אבו-מאזן במסר ללפיד: לא נקבל מדינה פלסטינית בגבולות זמניים

בנאומו בוועידה הכלכלית בירדן, התייחס הנשיא הפלסטיני לדבריו של שר האוצר. "אנחנו רוצים שירושלים תישאר עיר פתוחה - אבל שמזרחה תהיה בירת פלסטין"

ג'קי חורי
ירדן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים42
ג'קי חורי
ירדן

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו-מאזן) העביר הערב (ראשון) מירדן מסר לשר האוצר יאיר לפיד: "לא נקבל מדינה פלסטינית בגבולות זמניים - זה לא יביא לסיום הסכסוך", אמר עבאס

"הזהרתי בעבר שהמצב הנוכחי בלתי נסבל", אמר עבאס, "המשך ההתנחלויות ושינוי זהותה של ירושלים, החרמת שטחים, מעצרים ועוד מנהגים ישראליים שמוכרים לכם היטב יובילו לסגירת ההזדמנות של פתרון שתי המדינות. רבים מבני הנוער מתחילים לאבד את ביטחונם בפתרון שתי המדינות בגלל מה שהם רואים על הקרקע – אין להם תקווה שיהיו שתי מדינות זו לצד זו". נשיא הרשות אמר עוד: "אנחנו רוצים שירושלים תישאר עיר פתוחה - אבל שמזרחה תהיה בירת פלסטין ומערבה בירת ישראל".

בנאומו רמז עבאס לדבריו של שר האוצר . לפיד טען בראיון כי במסגרת הסדר קבע עם הפלסטינים יפונו עשרות אלפי מתנחלים מ"התנחלויות מבודדות", אולם הבהיר שיש לשים את הנושא בצד ולפעול להקמת מדינה פלסטינית בגבולות זמניים על שטחי הגדה המערבית שבהם אין תושבים יהודים. לדבריו, יש להקציב לוח זמנים של שלוש-חמש שנים לשרטוט גבולות הקבע.

מימין: עבאס, קרי ופרס בכנס בירדן, היוםצילום: אי-אף-פי

עבאס תקף את ממשלת ישראל שהיא לא נוקטת בשום צעד שיכול להוביל לחידוש המשא ומתן. עבאס הזהיר מאיבוד תקווה וציין כי הדור הצעיר כבד לא ממש מאמין שאפשר להגיע להסדר ולפתרון ולכן צריכים לפעול לחידוש התהליך המדיני על בסיס גבולות 1967 כדי לתת תקווה לדור הצעיר. 

עבאס התייחס ארוכות לסוגיית האסירים הפלסטינים ואמר כי ישראל מסרבת לשחרר אסירים כולל האסירים שנשפטו לפני הסכמי אסולו :"יש כמאה אסירים וישראל מתעקשת לא לשחרר אותם אלא תמורת מחיר, איזה מחיר אנחנו יכולים לשלם? מה הבעיה לשחרר אותם אסירים? תמורת שליט שחרורו יותר מאלף אסירים, אתם רוצים שנחטוף שליטים כדי לשחרר אסירים? אנחנו לא נעשה זאת כי לא מנהגנו ולא רצוננו". 

עריקאת עם הגיעו לוועידה בירדןצילום: רויטרס

מיד אחרי הנשיא הפלסטיני, עלה לנאום נשיא המדינה, שמעון פרס. "אנחנו ושכנינו הפלסטינים חייבים לשוב למשא ומתן מוקדם ככל שניתן ולהביא את השלום. הנשיא עבאס, אתה הפרטנר שלנו ואנחנו שלך. אתה שותף לתקוותינו ולמאמצינו למען השלום, ואנחנו שותפים לאלו שלך. אנחנו יכולים וצריכים לבצע פריצת דרך. אסור לנו להתיר למכשולים לגבור עלינו. ההיסטוריה לא תשפוט אותנו על פי תהליך המשא ומתן אלא על פי תוצאותיו. יוזמת השלום הערבית היא שינוי משמעותי והזדמנות אסטרטגית".

בהמשך דבריו אמר הנשיא פרס כי "אנחנו הישראלים והפלסטינים מודעים לכך שהשלום הוא בראש ובראשונה עבורנו ותלוי בנו. אני יודע מניסיוני כמה קשה לקבל את ההחלטות הללו, לשני הצדדים. אבל זה הזמן. המנהיגים שלנו חייבים לומר 'כן' לעתיד של שלום. המנהיגים שלנו חייבים להתגבר על הקשיים והסכנות ולהוביל את בני עמם לעבר מחר טוב יותר. מה שמונע את חידוש המשא ומתן הם כמה פערים בגשר בין ההתחלה והסיום. אני מכיר היטב את אופיה של החוליה החסרה, אני משוכנע שניתן לגשר על הפער הזה". 

מוקדם יותר היום אמר הנשיא פרס כי דברי את עמדת הפתיחה של הפלסטינים. "אני רגיל לזה שיש עמדות פתיחה שהם רחוקות, ולכן חשוב להתחיל בחידוש התהליך המדיני על מנת לקרב בין שתי העמדות", אמר הנשיא, לקראת נאומו בוועידה בירדן

פרס ציין כי המצאותנו בערב חידושו של התהליך המדיני אינה עובדה מוגמרת אבל לדבריו יש חלון הזדמנויות שמוביל שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, ושני הצדדים צריכים לנצל אותו לחידוש התהליך.

הנשיא דחה את הביקורת שהופנתה לעברו בישראל בטענה כי עמדותיו אינן מייצגות את הממשלה. לדבריו, הוא מביע את עמדו ואת רחשי הלב של העם, "ראש הממשלה יכול להגיד את עמדתו בעצמו", סיכם.

פרס טען כי לא הביע הסכמה לפתרון שתי המדינות על בסיס גבולות 67', אך הבהיר כי בסוף השבוע נועד במשך שעתיים עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בצורך שבחידוש תהליך המשא ומתן. "זה ברור ששני הצדדים צריכים לקבל החלטות קשות", אמר פרס במסיבת עיתונאים שערך עם הגעתו לירדן. לאחר מכן נועד פרס עם עבדאללה מלך ירדן ובהמשך ייפגש עם הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס, ויקרא לו לנצל את ההזדמנות לחידוש התהלך המדיני.

"אנחנו יודעים ששיטת הממשל בישראל קובעת כי הממשלה וראש הממשלה הם האחראים לקביעת מדיניות, ולא נשיא המדינה", אמר הבוקר עריקאת, שמשתתף גם הוא בוועידה. הוא הוסיף כי ממשלת ישראל צריכה להחליט אם היא בעד פתרון שתי המדינות, וכי מענה בחיוב לשאלה זו משמעו הקפאת התנחלויות והגדרת גבולות 67' כבסיס למשא ומתן.

לדברי עריקאת, הפלסטינים הסכימו , שכן הדבר יעזור לשני הצדדים, ועם זאת ציין כי לא ניתן לדבר על אווירה אופטימית וחיובית ברשות. "אנחנו בעניין אם ישראל מוכנה לקבל על עצמה את המחויבות לשלום", אמר.

בכנס משתתפים ראשי מדינות, מנהיגים בולטים ושרים בכירים רבים מארצות ערב – בהן מצרים, לוב, עיראק, ירדן, כווית, לבנון, קטאר, מרוקו, איחוד האמירויות, ערב הסעודית, בחריין, פקיסטן - וכן מזכ"ל הליגה הערבית, נביל אל-ערבי, ושליח הקוורטט למזרח-התיכון, טוני בלייר.

ביקורו של פרס בירדן הוא הביקור הראשון של אישיות ישראלית בכירה מאז ההצבעה בפרלמנט הירדני על גירוש השגריר הישראלי, והמחאה הירדנית עקב ההתנהלות הישראלית במסגד אל-אקצא.

עמרו מוסא, מזכ"ל הליגה הערבית לשעבר ושר החוץ לשעבר של מצרים, המשתתף בכינוס הכלכלי העולמי בירדן, אמר בשיחה ל"הארץ" כי למרות כל התהפוכות וחוסר היציבות בעולם הערבי, הסוגיה הפלסטינית והסכסוך הפלסטיני הישראלי עדיין נתפשת כסוגיה מרכזית ובעיקר בקרב הצעירים בעולם הערבי. לדבריו, יש כעת הזדמנות לחידוש התהליך המדיני לפי המאמצים שעושה מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, אך לדבריו המאמץ של קרי חייב להיות מאוזן. הוא ציין כי יש חשיבות גדולה לכך שהחסות האמריקאית על התהליך המדיני חייבת להיות ניטרלית.

לשאלה אם מצרים איבדה את מעמדה כמתווכת בתהליך המדיני והעובדה שהנשיא עבאס כמעט ולא מגיע לקהיר, אמר מוסא כי "מדובר בעניין זמני, ולהערכתי מצרים תחזור בקרוב להיות גורם מאזן לטובת האינטרסים של הפלסטינים. יכול להיות שהמפלגה השלטת (האחים המוסלמים ) נוטה יותר לטובת חמאס בשל הקשר האידיאולוגי, אבל מצרים כמדינה ריבונית תישאר תמיד לצד הפלסטינים ומאבקם למדינה פלסטינית עצמאית בגבולות 1967".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ