ליברמן: רוח המפקד היא בריחה מעימות; גנץ: לא נשנה הוראות הפתיחה באש

בדיון בוועדת החוץ והביטחון אמר הרמטכ"ל כי שינוי הוראות הפתיחה באש בגדה הוא דבר "לא נכון, לא רק בהיבט המוסרי, אלא עלול להוביל להסלמה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים32
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת מהימין, מתחו היום (שלישי) ביקורת בדיון בוועדת החוץ והביטחון על כך שצה"ל לא מקל את  נוכח ההסלמה בידויי האבנים. יו"ר הוועדה,  אמר לרמטכ"ל, , כי הוא מקבל את הרושם, מתוך שיחות שהוא מקיים עם גורמים שונים בשטח, שרוח המפקד היא ש"בכל פעם שמגיעים לעימות מוטב לברוח. אף אחד מהחיילים לא רוצה למצוא את עצמו תחת חקירת מצ"ח. זו אומנם תחושה כבדה אך זו המציאות בשטח". לדבריו, "הבעיה היא לא הוראות הפתיחה באש אלא ההוראות שמגיעות לחיילים".

גנץ השיב לליברמן כי להבנתו אין מישהו בכנסת שהיה רוצה להביא לכך שכתוצאה משינוי הוראות הפתיחה באש יהיו הרבה מאוד הרוגים "דבר שלא נכון, לא רק בהיבט המוסרי, אלא שהוא גם עלול להוביל להסלמה של השטח. אנחנו לא רוצים לאבד את השליטה. ההוראות לחיילים בתדרוכים זה להיות נחוש אבל בלי לשחרר את הרסן. זה בניגוד לאינטרס שלנו".

גנץ העניק גיבוי מוחלט לאלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון: "ניצן אלון מסור למשימה והקדיש שנים משירותו לנושא. אני לא אוהב את השלטים בתחנות האוטובוס בגנותו של ניצן. אני מצפה שתהיה קריאה מנהיגותית מתוך הכנסת שתגנה את ההתקפות נגדו".

גנץ וליברמן בישיבת ועדת החוץ והביטחון בכנסתצילום: אמיל סלמן

גנץ הבהיר כי, "קל מאוד לשנות את הוראות הפתיחה באש אבל זה לא יהיה אחראי מבחינתנו. הוראות הפתיחה באש מאפשרות כל הפעלת כוח שתידרש מול הסיכון. אנחנו צריכים לוודא היטב שהחיילים מבינים מה הם יכולים לעשות בכל תרחיש". לדברי הרמטכ"ל, צה"ל מתמודד היום מול שתי מגמות במקביל: מצד אחד הצבא נדרש לתת מענה בפן של הפעלת הכוח המבצעי נוכח אירועים בשטח. במקביל מתמודד הצבא גם למול ההיבטים של בניין הכוח נוכח האילוצים התקציביים.

נציג אמ"ן התייחס בדיון ללחימה  כי "משטר אסד בסוריה נוהג להפעיל במהלך הלחימה טילים ארוכי טווח במקביל לשימוש בנשק כימי - גם אם מדובר ברמה הטקטית. אין היום סימני שאלה בנושא השימוש בנשק הכימי". אולם לדברי הנציג, "אין כאן מצב של העדר שליטה במאגרים הכימיים או השימוש בהם".

ביחס לסוגיה זו, אמר הרמטכ"ל כי "אין לנו רצון להיכנס למהלך של לחימה בסוריה ובמקרה של זיהוי ירי מתמשך או מסכן חיים אנחנו פועלים כדי להסיר את הסיכון. זה בסמכות השטח". הוא ציין כי משטר אסד "ממשיך להיות מאותגר באופן הולך וגובר. ישנן עליות וירידות ביכולת המשילות שלו ובאזורים מסוימים היכולת הזו הופכת להיות מוגבלת מאוד. בשטח אין התקדמות של ממש עבור כל אחד מהצדדים". על הניסיונות להעברת אמצעי לחימה מתקדמים מסוריה לחיזבאללה אמר גנץ כי לצד המסרים שהועברו הנטייה היא לצנן את האווירה. לדבריו, ברמת הגולן מתפתחת מגמה של חוסר יציבות כאשר מורגשת עליה במספר האירועים החבלניים.

באשר לגזרת עזה, ציין הרמטכ"ל שהגזרה שקטה והאירועים הספורים שהיו באזור, לא מעידים על הסלמה. עוד הוסיף הרמטכ"ל בהקשר זה כי נראה שהחמאס פועל באופן משמעותי לריסון הירי. "הארגון מורתע מישראל אם כי במקביל ממשיכה מגמת ההתעצמות הצבאית שלו", אמר.

בהמשך לדיווחים בדבר הכוונה להאריך את משך השירות של בני ישיבות ההסדר בחודש נוסף אמר הרמטכ"ל כי הישיבות תרמו לאורך שנים תרומה איכות לביטחון מדינת ישראל. הוא הוסיף כי "יחד עם זאת אני מציע שלא להתבלבל בין דיאלוג מקצועי של צה"ל לבין הדיאלוג הפוליטי. "אנחנו הצענו להאריך את אורך השירות של ישיבות ההסדר אך נכבד כל החלטה שתתקבל בדרג המדיני".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ