שטייניץ האשים את בריטניה ב"אנטישמיות סמויה", והתנצל

השר אמר לטלגרף הבריטי כי האנטישמיות הבריטית באה לידי ביטוי בקריאות לחרם אקדמי ובהסתה אנטי ישראלית בתקשורת; הוא התנצל בפני שר החוץ הייג המבקר בארץ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ביום שבו מבקר בישראל שר החוץ הבריטי, יצא השר לעניינים אסטרטגיים, יובל שטייניץ, במתקפה חריפה נגד בריטניה בראיון שהתפרסם היום (חמישי) בעיתון ה"טלגרף" הבריטי, אמר שטייניץ בבריטניה קיימת "אנטישמיות סמויה" שבאה לידי ביטוי בקריאות לחרם אקדמי "ובהסתה אנטי-ישראלית" בתקשורת הבריטית. ואולם, שטייניץ התנצל היום בפני הייג על דבריו בראיון. השר שהצטרף לפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו להייג ביקש את רשות הדיבור ואמר לשר החוץ הבריטי כי דבריו בראיון הוצאו מהקשרם.

שטייניץ אמר בראיון כי מדיניותה של בריטניה כלפי ישראל פחות חיובית מבעבר. כשנשאל אם בריטניה היא ידידה של ישראל הוא השיב: "קשה לומר...יש לנו שיתוף פעולה מודיעיני טוב אבל אנחנו מודאגים לגבי היחסים ולגבי עוינות והסתה נגד ישראל בבריטניה – בתקשורת ומצד ארגונים בלתי-ממשלתיים".

לדבריו, חרם כמו זה של הפיזיקאי הבריטי סטיבן הוקינג הינו צבוע. "אני לא בטוח שאם היתה לו ביקורת על המלחמה האמריקאית בעיראק הוא היה כה ממהר להחרים אוניברסיטאות אמריקאיות", אמר שטייניץ. "ישראלים רבים סבורים שיש כאן סטנדרטים כפולים". 

שטייניץ הוסיף כי יש בבריטניה אנטישמיות בהיקף מסוים. "העובדה שאנשים יכולים לומר בקלות כזו בואו נחרים את ישראל, או נחרים מוצרים ישראלים – זו אנטישמיות סמויה. בעבר אנשים היו אומרים שהם נגד יהודים והיום אחרי השואה, אנשים מעדיפים להגיד שהם נגד המדינה היהודית", אמר. 

יובל שטייניץצילום: אמיל סלמן

השר ליחסים בינלאומיים ציין כי לא כל ביקורת נגד ישראל היא אנטישמיות אולם "אם מי שמותח ביקורת גם אומר שהוא מוכן לשתף פעולה עם אויביה של ישראל ולהחרים אותה זה כבר דבר אחר". 

דבריו של שטייניץ זכו לביקורת חריפה מצידה של שרת המשפטים ציפי לבני. "מערכת היחסים בין ישראל ובריטניה היא מערכת יחסים טובה וככה צריך להתייחס אליה", אמרה לבני אחרי פגישה בירושלים עם שר החוץ הבריטי הייג. "נכון שלפעמים ישראל נתקלת בביקורת. צריך לעשות הפרדה עצומה בין ביקורת על מדיניות לבין אנטישמיות. כל ערבוב בין השניים פוגע קודם כל באינטרסים של מדינת ישראל והעם היהודי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ