גנץ: נמאס שיורים עלינו מסוריה; אסד ישלם מחיר

הרמטכ"ל הגיב לירי הלילה ברמת הגולן וללקיחת האחריות הסורית. "המציאות ברמת הגולן הולכת ומתערערת ונצטרך לדעת להגן על עצמנו"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
גילי כהן
גילי כהן

הרמטכ"ל בני גנץ הגיב היום (שלישי) הלילה כתגובה לפעילות צה"ל. "אסד יצטרך לשאת בתוצאות. הלילה ירו על סיור שלנו, שהיה בבירור על גדר המערכת, שלוש פעמים מעמדה סורית. אנחנו רואים בסוריה פעילויות כמו העברת אמצעי לחימה ובמקביל את אסד מדבר, מנחה ומעודד את הרחבת הפעילות כנגד מדינת ישראל בממדים שונים ובניהם ברמת הגולן.  זה נמאס עלינו – ולכן העמדה הושמדה", אמר גנץ.

הרמטכ"ל אמר את הדברים במהלך כנס באוניברסיטת חיפה והוסיף: "אנחנו לא נוכל להרשות ולא נרשה שמרחב רמת הגולן יהפוך להיות מרחב נוח לתגובה לאסד. אם הוא ידרדר את רמת הגולן הוא יצטרך לשאת בתוצאות של העניין. אינני אדם מתלהם, אולם נצטרך לדעת להגן על עצמנו. בסך הכול, המציאות ברמת הגולן איננה יציבה והיא הולכת ומתערערת".

לפנות בוקר נורתה אש מכיוון לעבר כוח צה"ל שסייר באזור תל פארס שבמרכז רמת הגולן. לא היו נפגעים, אך נזק נגרם לג'יפ צבאי. צה"ל הגיב בשיגור שני טילי "תמוז" לעבר מקור הירי. זהו המקרה השלישי בשבוע האחרון שבו נפתחת אש מסוריה לעבר כוח ישראלי.

בצהריים דיווחה הטלוויזיה הממלכתית בסוריה כי צבא המשטר השמיד משוריין של צה"ל שחדר לשטח המפורז בין המדינות באזור ביר עג'ם וכי לפחות אדם אחד היה בו כאשר התרחש האירוע. ההכרזה הסורית היא הפעם הראשונה שבה משטר אסד מקבל אחריות על ירי מהגבול אחרי יותר מ-10 תקריות בשנה האחרונה. גורמי צבא בכירים אמרו ל"הארץ" כי הטענה בדבר כניסת נגמ"ש לשטח המפורז היא שקרית. בצה"ל העריכו כי נטילת האחריות על הירי היא חלק ממדיניות פעולה חדשה של משטר אסד שהודיע בעקבות התקיפות האוויריות באפריל כי מעתה יפתח חזית התנגדות בגולן נגד ישראל.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר בתגובה לאירועים כי "המדיניות שלנו ברורה: איננו מתערבים באשר לנעשה בסוריה, ואיננו מתערבים כמובן במלחמת האזרחים. באשר למצב ברמת הגולן, אנחנו לא מאפשרים ולא נאפשר זליגה של אש לשטחנו. הלילה הושמדה מטרה של צבא סוריה בעקבות ירי שכזה".

תגובת צה"ל לפנות בוקר היתה הפעם השלישית שהצבא יורה טילי "תמוז" בתגובה לאש מסוריה אל ישראל. הטילים מופעלים על ידי חיל התותחנים, ויכולים לפגוע באופן מדויק באמצעות חיישן אלקטרו-אופטי במטרה הנמצאת במרחק של עד כ-25 קילומטרים. עלותו המוערכת של כל טיל מדגם זה היא כחצי מיליון שקלים. בצה"ל הדגישו כי התגובה הצבאית למקרי הירי בגבול נבחנת באופן פרטני ובהתאם להערכת המצב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ