שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס הבוקר (שלישי) למשלוח טילי האס-300 הצפוי מרוסיה לסוריה ואמר "כמובן שמבחינתנו זה איום, אינני יכול להעיד שיש האצה (בתהליך מסירת הנשק), המשלוחים עוד לא ייצאו לדרך ואני מקווה שגם לא ייצאו, ואם יגיעו חס וחלילה לסוריה נדע מה לעשות".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, אביגדור ליברמן, התייחס גם הוא הבוקר למלחמת האזרחים בסוריה. "אין ספק שהתקופה האחרונה מתאפיינת קודם כל בחציית כל הקווים האדומים על ידי הציר הרדיקלי", אמר ליברמן. "אין שאלה האם היה שימוש בנשק כימי על ידי אנשי אסד. גם הטבח של כמעט 90 אלף איש לא זכה לשום מענה מצד הקהילה הבינלאומית והאום. התשובה היחידה שאנחנו מקבלים היא שכנראה יילכו לפנות את משקיפי האו"ם שעומדים באזור רמת הגולן ומפרידים בינינו לבין הסורים".

יו"ר הוועדה התייחס גם לסוגיית הגרעין האיראני: "אין ספקות בכלל שהם רצים בקצב מטורף לקראת פצצת האטום. גם מה שקרה בצפון קוריאה זה ללא ספק חציית כל הקווים האדומים. אני מקווה שנדע לקבל החלטות נכונות". ליברמן אמר את הדברים בפתח ישיבת ועדת החוץ והביטחון עם הרמטכ"ל.

שר הביטחון, שסייר הבוקר בפיקוד העורף, התייחס גם לקיצוץ בתקציב הביטחון ולמשמעויותיו, כפי שפורסמו היום ב"הארץ". יעלון ציין כי "חלק ממשמעויות הקיצוץ בתקציב הביטחון יתחילו להיות בהירות גם לציבור, ברמה של הפסקת אימונים ופחות קריאה למילואים".

במערכת הביטחון דנו במשמעות הקיצוץ בתקציב הביטחון עוד בדיונים שהתקיימו לפני כשבועיים, אך הפגיעה במערך המילואים לא התבהרה עד לימים האחרונים. היום דווח ב"הארץ" כי כמאה גדודי מילואים לא יזומנו לתעסוקה מבצעית עד סוף השנה. היקף העלויות שייחסכו בעקבות מהלך זה עומד על כמיליארד שקלים, אך במערכת הביטחון אומרים כי דבר זה לא יספיק ויהיה קיצוץ נוסף.

שר הביטחון משה (בוגי) יעלוןצילום: אמיל סלמן

"עדיין לא אישרתי את תוכנית העבודה שנגזרת מכך, זה עוד בשלבי עבודת מטה. לא הכל מסוכם אבל יכול להיות שגם במרכיבים החשובים נאלץ לפגוע בטווח הקצר, אבל כל זה ייעשה בשיקול דעת, כדי לא לפגוע בהתעצמות של צה"ל", אמר יעלון. לדבריו," אחת האפשרויות שנבחנות היא לערוך עסקאות מימון עם התעשיות, שיאפשרו לדחות את התשלומים לשנים הבאות, בהן תקציב הביטחון צפוי לעלות."

אחת האפשרויות, שטרם סוכמו, הוא קיצוץ ברכש סוללות נוספות של "כיפת ברזל" והשקעה במערכת היירוט "שרביט קסמים" שטרם נכנסה לשימוש מבצעי. יעלון התייחס לכך במהלך סיורו הבוקר ואמר כי את המשמעויות הראשונות למהלך ישמיע היום הרמטכ"ל, בני גנץ, בדיוני וועדת חוץ וביטחון .

שר הביטחון התייחס גם לרפורמת הגיוס המתגבשת, ואמר כי "סבוכות דרכי הפוליטיקה" בהקשר למשבר הקואליציוני ולהארכת שירות ישיבות ההסדר - דבר שלא יבוצע בסוף באופן משמעותי . "לצערי יש כאלה שלא מבינים בדיוק את הרגישות של שינוי מציאות אחרי 65 שנה - שלא ניתן לשנות לא באבחת חרב ולא בחוק, וודאי לא באיום על האוכלוסיות - גם החרדים וגם הערבים".

יעלון הוסיף כי "אנחנו בחרנו בדרך של לשתף את האוכלוסיות האלה ולהוביל אותם לשרת יותר ועשינו את זה בהצלחה. המגמה העיקרית קיימת (יותר חרדים המתגייסים לצה"ל) והיא חשובה, אך ברגע שמשתלחים באוכלוסייה ומאיימים עליה שלומדי תורה ילקחו לכלא התהליך, הוא בדיוק הפוך".

לגבי דיוני הוועדה בעת אישור רפורמת הגיוס על הסנקציות כלפי מי שלא יתגייס אמר יעלון כי מדובר ב"ויכוח שאפשר להתגבר עליו, ואני מקווה שנתגבר עליו. הוא ויכוח פוליטי. אני מעריך שבסופו של דבר הניסוח ישתנה, כי הניסוח הראשוני לא קביל עליי ולא היה קביל עליי. במהות הדברים בוועדה הגענו להסכמה, ואני מקווה שהניסוח שנגיע אליו יאפשר להימנע מלהגיע למשברים קואליציוניים".

לגבי שירות ישיבות ההסדר, שסוכם על הארכתו בחודש אחד בלבד למרות בקשת צה"ל להאריכו לאור קיצור השירות לגברים, אמר יעלון כי "למרות שחשבתי שנכון להאריך את השירות, אני מחויב להסכם הקואליציוני ובשלב הזה אנחנו איננו מאריכים אותו. אני מקווה שראשי ישיבות ההסדר ימצאו את הדרך במעלה הזמן להשתתף גם בעניין הזה, ולהאריך את שירות בני ישיבות ההסדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ