למרות הלחץ מהמערב, אבו מאזן ממשיך להתנגד למו"מ במצב הנוכחי

גורם פלסטיני אמר ל"הארץ" כי אבו מאזן התלונן על כך שג'ון קרי לא הציע נוסחה שיכולה להוות בסיס לקיום שיחות ומתמקד, במקום, רק ב"שלום כלכלי"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

למרות הלחצים הכבדים המופעלים באחרונה על הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ועל ההנהגה הפלסטינית מצד המערב להביע הסכמה לחידוש המשא ומתן, נשא אתמול (ראשון) עבאס נאום תקיף בפורום הכלכלי העולמי בירדן. בדבריו, התמקד עבאס בהצגת העמדה הפלסטינית בכל הנוגע לתנאי משא ומתן עתידי עם ישראל והדגיש את סירובו המוחלט לקבל הצעות כמו הקמת מדינה בגבולות זמניים.

גורם פלסטיני המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" כי לאחרונה מופעל מכבש לחצים כבד על הפלסטינים על ידי גורמים אמריקאים ובריטים לצד מדינות ערביות - שיסכימו ל"חבילה" של מזכיר המדינה ג'ון קרי לחידוש והמשא ומתן.

לפי הגורם, בפגישות שקיים שר החוץ הבריטי וויליאם הייג עם עבאס בימים האחרונים, הזהיר הייג את ההנהגה הפלסטינית מהשלכות הסירוב להצעת קרי, ואמר שהפלסטינים צריכים להיות מודעים לאפשרות שיוצגו כסרבנים.

הנשיא פרס, מזכיר המדינה קרי וראש הרשות מחמוד עבאס בכנס בירדןצילום: בנדיקט וון לובל/כנס כלכלי עולמי

ל"הארץ" נודע כי בשיחות סגורות, אבו מאזן וצוות המשא ומתן התלוננו על כך שמזכיר המדינה האמריקאי לא הגיש חבילה או נוסחה שיכולה להיות בסיס לחידוש השיחות, ורוב ההצעות של קרי מתמקדות "בשלום הכלכלי" והפוטנציאל הגדול להשקעה בשטחי הרשות. "ההערכה שלנו היא שלמרות כל המאמצים, ממשלת ישראל לא מסרה לקרי שום הצעה רצינית שיכולה להיות בסיס למשא ומתן", אמר הגורם והוסיף "ועל כן, בנאומו הציג אבו מאזן את העמדה הפלסטינית המתנגדת לגבולות זמניים ומאמצת שוב את יוזמת השלום הערבית, הקוראת לנסיגה לגבולות 67, והזכיר לממשלת ישראל כי יש הסכמות קודמות שיש לכבדם".

קרי, שנפגש אתמול עם אבו מאזן והנשיא שמעון פרס בפורום הכלכלי העולמי שהתקיים במרכז הקונגרסים בצד הירדני של ים המלח, נפגש שוב עם אבו מאזן במעונו בעמאן. על תוכן הפגישה לא נמסרו פרטים, אך דווח כי היא התמקדה במאמצים לחידוש המשא ומתן המדיני ועל פי הערכות פלסטיניות מדובר בהמשך הלחץ האמריקאי על עבאס לחידוש השיחות עם ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ