ישראל ביטלה ביקור של פקחי אונסק"ו: "הפלסטינים ניסו להפוך אותו לפוליטי"

במשרד החוץ טוענים כי הפלסטינים הפרו את ההבנות שהושגו, לפיהן משלחת הפקחים לא תבקר בהר הבית ולא תעסוק בסוגיית מעלה המוגרבים

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

ישראל החליטה לבטל ביקור של משלחת פקחים מקצועית של ארגון החינוך והתרבות של האו"ם - אונסק"ו - שהיתה אמורה להתחיל היום את עבודתה בעיר העתיקה בירושלים. בכיר במשרד החוץ אמר כי "הביקור נדחה לאחר שהפלסטינים הפרו את ההבנות שהושגו וניסו להפוך אותו לאירוע פוליטי".

ב-23 באפריל הגיעו ישראל, הפלסטינים ואונסק"ו להסכם לפיו חמש החלטות גינוי אנטי-ישראליות יוסרו מסדר יומו של הארגון. בתמורה הביעה ישראל נכונות לאפשר למשלחת פקחים של אונסק"ו לבקר בעיר העתיקה ולבחון שורה של אתרים שעוברים בימים אלה תהליכי שימור ושיקום. במסגרת ההבנות הוסכם כי המשלחת לא תבקר בהר הבית ולא תעסוק בסוגיית מעלה המוגרבים. 

בימים האחרונים החל להגיע למשרד החוץ מידע לפיו הרשות הפלסטינית, שנחשבת כיום לחברה מלאה באונסק"ו, ניסתה לשנות את אופי הביקור ולשוות לו נופך מדיני ופוליטי. במשרד החוץ רתחו על הצהרה של שר החוץ הפלסטיני, ריאד אל-מאלכי, ביום חמישי שעבר לפיה משלחת הפקחים היא למעשה "ועדת חקירה שבוחנת את ניסיונותיו של הכיבוש לייהד את ירושלים". 

גשר המוגרבים בעיר העתיקהצילום: מיכל פתאל

בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין עוד שבדיקה של לוח הזמנים של חברי משלחת אונסק"ו העלתה כי הרשות הפלסטינית ארגנה לפקחים פגישות עם שרים פלסטינים, ולא רק עם מומחים מקצועיים ודיפלומטים, כפי שסוכם תחילה. כמו כן, אנשי הרשות הפלסטינית רצו לקחת את חברי משלחת הפקחים לסיור בהר הבית וזאת בניגוד לסיכומים המוקדמים.
אתמול (ראשון) התקיימה התייעצות במשרד החוץ, בסיומה הונחה שגריר ישראל לאונסק"ו נמרוד ברקן להודיע למזכירות הארגון כי ישראל מבקשת לדחות את ביקור הפקחים למועד אחר, וזאת במחאה על התנהלות הפלסטינים. בשלב זה לא נקבע מועד חדש לביקור הפקחים וההערכה היא שהדבר עלול לקחת עוד חודשים ארוכים. 

"ברגע האחרון הפלסטינים החליטו להפר את כל ההבנות שהושגו", אמר בכיר במשרד החוץ בירושלים. "הם הפכו את הביקור לפוליטי וזה לחלוטין לא מקובל עלינו. אנחנו מקווים שניתן יהיה לחזור להבנות שהושגו ולקיים ביקור מקצועי". 

בשבועיים האחרונים, סביב יום ירושלים, גברה מאוד המתיחות בין ישראל לפלסטינים בהר הבית. במקום התרחשו שורה של עימותים בין פלסטינים ליהודים שעלו להר באישור המשטרה. בעקבות האירועים אף זומן לחקירה במשטרה הדרשן של מסגד אל-אקצא, מוחמד חטיב. המתיחות בהר אף הביאה לזימונו של שגריר ישראל בירדן, דניאל נבו, לשיחת נזיפה חריפה במשרד החוץ ברבת-עמון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ