מעורבות חיזבאללה בסוריה עשויה לקדם את ההכרזה עליו כארגון טרור

ישראל לוחצת להכניס את הארגון לרשימה מאז הפיגוע בבורגס. לדברי בכירים במשרד החוץ, צרפת וגרמניה, שהתנגדו עד כה, עשויות להסכים כעת לצעד

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

המעורבות האינטנסיבית של חיזבאללה במלחמת האזרחים בסוריה והסיוע שהוא נותן למשטרו של בשאר אסד, מגבירה את התמיכה בהכנסת הזרוע הצבאית של הארגון לרשימת הטרור של האיחוד האירופי, כך אמרו היום (שלישי) פקידים בכירים במשרד החוץ בירושלים.

דו"ח החקירה של ממשלת בולגריה שקבע כי חיזבאללה עומד מאחורי פיגוע הטרור בבורגס הגביר את הלחץ להכנסת חיזבאללה לרשימת הטרור של האיחוד האירופי. משפטו של איש חיזבאללה שתכנן פיגוע נגד תיירים ישראלים בקפריסין, שבמהלכו נחשף מידע רב על פעילות הארגון ברחבי אירופה, האיץ גם הוא את התהליך.

ישראל פנתה בחודשים האחרונים כמעט לכל 27 שרי החוץ של המדינות החברות באיחוד האירופי וביקשה את תמיכתם בהכנסת חיזבאללה לרשימת הטרור. ההצלחה היתה חלקית. צרפת, גרמניה, איטליה, ספרד ומדינות נוספות הביעו הסתייגות מהמהלך מחשש ליציבות בלבנון ולשלום חייליהן בכוחות יוניפי"ל שמוצבים בדרום המדינה.

בכירים במשרד החוץ בירושלים ציינו כי בשבועות האחרונים חל שינוי מגמה חיובי. לדבריהם, הסיבה לא היתה הלחץ מירושלים או מעורבות חיזבאללה בפיגועים נגד ישראל, אלא דווקא ההתגייסות של הארגון לטובתו של משטר אסד בסוריה.

חיילים לבנונים ליד כרזת תמיכה באסד בשכונה של תומכי חיזבאללה בצידון, השבועצילום: רויטרס

לדברי הפקידים הבכירים, ממשלת בריטניה וממשלת הולנד, שמגדירות מזה כמה שנים את חיזבאללה כארגון טרור, מגבירות את הלחץ שלהן על צרפת, גרמניה, איטליה ומדינות נוספות באיחוד האירופי כדי להשיג את תמיכתן במהלך.

"בגלל המעורבות של חיזבאללה בלחימה בסוריה יותר ויותר מדינות באירופה מבינות שהדיבורים על הארגון כגורם מייצב בלבנון הם מגוחכים", אמר בכיר במשרד החוץ הישראלי. "יש סימנים חיוביים יותר מגרמניה וגם מצרפת שמעידים על נכונות לזוז לכיוון של מהלך נגד חיזבאללה באיחוד האירופי. מתי זה יקרה ואיך בדיוק – על זה עדיין מתקיימים דיונים".

לפי דיווח בסוכנות הידיעות הצרפתית, הבריטים הגישו בימים האחרונים בקשה רשמית למוסדות האיחוד האירופי בבריסל להכניס את הזרוע הצבאית של החיזבאללה לרשימת הטרור של האיחוד. הבריטים מעוניינים לנסות ולהעלות את הסוגיה לדיון וייתכן שאף להחלטה בישיבת מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי במהלך חודש יוני.

לפי ההערכה בישראל, בלחימה בסוריה השתתפו אלפי לוחמים של חיזבאללה. אנשי הארגון עוסקים באבטחת המסדרון הצר שמחבר בין דמשק בדרום המדינה לערים הגדולות חאמה, חומס וחאלב ובעיקר למובלעת העלאווית בצפון מערב המדינה. כמו כן מסייעים אנשי הארגון לאסד באבטחת מתקנים אסטרטגיים כמו מאגרי הנשק הכימי. לפי הערכות שונות נהרגו בקרבות בין 200 ל-500 מאנשי הארגון. רק בימים האחרונים השתתפו מאות אנשי הארגון בקרבות בעיר אל-קאסיר הנמצאת במיקום אסטרטגי סמוך לגבול הלבנון. לפי דיווחים שונים, ברבות באל-קסיר נהרגו עשרות אנשי חיזבאללה מאש המורדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ