אקדמאים בכירים לפצ"ר: מאסר נתן בלנק בלתי מידתי

סרבן המצפון נשפט בפעם העשירית ושוהה בכלא צבאי כבר 150 יום. במכתב עליו חתומים עשרות אנשי אקדמיה נטען כי "זהו מימוש של זכותו לחופש מצפון"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עשרות אנשי אקדמיה קוראים לפרקליט הצבאי הראשי לשחרר ממאסר את החייל נתן בלנק, המסרב לשרת בצבא מטעמי מצפון.

בעקבות משפטו של בלנק בתחילת השבוע שעבר, שיגרו בסוף השבוע 36 פרופסורים ודוקטורים למשפטים מכתב אל האלוף דני עפרוני, ובו הם טוענים כי ענישתו היא בלתי מידתית. מדובר במשפטו העשירי של בלנק, וכעת הוא נשלח למחבוש נוסף של 28 ימים בכלא שש. בלנק שוהה למעשה בכלא צבאי למעלה מ-150 ימים, לאחר שהתייצב לראשונה בבקו"ם ב-19 בנובמבר והודיע על סירובו לשרת בצבא בשל התנגדותו לכיבוש

במכתב מותחים הללו ביקורת על המדיניות הצבאית כלפי סרבני המצפון ומתייחסים באופן מפורש גם ליחס המופעל כלפי בלנק. "סירובו של אדם לשרת בצה"ל, בשל כך שהשירות מחייבו לפעול באופן שלפי תפיסתו פוגע עמוקות בתפיסות יסוד מוסריות, הוא מימוש של זכותו לחופש מצפון; ענישתו פוגעת בזכות זו, והיא מותרת רק אם היא עומדת בדרישת המידתיות", נכתב בפנייה לפצ"ר. "בנסיבות שבהן אין חשש ממשי כי תגובה מתונה יחסית כלפי אדם המסרב לשרת תוביל רבים לסרב ותפגע בביטחון המדינה, המדינה אינה רשאית להטיל עונש מאסר ממושך על אדם המסרב לשרת מטעמי מצפון. מאסר שכזה הוא בלתי מידתי. לאור זאת, אנו סבורים שהמקרה של נתן בלנק הוא דוגמא למדיניות בלתי ראויה".

נתן בלנק, סרבן גיוסצילום: יש גבול

בין החותמים על המכתב, פרופ' יובל שני, דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ומי שנבחר לאחרונה לכהן בוועדה לזכויות האדם של האו"ם; פרופ' מני מאוטנר מאוניברסיטת תל אביב, פרופ' יוסי דהאן, יו"ר ועד מרכז אדווה, פרופ' ברק מדינה שהיה בעברו דיקן הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית ועוד.

"מדובר בסירוב שמכל הבחינות הוא הקל ביותר – הוא לא קורא לאחרים לסרב, ועל כן אף אחד לא יכול לטעון שיש כאן סכנה נוראית לגל סירוב, והעובדה היא שאין המון אנשים שמוכנים לשבת בכלא המון זמן. נתן הוא מקרה מיוחד מהבחינה הזו. היו אנשים שנשפטו ומצאו עצמם בחוץ – ונתן מסרב ללכת בדרכים כאלו שנראות לו שגויות", אומר פרופ' דוד אנוך, אחד מיוזמי המכתב. "יתרה מזאת, הוא רוצה לעשות שירות לאומי ויש גם פתרונות יצירתיים בנושא, עם חיול או בלי. הוא לא מחפש לעצמו פטור, הוא לא מחפש דרכים שקריות החוצה, וקשה לא לראות כאן סוג של התעללות באדם שלו היה בן מגזר אחר הוא היה מקבל את זה (את הפטור, ג"כ) כשגרה. הטיפול החוזר והנשנה שאין לו סוף ברור, והמחמיר מאוד – קשה לראות בזה משהו שהוא לא התעללות. התחושה היא שיש פה התנהגות שהיא לא ראויה משפטית – לקחת אדם צעיר שמסרב מתום לב ומציע פתרונות ישימים, ולהעמידו לדין משמעתי חוזר ונשנה, מנוגד להגינות ולעקרון המשפטי".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "הפנייה התקבלה היום במשרדי הפרקליטות הצבאית, תיבחן לגופה ותענה במישרין לפונה ולא באמצעות כלי התקשורת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ