למרות ההודעה על הפסקה בפעילות: צה"ל פינה שדה מוקשים

למרות ההחלטה להפסיק את פינוי המוקשים עד לתום תחקיר האירוע בו נהרג רועי אלפי, הסבירו בצה"ל כי מסוכן יותר להשאיר את השדה באזור מטולה כמו שהוא

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

למרות הודעת הצבא כי יפסיק את פינוי שדות המוקשים עד לתום תחקיר התאונה בה נהרג החייל רועי אלפי – בצה"ל פינו אתמול (חמישי) שדה מוקשים באזור מטולה.

עם ההודעה על פיצוץ המוקש שלשום בסמוך למושב יהונתן ברמת הגולן, הודיעו בצבא כי יופסקו כל פעולות פינוי המוקשים עד לבירור הסיבה שגרמה לפיצוץ מוקש הנ"ט ממנו נהרג רב"ט אלפי, לוחם חיל ההנדסה. קצין בכיר בחיל ההנדסה ששוחח עם כתבים צבאיים שלשום בשעת ערב הצהיר כי הוחלט להפסיק את פעולות פינוי המוקשים עד לסיום התחקיר, אך מתברר כי היום בצה"ל המשיכו בפעילות לפינוי שדה מוקשים, גם הוא של מוקשי נ"ט.

מדובר באותם מוקשים שאחד מהם התפוצץ וגרם למותו של אלפי ז"ל, מבלי שבצה"ל עדיין יודעים מה גרם לתקרית. ההערכה היא שמדובר בכשל טכני, מאחר ומוקשים כאלו אמורים להתפוצץ רק כאשר מופעל עליהם לחץ של 150 קילוגרמים, ואילו בצה"ל יודעים לומר כי מנגנון הלחץ של אותו מוקש, שאמור להפעילו כאשר יש עליו משקל כזה, לא עבד.

בצבא אמרו כי פינוי שדה המוקשים נעשה מסיבות בטיחותיות, לאחר שהחלו כבר הפעולות לפינוי עוד טרם התקרית. לאחר פיצוץ המוקש ברמת הגולן, הופסקו העבודות, אך אלו חזרו היום מאחר ובצבא העריכו כי יהיה יותר מסוכן להותיר את שדה המוקשים במקום חשוף כאשר בחלקו ישנם אמצעי חבלה.

חיילי הנדסה במקום נפילתו של רב"ט רועי אלפיצילום: גיל אליהו

גורם צבאי שהתייחס לנושא אמר כי "פינוי שדה המוקשים בוצע בהתאם לאישור. שדה המוקשים תוכנן לפינוי טרם המקרה המצער בו נהרג רב"ט רועי אלפי ז"ל. אמצעי החבלה היו מחוברים למוקשים והשארתם באותו אופן הייתה עלולה לגרום נזק רב. לאחר בחינת המקרה הוחלט להמשיך בפעילות כמתוכנן".  

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ