בשל הקיצוץ בתקציב: צה"ל יבטל את רוב אימוני המילואים עד סוף השנה

אימונים של מעל למאה גדודי מילואים ותעסוקת ביטחון שוטף במחצית השנייה של השנה צפויים להתבטל. המהלך יביא לחיסכון של כמיליארד שקלים

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים88
עמוס הראל
עמוס הראל

צה"ל נערך לביטול הרוב המכריע של אימוני יחידות המילואים וכל התעסוקות המבצעיות במערך המילואים, שתוכננו עד סוף השנה הנוכחית. ההחלטה המסתמנת נובעת מהצורך לקצץ באופן חד את תקציב הביטחון השנה ובשנה הבאה.

בדיונים שקדמו לאישור תקציב המדינה בתחילת החודש, סוכם על קיצוץ של מיליארד שקלים וחצי בתקציב הביטחון השנה ועוד שלושה מיליארד שקלים בשנת 2014. בהמשך, מתוכננת עלייה הדרגתית בתקציב הביטחון על פני ארבע השנים הבאות. אולם, כיוון שההחלטות על התקציב נדחו עד לאחר הבחירות לכנסת בינואר השנה והתעכבו עד לאחר הקמת הממשלה הנוכחית, נוצר כעת צורך דחוף לקיצוץ חד יחסית בתוך פרק זמן קצר, כשמשרד הביטחון כבר מחויב לחלק ניכר מההוצאות המתוכננות.

לכן, אחד הסעיפים הזמינים ביותר לקיצוץ נוגע לזימון יחידות המילואים, שעלות שירותן גבוהה במידה ניכרת מזו של היחידות הסדירות בשל התשלום הנדרש עבור ימי מילואים. בכוונת הצבא לחסוך כך כמיליארד שקלים. לכן, מתגבשת החלטה בדבר ביטול זימונם המתוכנן של יותר ממאה גדודי מילואים במחצית השנייה של השנה לתקופות אימונים וכן לתעסוקת ביטחון שוטף (בט"ש) בשטחים ובגבולות. את גדודי המילואים יחליפו בבט"ש גדודים סדירים, על חשבון זמן האימונים שלהם. גם כך ייחסך כסף – משום שהאימונים יקרים בהרבה מפעילות מבצעית – אולם מובן שצפויה פגיעה של ממש ברמת המוכנות של יחידות זרוע היבשה. קיצוץ מסוים מתוכנן גם באימונים בחיל האוויר, באופן שעלול לפגוע ברמת הכשירות המבצעית של חלק מהטייסות.

חיילי מילואים במבצע עמוד ענןצילום: תומר אפלבאום

במערכת הביטחון מעריכים כי תתחייב גם פגיעה מיידית בתוכניות ההצטיידות של צה"ל. בין היתר, יהיה כנראה צורך להאט את היקף הרכש של סוללות "כיפת ברזל" (כיום יש בידי צה"ל חמש סוללות מבצעיות; הוחלט להצטייד בחמש סוללות נוספות בתוך שנתיים, אולם ספק אם התקציב החדש יאפשר עמידה בקצב המתוכנן). סוגיה נוספת שתעמוד לדיון תהיה אם לוותר על שכבת הביניים במערכת ההגנה הרב-שכבתית מפני טילים ורקטות, "שרביט קסמים", כדי לשמר את ההשקעה בשיפור מערכת החץ (השכבה העליונה) ובכיפת ברזל (השכבה התחתונה).

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הציג אתמול לפורום המטה הכללי את התוכנית המסתמנת, בעת ביקור בבית הספר לקצינים, בה"ד 1. גורמים ביטחוניים אמרו אמש (שני) ל"הארץ" כי הקיצוץ בתקציב הביטחון חריף מכפי שהוצג תחילה וכי המאמץ של צמרת מערכת הביטחון להימנע מעימות קולני עם האוצר ולהציג דימוי של הצלחה במאבק על התקציב מחפה בפועל על נזק מהותי לביטחון. "אנחנו לא בטוחים שראש הממשלה והשרים מודעים לחומרת הנזק הנובע מההחלטות שקיבלו", אמרו. "כשהשרים יבינו את גודל הפגיעה, ייתכן שגם הם יתעוררו".

הגורמים הוסיפו כי גם בצבא מתחילים, רק עתה, לעכל את משמעויות ההחלטה וכי בימים האחרונים העירו כמה קצינים בכירים כי לא יהיה מנוס מפנייה מחודשת לממשלה, בניסיון לצמצם את רוע הגזירה. עמדה זו, אם היא אכן מייצגת את גישתה המעודכנת של צמרת צה"ל, שונה בתכלית ממה שנאמר לתקשורת רק לפני כשבועיים, כשבסביבת שר הביטחון ובמטכ"ל התייחסו להחלטות בנימה של השלמה עם המציאות – ועם הצורך לקצץ בביטחון לנוכח הפערים החברתיים והגרעון בתקציב המדינה.

דובר צה"ל מסר בתגובה לפניית "הארץ" כי "בתקציב המדינה אשר אושר בידי ממשלת ישראל נקבע כי תקציב הביטחון יקוצץ. בצה"ל בוחנים את החלופות השונות על מנת לעמוד במשימות הביטחון וההגנה ובה בעת לפעול על פי מתווה התקציב שאושר. לאחר שיתקבלו החלטות, הן יוצגו לדרג המדיני במטרה לקבל אישור. הצבא רואה חשיבות עליונה בשימור יכולות מערך המילואים הלוחם, אשר מהווה את עיקר כוחו של צה"ל". מקורות צבאיים הסבירו כי צה"ל לא מעוניין לקיים כעת דיון פומבי בשאלות אלו, בטרם יובאו תוכניות הקיצוץ לעיונו של שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ