היועמ"ש לשר הביטחון: טפל באופן אישי בעבירות בנייה באיו"ש

היועץ מקדם מזה שנה וחצי יוזמה להקמת מערך לטיפול בעבירות הבנייה. הוא פנה ליעלון בנושא, וכשלא נענה החליט לצאת בהודעה לעיתונות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, פנה לשר הביטחון משה יעלון, כדי שיטפל אישית בהקמה של מערך להגשת אישומים פלילים נגד עברייני בנייה בלתי חוקית בשטחים. מדובר ביוזמה שהיועץ המשפטי לממשלה מקדם מזה שנה וחצי, ונמצאת בעבודת מטה. וינשטיין פנה בעניין לשר הבטחון לפני מספר שבועות, אך לאחר שלא נענה החליט לתת פומבי לפנייתו בהודעה לעיתונות.

לפי היוזמה, המנהל האזרחי, הגוף האחראי על הפיקוח על הבנייה, ישכור משרד עורכי דין חיצוני אליו יועברו תיקים של עברייני בנייה. המשרד החיצוני יגיש תביעות בשם הרשויות לבתי המשפט, בדיוק כפי שנעשה במקרה של עבירות בנייה בישראל. הבעיה העיקרית העומדת בפני היוזמה היא היעדר מימון תקציבי לפרויקט.

על פי הודעת לשכתו, היועץ המשפטי לממשלה קובע כי "היעדרו של גוף חוקר הביא לכך שכיום, פרט למקרים מעטים יחסית המטופלים ע"י הרשויות המקומיות, אין כמעט אכיפה פלילית של עבירות תכנון ובנייה באיו"ש. זאת למרות החשיבות הרבה שמייחסים כל העוסקים במלאכה, ובפרט הריבון בשטח - הצבא, לטיפול באכיפה הפלילית בעבירות אלו, החשובה לשם יצירת הרתעה והתמודדות עם התופעה".

עוד הוסיף היועץ המשפטי במכתבו: "במכתבי אל שר הביטחון הקודם, הבעתי את דעתי, שיש מקום שהיחידה לפיקוח על הבנייה במנהל האזרחי, האוכפת את הפיקוח במישור המנהלי, תיקח על עצמה את הטיפול החקירתי גם במישור הפלילי של עבירות בתחום התכנון והבניה באיו"ש. נוכח חשיבות הנושא, והעדר האכיפה, אף ציינתי שגוף התביעה יהיה כפוף למחלקה לאכיפה דיני מקרקעין או יהיה חלק ממנה".

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטייןצילום: אוליבייה פיטוסי

בסיום מכתבו כותב וינשטיין: "כפי שציינתי בעבר, רגישות נושא הבנייה הבלתי חוקית באיו"ש והעובדה כי בשטחים רחבים באיו"ש אין מענה פלילי לעבירות המבוצעות בתחום זה, מחייבים מתן פיתרון לתחום האמור. כאמור, דו"ח מבקר המדינה קבע שחשוב ששר הביטחון, השר לביטחון פנים ושר המשפטים יידרשו לנושא בהקדם ויפעלו על מנת להסדירו... כשנה וחצי לאחר פנייתי הקודמת לקודמך בתפקיד אני סבור כי יש מקום להשלים את הטיפול בעניין זה. לפיכך, אני פונה אליך כדי שתפעל על מנת להסדיר את הנושא, ויפה שעה אחת קודם. אודה אם תידרש באופן אישי לעניין חשוב זה".

לפני שבועיים פורסם ב"הארץ" תחקיר על הרשלנות של פרקליטות המדינה ומשטרת מחוז ש"י בטיפול בגוף המרכזי שבונה בהתנחלויות ללא היתר, האגודה השיתופית "אמנה", וחברת הבת שלה "בנייני בר אמנה". למרות שהחברה מודה באתר האינטרנט שלה, בסרטונים שהיא מפיצה ובבית המשפט, באחריותה לפרויקטים ללא היתר, מחלו לה רשויות החוק. החקירה בנושא נסגרה לאחר התנהלות תמוהה של המשטרה: במקום לחקור את מנכ"ל האירגון זאב חבר (זמביש), החוקר הסתפק בתשאול טלפוני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ