שיחות הפיוס עם טורקיה תקועות: מחלוקת עמוקה על גובה הפיצויים

על פי הערכות, בעוד שהטורקים דורשים סכום של כמיליון דולר לכל אחת ממשפחות ההרוגים, ישראל מוכנה לשלם רק כ-100 אלף דולר

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

לאחר שלושה סבבים של משא ומתן נראה כי שיחות הפיוס בין ישראל לטורקיה תקועות. פקיד בכיר בירושלים ציין כי בין הצדדים קיימים פערים גדולים בכל הנוגע לסכום הפיצויים שתידרש ישראל לשלם למשפחות האזרחים הטורקים שנהרגו ונפצעו במהלך המשט לעזה בשנת 2010.

לאחר שב-22 במארס התנצל ראש הממשלה בנימין נתניהו בפני ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן על אירועי המשט לעזה, החלו שתי המדינות במגעים לסיכום הסדר הפיצויים ולנרמול היחסים. סבב מו"מ אחד התקיים באנקרה ב-22 באפריל וסבב שיחות שני נערך בירושלים ב-6 במאי.

בסיום הסבב השני פרסמו הצדדים הודעה על כך שהושגה טיוטת הסכם אולם ציינו כי נדרשות "כמה הבהרות נוספות לגבי נושאים ספורים". אותן הבהרות נגעו לסוגיה מרכזית והיא גובה הפיצויים שתשלם ישראל.

בירושלים קיוו כי הטורקים ינסו להגיע לסיכום סופי עוד לפני ביקורו של ראש ממשלת טורקיה ארדואן בבית הלבן ב-16 במאי, וזאת לאור העובדה שהנשיא ברק אובמה ושר החוץ ג'ון קרי תיווכו בין הצדדים באופן אישי. האמריקאים אף העבירו מסרים לאנקרה כי הם מעוניינים לראות את הסוגיה מסוכמת בהקדם.

רג'פ טייפ ארדואן, השבועצילום: אי–פי

ב-15 במאי, יממה לפני הפגישה בין אובמה לארדואן, נפגשו בוושינגטון מנכ"ל משרד החוץ הטורקי פרידון סינירלולו ושליחו של ראש הממשלה נתניהו לפיוס עם טורקיה, יוסף צ'חנובר. פקיד ישראלי בכיר ציין כי גם בסבב השיחות הזה לא הושגה הסכמה. מאז אותה פגישה נמשכו מגעים טלפוניים בין הצדדים, אולם ללא פריצת דרך.

"רוב פרטי ההסכם, כולל סוגיית החזרת השגרירים, נסגרו", אמר הפקיד הישראלי הבכיר, "מלבד גובה הפיצויים". לדבריו, "הטורקים דורשים סכומים שגבוהים בהרבה ממה שישראל מוכנה לשלם ועל זה עוד מדברים".

הפקיד הבכיר לא הסכים להיכנס לסכומים המדויקים שאותם העלה כל אחד מהצדדים בשיחות. עם זאת, ל"הארץ" נודע כי בעוד שישראל מוכנה לשלם כ-100 אלף דולר לכל אחת ממשפחות ההרוגים, דורשים הטורקים סכום של כמיליון דולר לכל משפחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ