שר החוץ הסורי: נגיב מיידית אם ישראל תתקוף שוב

היועץ לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, אמר בשיחה סגורה עם שגרירים אירופאים כי ישראל לא תתן לטילי ה-S-300 להפוך למבצעיים לאחר שיגיעו לסוריה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

בתדרוך ל-27 שגרירי האיחוד האירופי בישראל, ביום חמישי שעבר, סימן היועץ לביטחון לאומי, האלוף במילואים יעקב עמידרור, את הקו האדום של ישראל בנוגע למערכות טילי ה-S-300 שרוסיה מתכוונת לספק לסוריה.

שני דיפלומטים אירופים שנכחו בתדרוך, וביקשו לשמור על עילום שם, כיוון שהאירוע היה סגור, ציינו כי עמידרור הדגיש שישראל תפעל “למנוע מטילי ה-S-300 להפוך למבצעיים” על אדמת סוריה. ייתכן כי לכך התכוון שר הביטחון משה (בוגי) יעלון כשאמר ביום שלישי כי אם הטילים יסופקו לסוריה “ישראל תדע מה לעשות”.

הדיפלומטים ציינו כי לפי הסקירה של עמידרור, ישראל מעריכה שבמוקדם או במאוחר, רוסיה תספק את מערכת הטילים המתקדמת לסוריה בשל סיבות שכלל אינן קשורות לישראל, אלא ליריבות בינה לבין ארה”ב, בריטניה וצרפת בעניין הסורי. “הבנו מעמידרור כי ממשלת ישראל סבורה שלא ניתן יהיה למנוע את אספקת הטילים לסוריה ולכן היא תפעל נגדם אחרי האספקה אבל לפני שיהפכו למבצעיים”, אמר אחד הדיפלומטים.

טילי S-300צילום: אי–פי

מערכת ה-S-300 נחשבת לאחת ממערכות ההגנה האווירית המתקדמות בעולם. מלבד המכ”מ המתקדם של המערכת שמסוגל לזהות ולעקוב אחרי מטרות רבות בטווחים ארוכים במיוחד, טילי הנ”מ עצמם בעלי טווח של 200 ק”מ. פרק הזמן הנחוץ להפיכתה למבצעית עשוי להימשך בין שלושה לשישה חודשים. חלק מהכשרת הצוותים הסוריים עשוי להתבצע ברוסיה, אולם לצורך כיול המערכת והפיכתה למבצעית יש לבצע חלק מהתהליך בסוריה עצמה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמנם ביקש משרי הממשלה שלא להתבטא בנושא מערכות ה-S-300 בפומבי, אולם בשיחות סגורות עם דיפלומטים ושרי חוץ זרים הוא מעביר מסרים מודאגים בסוגיה בניסיון להפעיל לחץ של הרגע האחרון על רוסיה. “אם הטילים יסופקו ויהפכו למבצעיים, כל המרחב האווירי של ישראל יהפוך לאזור אסור לטיסה”, אמר נתניהו בשיחה עם שרי חוץ אירופים שביקרו בישראל בשבועיים האחרונים. “אספקת הטילים היא אתגר ביטחוני משמעותי לישראל ואנחנו לא נוכל לעמוד מן הצד”.

פקיד ישראלי בכיר ודיפלומט אירופי שמעורים בסוגיה, ציינו כי על אף שנתניהו לא אמר זאת בצורה מפורשת, הוא רמז בשיחה עם שרי החוץ כי ניסיונותיו לשכנע את נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, שלא לספק את הטילים המתקדמים לסוריה לא הניבו תוצאות חיוביות. עיתון ה”גרדיאן” הבריטי ציין כי משלחת של אנשי מודיעין ישראלים יצאה ביום שלישי למוסקווה לשיחות נוספות עם בכירי ממשלת רוסיה בנושא.

בתדרוך לשגרירים האירופים ניסה עמידרור להבהיר את מדיניותה של ישראל בסוגיות נוספות שקשורות למלחמת האזרחים בסוריה והכחיש פרסומים בתקשורת הבינלאומית לפיהם ישראל מעוניינת שהנשיא בשאר אל-אסד יישאר בשלטון במדינה. “אנחנו לא מעוניינים להתערב או להשפיע על המצב בתוך סוריה”, אמר עמידרור לשגרירים האירופים. “אנחנו נפעל רק כאשר הדבר מתחייב כדי לשמור על הביטחון שלנו ולכן נמנע גם בעתיד העברת נשק מתקדם לחיזבאללה”.

לדברי אחד מהדיפלומטים שנכחו בתדרוך, עמידרור סיכם ואמר כי עבור ישראל הסוגיה האסטרטגית היא החלשת חיזבאללה ואיראן והמדיניות נקבעת בהתאם לנקודת מבט זו.

סוריה מאיימת

שר החוץ הסורי, וליד אל־מועלם, אמר אתמול כי כל תקיפה ישראלית נוספת בשטח ארצו “תיענה באופן מיידי”. בראיון לרשת הטלוויזיה הלבנונית “אל־מייאדין”, אמר אל־מועלם כי לדמשק “אין תנאים מוקדמים” לקיום ועידה בינלאומית בז’נווה על עתיד סוריה, אולם היא ממתינה לפרטים נוספים בנוגע אליה. לדבריו, דמשק טרם החליטה על הרכב המשלחת שישתתף בוועידה. “נבוא עם כוונות טובות, ללא תנאים מוקדמים ומתוך תקווה להגיע להסכם”, אמר.

בעת הריאיון ציין אל־מועלם כי נשיא סוריה, בשאר אל־אסד, יישאר בתפקידו עד לבחירות ב-2014 ועשוי לבקש את אמון הציבור לקדנציה נוספת. לדבריו, כל הסכם שיושג, אם יושג, בוועידה בז’נווה יובא למשאל עם בסוריה.

קאנצלר אוסטריה, ורנר פיימן, וסגנו מיכאל שפינדלגר אמרו השבוע שאם בריטניה תחמש את המורדים בסוריה, 300 אנשי כוח השלום של האו"ם המוצבים בגולן יושבו לארצם. הסגת הכוחות עלולה להעמיק את המשבר במזרח התיכון וליצור ואקום בשטח האסטרגי שבין סוריה לישראל. וינה הדגישה כי עדיין לא התקבלה החלטה בעניין, מכיוון שטרם הועברו כלי נשק למתנגדי אסד. שלשום לא הצליחו שרי האיחוד האירופי לגבש הסכמה על הארכת אמברגו הנשק על סוריה, שעה שבריטניה וצרפת מצדדות בחימוש המורדים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ