מתקדמים לעבר ישראל, במקרה שתותקף

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

עיתון הסאנדיי טיימס הבריטי דיווח הלילה (ראשון) כי סוריה פרסה סוללות טילים מתקדמות בכוננות שיגור לעבר תל אביב למקרה שתותקף בידי ישראל. לווינים שעוקבים אחר הנעשה בסוריה תיעדו הכנות סוריות לפרוס את סוללות טילי הקרקע-קרקע מסוג "תישרין".

"תישרין" הוא השם שהעניקו הסורים לטילים המכונים בישראל SM-600. אלה טילים לטוווח של כ-300 קילומטרים, שניתן לשגרם מדמשק לאזור תל אביב ורמת הדיוק שלהם גבוהה יחסית.

התשרין הוא הווריאציה הסורית לטיל הפאתח-110 שפיתחו האיראנים במקור. בסוף אפריל דווח כי ישראל הפציצה פעמיים בשתי תקיפות נפרדות כמה אתרים שבהם אוחסנו באזור דמשק טילי פאתח-110 שנשלחו מאיראן בדרכם לחיזבאללה בלבנון. הטיל האיראני הוא ככל הנראה בעל יכולת דיוק גבוהה יותר מהתשרין שבידי סוריה.

אמש התראיין נשיא סוריה, בשאר אל-אסד לעיתון הבריטי "גרדיאן" ולעיתון הארגנטינאי "קלרין" ואמר כי ארגוני ההתנגדות בארצו, הנהנים מתמיכת מדינות המערב, אינם מסוגלים לעמוד בשום הסכם שלום. לאורך הראיון נשמעו הדי פיצוצים בסביבת ארמון הנשיאות בדמשק.

אסד הזהיר את ארצות הברית ואת רוסיה כי מאמציהן להביא לפיוס בסוריה לא יצליחו להביא להפסקת מלחמת האזרחים ורק יגדילו את החורבן. הוא הוסיף כי הוא מברך על כל ניסיון להתניע דיאלוג, אך הדגיש כי הוא מאמין שמדינות המערב מחפשות דרכים להגביר את האלימות ולהפיל את ממשלו.

ביום שישי דיווח "ניו יורק טיימס" כי רוסיה שלחה לסוריה טילים מתקדמים נגד ספינות. על פי הדיווח מדובר בטילים מסוג יאחונט, שדגם ישן יותר שלהם כבר הועבר לסורים בעבר, אולם לאלה שנשלחו עתה יש רדאר מתקדם שמשפר את יעילותם והם עלולים לסכל ניסיון להטלת סגר ימי על סוריה. ביום רביעי שעבר ציטט הכתב המדיני של ניו יורק טיימס בכיר ישראלי שאמר כי "אם אסד יגיב על התקיפות בסוריה הוא מסתכן בהפלת משטרו".

הימים האחרונים בסוריה עומדים בסימן התנגשות אינטרסים בין ארצות הברית ורוסיה. בעוד שוושינגטון מוסיפה להסס באשר לעוצמת הצעדים הנדרשים כדי להחליף את משטר אסד, רוסיה אינה מתנגדת להפלת הרודן הסורי וממשיכה להתריע מפני עליית משטר סוני קיצוני במקומו.

על פי פרסומים זרים, ישראל תקפה פעמיים החודש בסוריה. בפעם הראשונה חיל האוויר תקף משלוח טילים שיועד לחיזבאללה ו-48 שעות מאוחר יותר, על פי הדיווחים, תקפה ישראל מכון למחקר צבאי מצפון לדמשק.

השתתף בהכנת הידיעה: עמוס הראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ