מומחה ישראלי אמר ש"הצבא הסורי האלקטרוני" תקף בישראל - והכחיש

האלוף (במיל') פרופ' יצחק בן ישראל אמר שהמתקפה נכשלה. מאוחר יותר הכחיש שאמר זאת, אך ציין שמערכות בישראל סופגות מאות התקפות בדקה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הפרופ' יצחק בן ישראל, שעמד בראש הוועדה שהמליצה על הקמת מטה הסייבר הלאומי, אמר היום (שבת) באירוע "שבתרבות" בבאר שבע, כי "הצבא הסורי האלקטרוני" תקף את מערכת המים בחיפה לפני שבועיים. 

"במדינות הלא נחמדות...יש אפילו את "הצבא הסורי האלקטרוני", יש יחידה כזו בסוריה שקוראת לעצמה בשם הזה...היא נגד ישראל. היא תקפה רק לפני שבועיים את מערכת המים בחיפה, תשאל אותי 'למה חיפה?' כי היתה להם הזדמנות כנראה. הזדמנות שנכשלה", אמר בן ישראל בדברים, המתועדים באינטרנט.

בשיחה עם "הארץ" מאוחר יותר הוא טען שלא אמר זאת, ושלמעשה היה מדובר בהתפארות ריקה בתקשורת האיראנית. "הודעה היתה, אך תקיפה לא היתה. מי שפרסם את הידיעה היו האיראנים וכדי לחזק את הידיעה הם פרסמו גם צילומי מסך כדי ל'הוכיח' ולחזק את אמינות ההודעה, אך מבדיקה שנערכה התברר כי מדובר במתקפה מיושנת". הוא הוסיף עם זאת שישראל נמצאת תחת מתקפת סייבר בלתי פוסקת.

לדבריו, למרות שמרבית המתקפות נכשלות, עצם הרעיון שניתן לפגוע לא רק במחשבים פרטיים אלא גם במחשבים המבקרים מערכות חיוניות ומחשבים האחראים על מערכות של תשתיות קריטיות, מחייבים את ישראל להיערך כראוי, ואכן משנת 2002 החלה מדינת ישראל להשקיע משאבים והקימה את המטה הקיברנטי.

״באופן טבעי ההגנה על המערכות הביטחוניות טובה מאוד, יש להיערך גם להגן על המערכות האזרחיות כמו המערכות הפיננסיות, וכיוצא בזה", מסר בן ישראל.

בן ישראל, יו״ר סדנת יובל נאמן למדע טכנולוגיה וביטחון באוניברסיטת תל אביב, הוסיף כי בכל דקה נערכות מאות תקיפות רשת על מתקני תשתיות ישראליים, כמו חברות האנרגיה והכלכלה: "מספרי ההתקפות עצומים. אני לא עוקב אחרי זה מהמחשב בבית, אבל מדובר על מאות התקפות בדקה. קשה לתפוש את המספרים בתחום הזה".

בהודעה שפורסמה בתקשורת האיראנית נטען כי התקיפה היא תגובה להפצצת מכון מחקר סורי לפני שלושה שבועות שיוחסה בכלי תקשורת זרים לישראל.

הדיווח על התקיפה כנגד שליטה ובקרה (SCADA) של מערכות מים צץ לראשונה ב-8 במאי השנה, בסוכנות ידיעות איראנית. ואולם, לדברי ד"ר טל פבל, כותרתו של המסמך שהוצג כראיה הוא "מרכז בקרת השקיה", והוא מעריך כי מדובר בצילום מסך של מערכת ההשקיה של קיבוץ סער. בנוסף, הדיווח הוכחש גם בחשבון הטוויטר הרשמי של הקבוצה.

פרופ' בן ישראל, אלוף במיל' שעומד גם בראש המועצה הלאומית למחקר ולפיתוח במשרד המדע, התייחס בדבריו גם לסוגיית הגרעין האיראני ואמר כי "לאיראנים יש כיום יכולת העשרת אורניום לרמה צבאית והם זקוקים למספר חודשים כדי להגיע לפצצה ראשונה. הם לא עושים זאת כי הם משוכנעים שאם הם ילחצו על הכפתור וירוצו להעשרה מלאה, אז האמריקאים והישראלים יפציצו את המתקנים". בן ישראל הוסיף כי ייתכן שמתקפת הסייבר שפגעה באיראן בשנת 2010 מנעה את הפצצת מתקני הגרעין של איראן.

בחודשים האחרונים הוזכר "הצבא האלקטרוני הסורי" מספר פעמים בהקשר של תקיפות סייבר. הארגון מתיימר להיות עצמאי, אבל מומחים במערב טוענים כי יש לו יותר מקשר אידיאולוגי למשטרו של נשיא סוריה באשר אסד, שאף כינה אותו "הצבא הסורי האמיתי במרחב הווירטואלי".

מאז 2011 ביצע הארגון כמה תקיפות פשוטות יחסית נגד מטרות בעלות פרופיל גבוה. בין היתר הותקפו אתרי תקשורת כמו אתר "הארץ", אתרי וחשבונות הטוויטר של סוכנויות הידיעות אי-פי ורויטרס ואפילו החשבון של אתר החדשות הסאטירי The Onion. בחלק מהמקרים הפורצים רק העלו הודעות תמיכה במשטרו של אסד, אבל בפגיעה האחרונה בחשבון של אי-פי הם הספיקו לצייץ על פיצוצים בבית הלבן ולהפיל את הבורסה בארה"ב לזמן קצר - במה שהוכיח שלא חייבים יכולות טכניות מרשימות או חדירה לעומק המערכות כדי לגרום נזק ממשי.

עם זאת, ב"ניו יורק טיימס" דווח לאחרונה כי מומחים מאמינים שהקבוצה עוסקת גם בפעילות חשאית בשירות המשטר, שכוללת ריגול אחרי מתנגדי המשטר ואחרי אנשי ארגוני סיוע בסוריה. אנשי הצבא האלקטרוני הסורי מכחישים את הדברים, ועד כה לא הצליחו החוקרים במערב להוכיח קשר ישיר בין הקבוצה למשטר.

מוקדם יותר הבוקר דווח על גל התקפות מחשבים שמקורו באיראן נגד חברות אנרגיה וגז בארה"ב. לדברי חוקרי אבטחת מחשבים, מטרת התקיפות הן אינן ריגול, אלא חבלה.

פקידי ממשל תיארו את ההתקפות בארה"ב כ"חיפוש דרכים להשתלט על מערכות קריטיות" של חברות האנרגיה. התוקפים לא הצליחו לחבל באופן משמעותי במחשבי החברות, אך המשרד לביטחון לאומי בארה"ב פרסם אזהרה מעורפלת בעניין, ופקיד בממשל אמר לניו יורק טיימס כי "כל ההתקפות שאנו רואים מגיעות מהמזרח התיכון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ