לאחר חודשיים: ישראל הרחיבה שוב את שטח הדיג בעזה

עקב ירי הרקטות מעזה בעת ביקור אובמה בארץ, הוקטן שטח הדיג משישה מייל לשלושה מייל מהחוף. כעת, הוחלט להגדיל את התחום המותר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

במערכת הביטחון החליטו להשיב את שטח הדיג המותר לפלסטינים מול חופיה של רצועת עזה לשישה מייל. היום הודיע דובר צה"ל כי בהתאם להחלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, משה בוגי יעלון, יוכלו הפלסטינים לדוג במרחק של 6 מייל מקו החוף, בניגוד לשלושת המיילים שהותרו לדיג עד כה.

לאחר ירי הרקטות בעת ביקור נשיא ארה"ב, ברק אובמה בישראל ב-21 במארס, החליט שר הביטחון על צמצום מרחב הדיג המותר לשלושה מיילים. כעת, לאחר תקופה של שקט יחסי, הוחלט על הגדלת אזור הדיג המותר בשנית. בעקבות כך, שוחח מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט, עם גורמים ברשות הפלסטינית ועדכן אותם על ההחלטה.

דייגים ברצועת עזהצילום: רויטרס

אזור הדיג המותר בשטח הימי של רצועת עזה נחשב לסוגיה משמעותית בעזה והגדלתו שהושגה כחלק מההבנות בתום מבצע" עמוד ענן" נחשבה לאחד מההישגים שסימן חמאס. הגבלת הדיג לשלושה מיילים ימים בוצעה לאחר מבצע "עופרת יצוקה", מאז ינואר 2009. בשנת 2011 פרש חיל הים מצופים שנועדו לסמן את השטח המותר, ולאחר מכן אלו הוזזו למרחק של 6 מייל ימי בתום מבצע "עמוד ענן".

מבדיקה של ארגון "בצלם" עולה כי ביום בו הוחלט על צמצום מרחב הדיג בעקבות ירי 14 הרקטות לדרום ב-21 במארס, עבדו הדייגים כסדרם בשעות אחר הצהריים. בשעת חצות כרזו החיילים ברמקולים לעבר הדייגים על שינוי טווח הדיג המותר. לפי הפקודות בצבא, על החיילים לפתוח ב"נוהל אזהרה" ולירות באוויר כאשר סירות דיג יוצאות מהשטח המותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ