סגן ראש השב"כ לשעבר: הכלים לטיפול ב"תג מחיר" אינם מתאימים

לדברי יצחק אילן, חוסר ההצלחה במניעת התופעה נובע משתיקת הנחקרים ומחוסר רצון לחשוף מקורות. על אבישי רביב: "מפעיליו הבליגו כדי שלא ייחשף"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הכלים המשפטים המופעלים נגד פעילי "תג מחיר" אינם מתאימים למציאות הנוכחית, כך אמר היום (ראשון) סגן ראש השב"כ לשעבר, יצחק אילן.

אילן כיהן בעבר כראש אגף החקירות בשירות הביטחון הכללי וכראש האגף לענייני ישראל וזרים, המופקד גם על סיכול טרור בקרב האוכלוסייה היהודית, וסיים את שירותו לפני כשנה. אילן השתתף בכנס בנושא המודיעין במכון למחקרי ביטחון לאומי, וסקר את פעילות הביטחון המסכל, שנועד למנוע הוצאת פיגועים אל שטח ישראל ואת העשייה של השב"כ בתחום. 

בדבריו התייחס אילן גם לטענות על חוסר ההצלחה של אנשי השירות במניעת פעולות "תג מחיר" של פעילי ימין קיצוניים בגדה המערבית ולאחרונה גם בתוך שטח ישראל. "המודיעין שיש לשב"כ הוא טוב למדי, אך הבעיה היא שאנחנו לא מצליחים לתרגם את החומר לראיות", אמר.

הסיבה לכך, לדבריו, נעוצה הן בשתיקתם של פעילי הימין בחקירותיהם בשירות והן בחוסר רצון לחשוף מקורות שגויסו על ידי השירות. "הכלים המשפטים המופעלים נגד פעילים אלו לא מתאימים למציאות הנוכחית ויש מקום לרוויזיה בנושא", קבע, והזהיר מפעילותם של "זאבים בודדים", דוגמת יגאל עמיר וג'ק טייטל, שנידון בחודש שעבר לשני מאסרי עולם.

מכונית שנשרפה בפעולת "תג מחיר" בכפר דורא אל קרעצילום: עמירה הס

אילן גם התייחס להפעלתו על ידי השב"כ של אבישי רביב, שכונה "שמפניה", ואמר כי "מפעיליו נאלצו להבליג אל מול פעילותו כדי שלא ייחשף". הכוונה היא בין היתר למעורבותו של רביב בהפצת תמונותיו של יצחק רבין במדי אס.אס, בפעילותו בארגון אי"ל וב"טקס החניכה" שארגן לשם כתבה טלוויזיונית בערוץ 1. לדברי אילן, "הוא לא קיבל אישור ואף ננזף קשות בשל השתתפותו (בדברים) בלא ידיעת מפעיליו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ