אלקין מאשר: ישראל פועלת לחידוש הקשר עם מועצת זכויות האדם של האו"ם

סגן שר החוץ אמר כי אישר את המגעים, אך הבהיר כי חידוש הקשרים תלוי בשינוי היחס המפלה לו זוכה ישראל בדיוני המועצה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגן שר החוץ זאב אלקין אישר הערב (שלישי) באירוע הפתיחה של הפורום הגלובלי למאבק באנטישמיות בירושלים את הפרסום ב"הארץ" לפיו ישראל פועלת לחידוש הקשרים ושיתוף הפעולה עם המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נווה. אלקין אמר, עם זאת, כי חידוש הקשרים תלוי בשינוי בייחוד לרעה של ישראל בדיוני המועצה.

אלקין ציין כי ישראל החליטה לפני שנה להקפיא את היחסים עם המועצה לזכויות אדם של האו"ם בשל האפליה המתמשכת לה היתה נתונה. הוא אף כינה את היחס לישראל מצד המועצה כ"אנטישמי". לדבריו, מדינות רבות פנו בשנה האחרונה לישראל וביקשו שתשנה את מדיניותה ותחזור לשיתוף פעולה עם המועצה לזכויות אדם של האו"ם. 

"לאחר דיון ממושך בעניין אישרתי לאחרונה קיום מגעים דיפלומטים עם המועצה ועם שחקנים מרכזיים בקהילה הבינלאומית כדי לבחון האם ניתן להגיע להבנות ולערבויות שתאפשרנה את חידוש הקשרים עם המועצה", אמר אלקין, "זאת תוך הבטחה לכללי משחק הוגנים ועל כך שכל הסטנדרטים הבינלאומיים המקובלים יחולו על ישראל".

אלקיןצילום: אוליבייה פיטוסי

פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי לפני כמה ימים הנחה אלקין את ראש האגף לארגונים בינלאומיים במשרד החוץ, השגריר רוני לשנו-יער, לצאת למטה המועצה לזכויות אדם בז'נווה ולפתוח במשא ומתן על חידוש הקשרים עם הארגון. 

אלקין ציין בנאומו כמה סוגיות שאותן תעלה ישראל במשא ומתן מול המועצה לזכויות אדם. "ישראל סובלת מאפליה רשמית במועצה לזכויות אדם", אמר, "ישראל לא חברה באף קבוצה אזורית במועצה והיא המדינה היחידה שזכתה לסעיף מיוחד בסדר היום של המועצה - סעיף 7 הידוע לשמצה - באמצעותו מגנים את ישראל על הפרת זכויות אדם לכאורה".

לדברי אלקין, "46 מתוך 103 החלטות של המועצה שנגעו למדינות ספציפיות ו-6 מתוך 19 מושבים מיוחדים שנערכו מאז הקמתה" עסקו בביקורת נגד ישראל. "בה בעת, מדינות כמו צפון קוריאה, ערב הסעודית, עיראק ותימן שלא ממש ידועות בהגנתן על זכויות מיעוט, חופש העיתונות ושאר זכויות פוליטיות ואזרחיות, כמעט ולא זוכות לשום גינוי", הוסיף סגן שר החוץ.

לפני שלושה שבועות פורסם ב"הארץ" כי במהלך פגישה של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם שר החוץ של שוויץ, דידייה בורקהאלטר, ביקש האחרון שישראל תחדש את קשריה עם המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נווה. נתניהו הנחה את סגן שר החוץ אלקין שהשתתף גם הוא בפגישה למצוא פתרון שיאפשר את חידוש שיתוף הפעולה בין ישראל למועצה. 

בסוף מארס 2012 החליטה מועצת זכויות האדם של האו"ם להקים ועדת חקירה מיוחדת להתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. ישראל זעמה על ההחלטה שאותה הגדירה חד-צדדית וטענה כי זו הוכחה נוספת לכך שהמועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נווה מקדמת סדר יום אנטי-ישראלי בוטה.

כמה ימים לאחר מכן הודיע שר החוץ אביגדור ליברמן בתדרוך לכתבים כי הורה לאנשי משרדו לנתק כל קשר עם המועצה לזכויות אדם ועם נציבת זכויות האדם של האו"ם. ליברמן קיבל את ההחלטה על דעת עצמו ובלי כל דיון בקבינט או שיחה עם ראש הממשלה נתניהו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ