חייל נהרג מפיצוץ מוקש בעת אימון ברמת הגולן

החייל, רועי (ישראל) אלפי, בן 19, נהרג כשמוקש נגד טנקים התפוצץ במפתיע במהלך אימון של חיל ההנדסה, שכלל פינוי שדה מוקשים ליד המושב יונתן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רב"ט רועי (ישראל) אלפי, חייל צה"ל בן 19 מגן יבנה, נהרג אתמול (שלישי) אחר הצהריים בעת פינוי שדה מוקשים ברמת הגולן בסמוך למושב יונתן. במהלך קורס אימון מתקדם של חיילי בית הספר להנדסה צבאית (בהל"ץ), התפוצץ מוקש נגד טנקים ישן וגרם למותו של אלפי. התקרית החריגה אירעה במהלך האימון שנחשב לחלק בסיסי מהכשרת לוחם הנדסה בצה"ל. מפקד זרוע היבשה, אלוף גיא צור, מינה צוות בדיקה לאירוע בראשות אלוף משנה. כמו כן, הוחלט לעצור את כל הפעילות לפינוי שדות המוקשים בארץ עד לסיום התחקיר.

התרגיל שנערך אתמול היה הפעם הראשונה בה פלוגת החיילים הזו פינתה שדה מוקשים, כחלק מהכשרתם כלוחמי הנדסה. במסגרת התרגיל החיילים היו אמורים לחשוף את המוקשים בשדה בעזרת מפה המציינת את מיקומם.

פינוי שדה מוקשים כפי שתרגלו החיילים מתבצע בחוליות כאשר כל חוליה אמונה על חשיפת המוקשים וסימונם. החולייה של אלפי זיהתה את המוקש והמשיכה לנסות ולחשוף מוקשים נוספים, אך מסיבה שטרם ברורה אירע פיצוץ ואלפי נהרג. בצה"ל עוד לא יודעים לומר מה גרם לפיצוץ המוקש, ואם אלפי ניסה לפרקו.

רב"ט רועי (ישראל) אלפי

קצין בכיר בחיל ההנדסה שהתייחס לנושא הביע את תנחומיו למשפחה ואמר כי "פעילות מהסוג הזה נעשית במהלך כל השנה. שדה המוקשים הזה היה מיועד לפינוי מוחלט", הסביר הקצין. "אנחנו עושים פעילות רחבה בגולן, בגליל ובבקעה – עשרות אלפי מוקשים שאנחנו מורידים. זו לא פעילות חריגה, אלא שגרתית וסדורה". בתשובה לשאלה האם לא ניתן לבצע פינוי מוקשים מסוג זה באמצעים מכניים, אמר הקצין כי מוקשים נגד אדם מפוצצים בשיטה הזו, אך הדבר לא אפשרי במוקשים גדולים נגד טנקים.

שדה המוקשים בו אירעה התאונה הוא שדה מוקשי נ"ט שהניחה ישראל בשנות ה-90. מוקש מסוג זה אמור להיות מופעל מלחץ שיצור עליו גוף בעל משקל רב של מעל 150 קילוגרמים. חומר הנפץ הנמצא בתוכו הוא במשקל של כעשרה קילוגרמים. בעקבות ההדף לא נגרמו פיצוצי משנה נוספים בשדה המוקשים, אך מספר חיילים נפגעו באורח קל מאוד בשל הפיצוץ.

באוקטובר 2010 צנחן רחיפה בשנות ה-30 לחייו התרסק בתוך שדה מוקשים ליד מבוא חמה שברמת הגולן. הוא נפצע באורח בינוני וחולץ על ידי צוות חילוץ של צה"ל ואנשי חיל ההנדסה. בפברואר של אותה שנה נפצעו חמישה בני אדם מפיצוץ מוקש סמוך להר אביטל ברמת הגולן. בפצועים היו גם דניאל ועמית יובל, בני 11 ו-12, שנפצעו מרסיסים. ב-2007 חייל נפצע ממוקש ורגלו נקטעה בזמן שיצא ממוצב צה"ל בערבה ונכנס לשדה מוקשים סמוך. בשנת 2000 נפצע קשה חייל בעת פינוי מוקש באזור מטולה.

חיילי הנדסה בשדה המוקשים שליד מושב יונתן, אתמולצילום: גיל אליהו

לפי נתוני ארגון "survivors corps" שפורסמו במסמך של מרכז המחקר והמידע של הכנסת ב-2010, בישראל יש כ-260,000 מוקשים. שדות המוקשים פזורים על פני יותר מ-33,000 דונם של שטחים פתוחים, אדמות חקלאיות, ובסמוך ליישובים. מרבית השדות מרוכזים באזור רמת הגולן, הערבה, ובגבולות המדינה. על פי ההערכות הארגון, באזור רמת הגולן שי למעלה מ-36,000 דונם של שטחים החשודים כממוקשים – כלומר שדות שמוקשו ככל הנראה על ידי צבא סוריה עד שנת 1967, וכאלו שהניחו בצה"ל לאחר מלחמת ששת הימים.

משרד הביטחון הקים את הרשות לפינוי מוקשים, אך היא מיועדת לפעול להוצאת מוקשים נגד אדם. במשרד הביטחון אמורים להתחיל עוד השנה לפנות מוקשים באזור חד נס ובמג'דל שמס, אך אלו כאמור מוקשים נגד אדם המסכנים באופן ניכר את תושבי האזור.

צה"ל מקיים ומתחזק שדות מוקשים ברמת הגולן כחלק מהמכשול שנועד לבלום התקפת פתע סורית וניסיון למחטף ברמת הגולן. כוחות ההנדסה מתחזקים את השדות באופן שוטף ובחטיבת הגולן פועל בכל ימות השנה צוות קבוע שתפקידו לסייר ולבדוק את הגדרות סביב שדות המוקשים. האחריות על שדות המוקשים בצה"ל נמצאת בידי אלופי הפיקודים, ובצה"ל לא מוכנים שגורמים אזרחיים יפנו שדות ברמות הגולן בהם המוקשים הונחו על ידי צה"ל. רק בחלק קטן מהמקומות הפינוי נעשה על ידי גורמים אזרחיים.

מבקר המדינה ערך ב-1998 ביקורת בנושא המוקשים וגילה שבכל שטחי המדינה, כולל השטחים, ישנם כ-350 שדות מוקשים שאין בהם צורך מבצעי. בדו"ח המבקר נמצא גם שלמרות הוראות קצין הנדסה ראשי שיש לבצע בדיקה של גדרות של שדות המוקשים פעם בחצי שנה, ב-78% מהשדות ברמת הגולן הם נערכו רק פעם בשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ