ארגונים בינלאומיים בשטחים: אירופה לא לוחצת על ישראל כפי שהבטיחה

לפני כשנה יצא האיחוד האירופי בהצהרה תקיפה נגד מדיניות ישראל בשטחים. בשנה החולפת חלה הידרדרות בכל התחומים שעלו בהצהרה

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

האיחוד האירופי לא מממש את הבטחתו מהשנה שעברה להגיב בתקיפות למדיניות ישראל בשטח סי של הגדה המערבית, כדי למנוע המשך הפגיעה באוכלוסייה הפלסטינית ולעצור את הסחף בסיכויי הקמתה של מדינה פלסטינית לצד ישראל. זוהי טענתו של “איידה” - איגוד סוכנויות הפיתוח הבינלאומיות שפועלות בשטחים הכבושים, שבו חברות 80 סוכנויות פיתוח - בדו”ח שיפרסם רשמית מחר, עת תתכנס מועצת שרי החוץ של האיחוד האירופי.

בדו”ח, ששמו “לא הגיע לרף, כיצד יכול האיחוד האירופי לעמוד במבחן שהציב לעצמו ולשפר את חיי הפלסטינים החיים בשטח סי”, קובל הארגון כי הדרג הפוליטי לא השכיל לפתח מדיניות דיפלומטית מתואמת, שיטתית ואפקטיבית כלפי מדיניות ישראל בשטח סי.

הדו”ח מפרט שורת הצעות לפעולה של הדרג הפוליטי האירופי, כולל נוכחות דיפלומטית מוגברת בקהילות שבתיהן מועמדים להריסה, מימון בנייה ביישובים פלסטיניים שהמינהל האזרחי מתמהמה באישור תוכניות המתאר שלהן, דרישה לפיצויים – בשם משלמי המסים - על מיזמי סיוע שמימנו מדינות האיחוד ושישראל הרסה ואף זימונם הביתה של שגרירים בתל אביב.

בנייה במעלה אדומיםצילום: רויטרס

לפני כשנה, בתום ישיבתה הקודמת של המועצה ב-14 במאי 2012, יצאו 27 שרי החוץ של האיחוד האירופי בהצהרה שנחשבה אחת מהתקיפות ביותר לגבי מדיניות ישראל בשטחים ושקישרה בין מעמדם של “סי” ומזרח ירושלים כשטחים פלסטיניים לבין היתכנותו של פתרון שתי המדינות. בהצהרה, שהפיחה תקווה בארגוני הפיתוח האירופיים והאחרים, נמתחה ביקורת על ישראל בשלושה תחומים מרכזיים שמאפיינים את מדיניותה בשטח “סי”: הריסות בתים ועקירה בכפייה של פלסטינים, אפליה במתן אישורי בנייה ובתכנון בין ישראלים לפלסטינים, אי-חוקיותן של כל ההתנחלויות והתנכלויות מתנחלים לפלסטינים.

מהדו”ח החדש התברר כי בשנה שחלפה חלה הידרדרות בשלושתם: 94% מהבקשות הפלסטיניות לאישורי בנייה מהמינהל האזרחי נדחו, 535 מבנים פלסטינים נהרסו (בהם 71 במזרח ירושלים), זאת לעומת 1,967 יחידות דיור למתנחלים שהוגשו למכרז ו-613 יחידות דיור חדשות שכבר נבנו, 32 תוכניות מתאר פלסטיניות שהוגשו למינהל האזרחי לפני יותר משנה וחצי עדיין לא אושרו והריסת 30 מבנים שמימן האיחוד (כמו בורות לאיסוף מים ובתי שימוש). בתקופה האמורה, נכתב בדו”ח, גם נפצעו 150 פלסטינים בהתקפות מתנחלים, בהם 33 ילדים.

בכיר בנציגות האיחוד בשטחים אמר שהדו”ח הוא תרומה מבורכת, אם כי יש לו קצת נטייה לזרוע בהלה. לדעתו, נציגות האיחוד בשטחים אינה במגננה משום שהיא ניסתה לעשות רבות בכל התחומים שהדו”ח מתייחס אליהם, וכי היא הראשונה שמבינה את חשיבות שטחי “סי” בהשגת פתרון בר-קיימא בין שתי מדינות. מה שדרוש, אמר, זו התערבות חזקה יותר של הדרג הפוליטי, וזה בעצם מה שכתוב בדו”ח – ולדבריו על סדר יומם של מקבלי ההחלטות באיחוד ישנה “הוספת המאמץ” בעניין המדיניות כלפי שטח סי. הוא הוסיף כי הקצב אמנם אטי, בשל הצורך בקונצנזוס של כל המדינות, “אבל ישנה מודעות וישנה התקדמות”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ