צבא סוריה: תפסנו ג'יפ ישראלי ששימש את המורדים בקרבות בקוסייר

משטר אסד טוען כי זו עדות לסיוע שמעניקה ישראל למורדים. בישראל מכחישים וטוענים כי מדובר בג'יפ ישן שיצא משירות לפני שנים רבות

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

צבא סוריה הציג היום (שני) ג'יפ מתוצרת ישראל, שלטענתו נלקח שלל מארגוני המורדים בקרב שהתנהל בימים האחרונים בעיר הסורית קוסייר, סמוך לגבול לבנון. משטר אסד טוען כי זו עדות לסיוע שמעניקות ישראל וארצות הברית לארגוני האופוזיציה במדינה. בישראל מכחישים ואומרים כי מדובר בג'יפ שיצא משירות צה"ל לפני שנים רבות ועדיין לא ברור כיצד התגלגל לידי המורדים.

רשת הטלוויזיה הלבנונית "אל-מיאדין", המקורבת לארגון חיזבאללה, פרסמה היום סרטון שבו נראים קצין וחיילים מצבאו של אסד ליד הג'יפ, שנפגע מכמה קליעים בעת הקרבות. זהו ג'יפ "סופה" ממוגן ירי, ככל הנראה מדגם מיושן יחסית. ג'יפים רבים כאלה משמשים, או שימשו בעבר, את כוחות צה"ל בשטחים ולפני פינוי אזור הביטחון בדרום לבנון בשנת 2000, גם בלבנון.

בצילום נראה בבירור מספר הרישוי הצה"לי "צ 669491", הנחיות למהירות נסיעה מקסימאלית בשטח פתוח ובשטח בנוי, כפי שמופיעות על כלי רכב צה"ליים וכן מסמכי רישוי שונים. הקצין הסורי שהתראיין בסרטון טוען כי זו הוכחה לסיוע שמעניקה ישראל לצבא סוריה החופשית, אחד מארגוני האופוזיציה המרכזיים הלוחמים נגד אסד.

מקורות ביטחוניים בישראל אמרו ל"הארץ" כי ישראל נמנעת מלהגיש סיוע לוגיסטי או צבאי למורדים בסוריה. לדבריהם, נראה שהג'יפ התגלגל לידי המורדים במקרה. מבדיקה ראשונית שנעשתה בשעות האחרונות בצה"ל עולה כי הג'יפ אינו בשימוש זה כעשר שנים לפחות. ייתכן שמדובר בג'יפ שנותר מאחור באזור הביטחון אחרי הנסיגה במאי 2000 או שנמכר מאוחר יותר בשוק הפרטי.

דובר צה"ל מסר בתגובה כי הג'יפ אינו בשימוש צה"ל זה יותר מעשור ואמר כי "מדובר בניסיון כושל נוסף של התעמולה הסורית" להפנות האשמות שקריות כלפי ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ