יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הרווחה, מאיר כהן (יש עתיד), קרא היום (שבת) לפינוי חד צדדי מיידי של התנחלויות שאינן חלק מהגושים הגדולים.

"יש להוריד התנחלויות מבודדות. אין ספק שיש לפרק אותן כבר עכשיו, בלי לחכות למשא ומתן", אמר השר כהן באירוע "שבתרבות" בתיאטרון חולון. "ההתנחלויות האלה עולות לנו המון כספים, אפשר בהחלט לפרק אותן כבר עכשיו בתהליך של פירוק חלקי. יש לעשות הכל כדי שאנחנו לא נצטייר כמדינה שעושה הכל כדי לא להגיע למשא ומתן, להגיע לשולחן המשא ומתן ולחתור לשלום".

כהן פסל אפשרות של חלוקה בירושלים, ואמר כי "ירושלים צריכה להיות מאוחדת לעד, לא מוותרים על הלב של הקונצנזוס. אין עליה ויכוח מבחינתי. כשמתעסקים בנושא המשא ומתן, הפוליטיקאים צריכים להתעקש על מזרח ירושלים. אני מבחינתי לא מחלק. מדינה פלסטינית תקום, לא יעזור לאף אחד, זה רק עניין של זמן, אבל אני מתנגד להודיע על מה אנחנו מוותרים לפני שהחלו במשא ומתן". לדברי כהן, ניתן לסגת מהגולן במסגרת הסדר שלום עם סוריה: "אם ייחתם הסכם שלום הכל יהיה על השולחן, חוץ מירושלים".

שר הרווחה, מאיר כהןצילום: מיכל פתאל

כהן התייחס גם לפעולות "תג מחיר", והבהיר: "איבדנו שליטה על המתנחלים בחלק מן המקרים. צריך לטפל בנערים כדי להחזיר אותם לנורמטיביות". 

דבריו של כהן, בעבר חבר מפלגת ישראל ביתנו, נאמרים על רקע העמדות הנציות שהציג ראש מפלגתו, שר האוצר יאיר לפיד, בראיון ל"ניו יורק טיימס". לפיד אמר לכתבת העיתון, ג'ודי רודורן, כי הוא מתנגד לעצירת הבנייה בהתנחלויות או לפגיעה בתקציבים לתושביהן, ונימק את התנגדותו לחלוקת ירושלים בכך ש"לא באנו לכאן לחינם".

לפיד אמר כי במסגרת הסדר קבע יפונו עשרות אלפי תושבי "התנחלויות מבודדות", אך הוסיף כי לעת עתה יש לפעול להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים בשטחי הגדה שבהם אין יישובים יהודיים. בנוסף הביע לפיד ספק בנכונותו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן לחתום על הסכם עם ישראל, ואמר כי "הוא אחד מאבי אבות עיקרון הקורבנות הפלסטינית".

ח"כ אורית סטרוק (הבית היהודי) מסרה בתגובה לדברי השר כהן כי "מצער ששר הרווחה בוחר לבחון את שאלת ההתנחלויות דווקא דרך "החור שבגרוש", אבל אם זה המבחן שהוא מציב חשוב שידע שעד היום שילמה מדינת ישראל עשרות מיליארדים על הרפתקאות השמאל, ואילו עלות ההצעה שלו - פינוי ההתנחלויות שמחוץ לגושים - מוערכת במאות מיליארדים. הגיע הזמן להתנהלות אחראית יותר בנוגע ליהודה ושומרון, ולא רק בהיבט הכלכלי אלא גם בהיבט הבטחוני ובעיקר הערכי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ