גילי כהן
גילי כהן

שר החינוך, שי פירון, תוקף את ההצעה להארכת משך השירות הצבאי במסלולי ההסדר וטוען כי הדבר יהווה "מכה אנושה למפעל זה". זאת בניגוד לדבריו לפני הבחירות, אז הציג פירון עמדה הפוכה לחלוטין וקרא דווקא לבחון שינוי מסלולי ההסדר. במהלך הדיונים של ועדת פרי לשוויון בנטל, עלתה כוונה לשנות את מסלולי השירות של בני ישיבות ההסדר, בין היתר לאור העובדה כי החרדים שיחוייבו להתגייס בעקבות החוק החדש, ישרתו זמן רב יותר מהמשרתים במסלולי ההסדר.

כאשר תא"ל גדי אגמון, ראש חטיבת תכנון ומינהל כוח אדם באכ"א הציג לנציגי הוועדה את התוכנית הצבאית לקיצור שירות הגברים, הוא התנה זאת בכמה תהליכים מקבילים, בהם בין היתר הארכת שירותם של משרתי מסלולי ההסדר. בעוד כיום משרתים כ-1,400 חיילי מסלול ההסדר במשך 16 חודשים בלבד, בצבא ובוועדה היו מעוניינים להאריך את שירותם של חיילי ההסדר ל-24 חודשים.

קצין בכיר בצה"ל שהתבטא בנושא באחרונה אמר כי מדובר ב"נושא שנכון לקדם ולתת לו מענה, בוודאי במציאות שבה החרדים עומדים לשרת 24 חודשים בממוצע, נכון שגם מסלול ההסדר, שמייצג את המגזר הדתי לאומי, יבצע שירות מתאים".

שר החינוך, פירוןצילום: תומר אפלבאום

במכתב ששלח פירון לאנשי הוועדה לפני כשבוע, ופורסם הבוקר ב"מעריב", כותב השר כי "אין ספק שראוי ונכון לבחון את מסלול ההסדר- כפי שראוי לבחון כל מסגרת צבאית. שינוי המציאות מכריח שינוי במבנה המסגרת של התכניות השונות, אבל הארכה חד צדדית של המסלול עשויה לפגוע בכולנו". פירון הוא דמות בולטת בציונות הדתית. הוא שימש כראש מוסדות ישיבת ההסדר בפתח תקווה והיה ממקימיה.

בעוד שמהמכתב עולה כי פירון מתנגד לשינוי, בחודש ינואר האחרון הוא נשמע אחרת - אתר "ספירלה" המופעל על ידי סטודנטים ממכללת ספיר, ציטט אז את פירון דווקא כמי שתומך בשינוי המסלול הנוכחי, וסבור שגם הציונות הדתית צריכה לבחון את מבנה התוכנית. במהלך כנס בחירות בקיבוץ עלומים טען כי "גם הציונות הדתית, ראוי לה שתבחן את מסלול ההסדר, האם הוא עומד בקריטריונים של שוויון בנטל. האם זה לגיטימי שבחור בשיעור ד' (השנה הרביעית של התוכנית), אחרי שחזר מהשירות הצבאי, יעשה פסיכומטרי בהסדר, וחבריו ימשיכו שלוש שנים נוספות בצבא?".

לפי הפרסום ב"ספירלה", פירון הציע גם כי בני הציונות הדתית ישולבו במכינות קדם צבאיות, יצאו לשירות בן שלוש שנים, ולאחר מכן ישתלבו במדרשות התורניות המציעות תוכניות "שלב ב'" לבוגרי המכינות. אולם במכתב שהעביר באחרונה פירון לחברי וועדת פרי, הסביר כי "לא ייתכן כי דווקא בעת הזו, כשהציונות הדתית שותפה בכירה בהנהגת המדינה, התוצאה של מהלך השוויון בנטל, שיועד בעיקרו לשלב את מי שאינו שותף, תהיה דווקא פגיעה בעולם התורה הציוני המכשיר הנהגה רוחנית המחוברת למדינה ולחברה. צעד כזה, יותר משהו מצליח לחבר ולאחד, מעביר מסר שעולם התורה ואחריות ציבוריות אינם יכולים כביכול להיבנות בכפיפה אחת".

בשנת 2010 צוטט מח"ט הצנחנים דאז, אהרון חליוה (כיום תא"ל המשמש מפקד אוגדה מובחרת) כמי ש"שונא, לא סובל, את המסלול הזה", ואמר שאינו חושב שמדובר במסלול "ערכי", כהגדרתו. הדבר עורר סערה רבה בקרב הציבור הדתי-לאומי ובצה"ל, שנדרש אחר כך להבהיר את הדברים ואף להתנצל בעקבות המחאה שהתעוררה בקרב איגוד ישיבות ההסדר. ישיבות ההסדר נחשבות ללובי חזק, שבעבר השמיע קולות נגד הארכת שירותם בצה"ל של תלמידי הישיבות. לצד זאת, בשנים האחרונות התבטאו עוד ועוד קצינים מהמערך הלוחם נגד הפרויקט. קצין בדרגת תא"ל ששימש כמפקד חטיבה לוחמת, אמר ל"הארץ" כי "צריך לסדר גם את ישיבות ההסדר. הפער בין 36 חודשים לחילוני ו-16 חודש לבן ישיבה הוא דיפרנציאציה. חבל שהציונות הדתית הנהדרת עושה 16 חודשים וזה לא לגיטימי לא לפתור את הנושא הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ