שר הביטחון על הקיצוץ בתקציב: נסגור גם יחידות בצבא

יעלון ציין כי צה"ל אינו מנותק מהמציאות הכלכלית: "אנחנו נכונים לכך, אך עושים זאת בלב כבד"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בצה"ל ממשיכים להתכונן לקיצוץ בתקציב הביטחון במהלך השנה הקרובה. לפרט ביטול מתוכנן של תעסוקות מבצעיות לגדודי מילואים, כפי שפורסם השבוע ב"הארץ", אמר הערב (חמישי) שר הביטחון, יעלון, כי מתוכנן גם קיצוץ בתקנים בתוך הצבא וסגירה של יחידות צבאיות.

בערב הוקרה למערך המילואים שנערך בתל אביב, אמר השר כי :"לאחרונה אנו מתמודדים, לצד האיומים הביטחוניים, גם עם מערכה נוספת: הקיצוצים בתקציב שאינם פוסחים גם על מערכת הביטחון, על צה"ל וגם על מערך המילואים. מערכת הביטחון וצה"ל אינם מנותקים מהמציאות הכלכלית שהתרגשה עלינו, וגם כאן נדרשת השתתפות בנשיאה באחריות", אמר יעלון לאנשי המילואים שהגיעו לערב.

"אנו נכונים לכך, אך עושים זאת בלב כבד, באחריות גדולה ובדאגה גדולה נוכח המציאות הביטחונית המורכבת שניצבת בפנינו", אמר יעלון והוסיף "המחיר אינו קל והסיכונים שאנו נוטלים על עצמנו אינם פשוטים: בתקופה הקרובה ניאלץ לבצע הורדה משמעותית הן בכמות האימונים, בתקנים ואף לסגור יחידות מסוימות. עם זאת נעשה ככל הניתן, האפשרי ומעבר לכך, כדי לצמצם את הפגיעה בכשירות ובמוכנות של היחידות, ובהתעצמות".

השר יעלון בשבוע שעברצילום: ניר קידר

זוהי התייחסות ראשונה של שר הביטחון למשמעויות הקיצוץ בתקציב הביטחון מעבר לפגיעה בתעסוקה המבצעית של אנשי המילואים והפסקת האימונים עליה דווח השבוע. לפי גורם בכיר במערכת הביטחון, עצירת הקריאה לאנשי המילואים לתעסוקה מבצעית עד סוף השנה תחסוך כמיליארד שקלים, והקיצוץ הנוסף שיתבצע, בתקני אנשי קבע ובסגירת יחידות, יאפשר קיצוץ נוסף.

עצירת הזימונים לאנשי המילואים הפכה לנושא השיחה המרכזי בערב ההוקרה. אחד ממפקדי הגדודים במילואים אמר כי "אנחנו חוזרים לתקופה של לפני מלחמת לבנון השנייה, שעצרו אימונים ואיבדו את כל הכשירות המבצעית. אני כמג"ד פשוט לא אראה את החיילים במשך שנים שלי אם הם לא יזומנו לאימונים ולתעסוקה מבצעית".

הרמטכ"ל, בני גנץ, התייחס גם הוא לקיצוץ בתקציב הביטחון ואמר כי בעקבותיו יצטרך הצבא להשתנות, ולעדכן את תוכניות העבודה בכל המערכים בצה"ל, "עד כדי התאמות בגדול סדר הכוחות והרכבו של הצבא". גנץ הוסיף כי "בבואנו לממש את השינויים הנגזרים מהחלטות אלו, עלינו להמשיך ולבצע את האימונים, במיוחד במערך המילואים". לדבריו, "גם בהמשך, על אף קשיי התקציב, נפעל לשמר את הכשירות ולהביא את התגמול הראוי לאלו שעושים ומשרתים במיוחד".

גנץ הדגיש כי אל מול רפורמת הגיוס והשיח המתמקד בגיוס חרדים, "על כל אחד ואחד מאיתנו לתרום את חלקו. המציאות במדינת ישראל תובעת מאיתנו לעשות כן - והצדק מחייב אותנו לדאוג שכך יהיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ