תרגיל פיקוד העורף יוצא לדרך: אזעקות יישמעו ביום שני

בתרגיל יושם דגש מיוחד על התמודדות עם ירי לא־קונבנציונלי, בין היתר, לעבר הכנסת. התרעות יופצו גם בטלפונים הסלולאריים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מלחמה רחבת היקף עם טילים מסוריה, לבנון ועזה תתורגל בשבוע הקרוב במסגרת תרגיל העורף הלאומי השנתי. דגש מיוחד יושם בתרגיל על התמודדות עם ירי טילים לא-קונבנציונליים.

כחלק מהתרגיל יישמעו ביום שני הקרוב ברחבי הארץ שתי אזעקות. האחת, בשעה 12:30, נועדה לתרגל ירידה למרחבים מוגנים בעת שהות בבתי ספר ובמקומות עבודה. השנייה, בשעה 19:05, נועדה לתרגול יציאה למרחבים המוגנים בסביבה המשפחתית. במקביל להישמע האזעקות, יופצו התרעות גם בהודעות מיוחדות (“מסר אישי”) בטלפונים הסלולאריים, בתחנות הרדיו האזורי ובערוצי הטלוויזיה, וכן במכשירי הביפר המיועדים לחירשים.

אלוף פיקוד העורף, איל אייזנברג, אמר במסיבת עיתונאים בשבוע שעבר לקראת התרגיל, כי בעתיד “נידרש להתמודד בהיקף נרחב של ירי טילים ממגוון זירות וחזיתות. אנחנו נערכים לאיום רב-זירתי. כלי הנשק הם ארוכי טווח, בעלי ראשי קרב גדולים ומשמעותיים עד למאות קילוגרמים ולזה אנחנו נערכים”. עוד אמר אייזנברג כי “בהינתן דבר כזה, העורף הישראלי יעבור חוויה שלא חווה בעבר”.

השר להגנת העורף, גלעד ארדן, סקר את מצב המוכנות של אזרחי ישראל ואמר כי רק שליש מהם גרים בדירות עם ממ”ד ויש “חוסרים רבים באמצעי מיגון, כולל מתקני תשתית ומפעלים לחומרים מסוכנים”. לדבריו, למעלה מ-100 אלף בתים בישראל מסתמכים על מרחב מוגן בקומת המרתף – מה שמותיר מעט זמן לכמעט מיליון משפחות לבוא למקלט.

חלוקת ערכות מגן בתל אביב צילום: מוטי קמחי

לנוכח ההתמקדות בתחום הלא-קונבנציונלי (ארבעה מתוך שבעת האימונים שיתקיימו בשבוע החירום כוללים תרחיש של ירי טילים כימיים – בין היתר, ירי לכנסת ואירוע לא-קונבנציונלי בכלא צלמון), אמר האלוף אייזנברג כי “תפקידינו לספק לאזרחים את הביטחון ואת המענה לאתגרים שלפנינו. לשם כך אנחנו מתאמנים ומאמנים את האנשים שלנו, ואני משוכנע שביום מבחן נדע לתת גם את התשובות המלאות”.

לאור המחסור בערכות מגן לכ-43% מכלל הציבור הישראלי, כאשר אין עדיין תוכנית רב-שנתית לרכישת מסכות אב”כ באופק, אמר השר ארדן כי “המיגון מראש קרב קונבנציונלי אמור להיות קודם להיערכות לאיום כימי. המשמעות להשלים ל-100% מוכנות זה למעלה ממיליארד שקלים ותחזוקה מדי שנה של מאות מיליונים. כיום המוכנות במסכות היא של 60%”. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ