ועדת בדיקה ממשלתית: מוחמד א-דורה כלל לא נפגע מהירי בצומת נצרים

דו"ח ועדה ממשלתית שיצא היום, 13 שנה לאחר התקרית ברצועת עזה, קבע כי צילומי הווידיאו המלאים מראים כי א-דורה נותר בחיים לאחר הקרב

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

13 שנה אחרי תקרית האש הקשה בצומת נצרים בספטמבר 2000 קובע דו"ח של ועדת בדיקה ממשלתית כי "יש סימנים רבים המראים" שהילד מוחמד א-דורה ואביו ג'מאל "כלל לא נפגעו ע"י כדורים" במהלך האירוע. בדו"ח נטען עוד כי בניגוד לדיווח המפורסם של רשת "פראנס 2", צילומי הווידאו המלאים של הקרב מראים כי בסוף הסרט מוחמד א-דורה עדיין חי. 

ועדת הבדיקה הממשלתית הוקמה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לעניינים אסטרטגיים דאז משה יעלון בספטמבר 2012. בראש הוועדה עמד מנכ"ל המשרד לעניינים אסטרטגיים, יוסי קופרווסר, והיו חברים בה נציגים של משרד החוץ, משרד הביטחון, דובר צה"ל, משטרת ישראל וכן מומחים חיצוניים.

הוועדה בדקה בעיקר את הדיווח ששודר ע"י כתב רשת הטלוויזיה הצרפתית "פראנס 2", שארל אנדרלין, ב-30 בספטמבר 2000 לגבי מותו של מוחמד א-דורה בצומת נצרים ואת האירועים שהתרחשו בעקבותיו. לפי אותו דיווח, מוחמד א-דורה נהרג כתוצאה מיריות של חיילי צה"ל שהיו במוצב סמוך. 

הוועדה קבעה כי לטענות ולהאשמות של רשת "פראנס 2" לפיהן מוחמד א-דורה נהרג מירי חיילי צה"ל אין בסיס במידע שהיה בידי התחנה. הוועדה מאשימה את "פראנס 2" כי הדיווח נערך בצורה שיצרה רושם מטעה כי יש בידי ברשת הוכחות לכך שחיילי צה"ל אחראים למותו של א-דורה.

"בניגוד לטענת הדיווח כי הילד נהרג, בדיקת סרט הצילום הגולמי על ידי הוועדה מלמדת כי בסוף סרט הצילום, בקטע שלא שודר, הילד נראה חי", נכתב בדוח הוועדה. "מהבדיקה עולה כי לא קיימות הוכחות לכך שהאב ג'מאל או הילד מוחמד נפגעו כפי שנטען בדיווח, והסרט אף איננו מראה כי ג'מאל נפגע באורח קשה. לעומת זאת, ישנם סימנים רבים המראים כי השניים כלל לא נפגעו על ידי כדורים". 

הוועדה קבעה עוד כי ממצאי הבדיקה מעלים ספק רב לגבי האפשרות שחורי הקליעים בקרבת השניים נגרמו ע"י אש שהגיעה ממוצב צה"ל, כפי שנרמז בדיווח של "פראנס 2". הוועדה הדגישה בדוח שהגישה היום לראש הממשלה נתניהו כי קיימים "סימני שאלה רבים לגבי כמעט כל היבט בדיווח" של הרשת הצרפתית ואף רמזה לאפשרות כי כלל לא קיים ילד בשם מוחמד א-דורה. 

דוח הוועדה הוא כתב אישום נגד העיתונאי שארל אנדרלין ורשת "פראנס 2". חברי הוועדה קבעו כי הדיווח על מותו של מוחמד א-דורה "הזיק למעמדה הבינלאומי של ישראל וליבה את להבות הטרור והשנאה". עוד קבעה הוועדה כי "מאז אותו יום, שימש הדיווח של פראנס 2 לגבי פעולות ישראל כהשראה והצדקה לטרור, אנטישמיות ודה-לגיטימציה של ישראל".

פרק שלם בדוח הוועדה עסק בביקורת תקשורת ולקחים למקצוע העיתונות וזאת על אף שבין חברי הוועדה לא היה אפילו עיתונאי אחד. רוב חבריה היו קציני צבא בהווה ובעבר ומאנשי הסברה. הוועדה קבעה כי פרשת א- דורה ממחישה את הצורך ש"אמצעי התקשורת יישמו את הסטנדרטים המקצועיים והאתיים הקפדניים ביותר כאשר הם מסקרים סכסוכים אסימטריים". 

הדו"ח הישראלי יצא אחרי התנצחות רבת שנים סביב האמינות של הדיווח של אנדרלין. ב-2008 קבע בית משפט לערעורים בפאריס כי ייתכן שהתצלומים סולפו. בית המשפט  זיכה אתמול את פיליפ קרסנטי, בעליו של אתר אינטרנט צרפתי, מאשמה שהוציא את דיבת ערוץ "פראנס 2". במהלך המשפט העיד כבר מומחה צרפתי כי צה"ל לא הרג את א-דורה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ