נתניהו הכחיש את הדיווח כי ישראל רוצה בהמשך שלטון אסד: "לא מתערבים"

ראש הממשלה הבהיר כי הפרסומים בטיימס הלונדוני לא מצייגים את עמדת ישראל. מוקדם יותר אמר נתניהו כי ישראל תמשיך לפעול לעצירת העברת נשק מסוריה לחיזבאללה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הבהיר היום (ראשון) בישיבת שרי הליכוד כי הפרסום בטיימס הלונדוני לפיו ישראל מעוניינת בהמשך שלטונו של אסד אינו נכון. "הדברים שצוטטו בשם איש מודיעין ישראלי אינם מייצגים את עמדת ממשלת ישראל", אמר נתניהו לפי מקור שנכח בישיבה. נתניהו הבהיר כי ישראל אינה מתערבת במלחמת האזרחים בסוריה ואינה נוקטת עמדה לגבי מי הגורם שצריך לשלוט במדינה.

הבוקר הצהיר נתניהו בישיבת הממשלה כי ישראל תמשיך לפעול לעצירת העברת נשק מסוריה לחיזבאללה. "ממשלת ישראל פועלת באופן אחראי נחוש ושקול כדי להבטיח את ביטחון אזרחי ישראל בהתאם למדיניות שקבענו למנוע ככל האפשר זליגה של נשק מתקדם לחיזבאללה", אמר נתניהו. "נפעל להבטיח את האינטרסים הביטחוניים של ישראל גם בהמשך".

דבריו של ראש הממשלה מגיעים בהמשך לדיווחים על היערכות סורית לקראת תקיפה ישראלית בשטחה. הלילה דיווח "סאנדיי טיימס" הבריטי כי סוריה פרסה סוללות טילים מתקדמות בכוננות שיגור לעבר תל אביב למקרה שתותקף בידי ישראל. על פי הדיווח, לוויינים שעוקבים אחר הנעשה בסוריה תיעדו הכנות סוריות לפרוס את סוללות טילי הקרקע-קרקע מסוג "תישרין".

"תישרין" הוא השם שהעניקו הסורים לטילים המכונים בישראל SM-600. אלה טילים לטוווח של כ-300 קילומטרים, שניתן לשגרם מדמשק לאזור תל אביב ורמת הדיוק שלהם גבוהה יחסית.

התשרין הוא הווריאציה הסורית לטיל הפאתח-110 שפיתחו האיראנים במקור. בסוף אפריל דווח כי ישראל הפציצה פעמיים בשתי תקיפות נפרדות כמה אתרים שבהם אוחסנו באזור דמשק טילי פאתח-110 שנשלחו מאיראן בדרכם לחיזבאללה בלבנון. הטיל האיראני הוא ככל הנראה בעל יכולת דיוק גבוהה יותר מהתשרין שבידי סוריה.

דובר צה"ל, תת-אלוף יואב (פולי) מרדכי, הכחיש הבוקר את הפרסום ב"טיימס" בסוף השבוע לפיו בכיר ישראלי טוען כי ישראל עדיף שאסד יישאר בשלטון. מרדכי כתב בפייסבוק כי "איני יודע מיהו הגורם העלום. למדתי רבות בשנתיים האחרונות על השימוש המושכל שניתן לעשות בציטוטים שכאלה לטובת מטרות כאלו ואחרות. היות ומוכרת לי עמדת אגף המודיעין באשר לאירועים בסוריה אני מוצא את הציטוט לא אמין, הייתי אומר אפילו מופרך. אנחנו בצה"ל ממשיכים לעקוב ולהיערך לכל תרחיש, בגזרה הצפונית כמו גם בכל גזרה אחרת, מה שלא מותיר לנו יותר מדי זמן להשערות עתידיות".

בשבוע שעבר ציטט "ניו יורק טיימס" בכיר ישראלי, שהזהיר מפני ההשלכות של תגובה סורית על התקיפות המיוחסות לישראל. "אם אסד יגיב ויתקוף את ישראל או ינסה לתקוף אותה באמצעות ארגוני טרור שיפעלו בשליחותו הוא יסתכן באובדן משטרו, כיוון שישראל תגיב", צוטט הבכיר. "ישראל נמנעה מלהתערב במלחמת האזרחים בסוריה והיא תמשיך במדיניות הזו כל עוד אסד יימנע מלתקוף את ישראל בצורה ישירה או עקיפה".

על פי פרסומים זרים, ישראל ביצעה החודש שתי תקיפות בסוריה. בפעם הראשונה, על פי הדיווחים, יעד התקיפה היה משלוח טילים שיועד לחיזבאללה, ו-48 שעות מאוחר יותר הותקף מכון מחקר צבאי מצפון לדמשק.

השתתף בהכנת הידיעה: עמוס הראל

בנימין נתניהו בישיבת הממשלהצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ