חיילים תועדו מכים עציר פלסטיני; מצ"ח פתחה בחקירה

באירוע שתועד במצלמת אבטחה נראים חיילים מחטיבת כפיר מכים בבעיטות ואגרופים פלסטיני שנחשד ביידוי אבנים

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

מצ”ח חוקרת אירוע שתועד במצלמות אבטחה בגדה המערבית, ב-24 באפריל, שבו נראים חיילים מחטיבת כפיר מכים כמה פעמים עצור פלסטיני שנחשד ביידוי אבנים.

התקרית תועדה במצלמות האבטחה של התנחלות עפרה. בסרטון נראים שני חיילים מכים את העציר, דאר סעד, כמה פעמים, בעודו שרוע על הקרקע. במקום היו כוח מחטיבת כפיר ושוטרי מג”ב.

החיילים נראים בסרטון מגיחים לעבר סעד, מכים בו באגרופים ובבעיטות. לאחר מכן מוסטת המצלמה הלאה התקרית, וכעבור כמה שניות חוזרת, ושוב נראים החיילים מכים את סעד במכות ובבעיטות.

“בצלם” העביר את הסרטון לצה”ל, והפרקליט הצבאי הראשי, האלוף דני עפרוני, החליט לפתוח בחקירת מצ”ח. מפקד חטיבת כפיר, אל”מ אודי בן מוחה, רצה כבר באותה העת לשפוט את שני החיילים המעורבים בתקרית, אך פתיחת החקירה מנעה זאת. נגד החיילים צפויים להינקט גם צעדים משמעתיים והם יודחו כנראה מתפקידי לחימה.

סעד נעצר ב-24 באפריל בכפר סילוואד, בעת עימותים עם צה”ל. בחקירתו במשטרת בנימין הכחיש שיידה אבנים ואמר שבא למקום דקות ספורות לפני שנעצר. הוא התלונן שחיילים הכו אותו.

עשרה ימים לאחר מכן הוגש נגד סעד כתב אישום על יידוי אבנים. לפני כשבוע, כמעט חודש לאחר מעצרו, הוצג סרטון הווידאו בבית המשפט הצבאי, והאישום שיוחס לסעד, זריקת חפצים, הומר ב”השתתפות בתהלוכה ללא רישיון”. סעד שוחרר לאחר שהורשע בעבירה זו בעסקת טיעון.

עו”ד נרי רמתי, שייצג את סעד, אמר שהטיפול בתיק "מעיד על התביעה הצבאית שמוכנה לקבל תיק כזה. נכון שהוא היה בהפגנה ללא רישיון. על זה לא יושבים בכלא”.

מדובר צה”ל נמסר כי “עם סיום חקירת מצ”ח יועברו ממצאיה לפרקליטות הצבאית. נשקלת האפשרות לנקוט צעדים פיקודיים נוספים נגד המעורבים”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ