אסד: "הציבור מפעיל עליי לחצים לפתוח חזית מול ישראל ברמת הגולן"

סוריה פועלת לרכישת מערכות נשק נוספות מרוסיה. בניגריה נחשף תא של חיזבאללה, שתיכנן לפגוע במטרות ישראליות

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

נשיא סוריה, בשאר אסד, נשאל אתמול בראיון לערוץ אל־מנאר של חיזבאללה על עסקת טילי האס-300 עם רוסיה. אסד לא התייחס ישירות לעסקת האס-300, והשיב כי "איננו מדברים בפומבי על סוגיות צבאיות, על מה אנחנו מחזיקים או על מה שאנו מקבלים. החוזים שיש לנו עם רוסיה אינם קשורים למשבר. ניהלנו איתם משא ומתן במשך שנים על סוגים שונים של כלי נשק, ורוסיה התחייבה לכבד חוזים אלה. לא ביקור נתניהו, לא המשבר והתנאים שסביבנו השפיעו על ייבוא הנשק. כל ההסכמים שלנו עם רוסיה יושמו בעבר ונמשיך ליישם אותם גם בעתיד.

אסד הוסיף כי ממשלו מסכים עקרונית לקיומה של ועידה בינלאומית על עתידה של סוריה, שמתוכננת בחודש הבא בז'נבה, אך הדגיש כי כל הסכם שיושג בוועידה יצטרך לזכות באישור העם הסורי במשאל עם. אסד התייחס גם לאפשרות של מתקפה עתידית של ישראל בשטח סוריה, ואמר "נגיב לכל מתקפה עתידית במתקפה דומה. אופי התגובה תלוי בתזמון ובהשלכות המתקפה". לדברי הנשיא הסורי, "דעת הקהל במדינה לוחצת" עליו לפתוח חזית מול ישראל ברמת הגולן. לדבריו, הלחץ הציבורי נובע מ"מספר גורמים, כולל תקיפות ישראליות חוזרות ונשנות". הנשיא הסורי טען כי אזרחי המדינה חושבים שתקיפת ישראל ושחרור הגולן יחזקו את הצבא הסורי שנלחם במספר חזיתות.

הקואליציה הסורית הלאומית, ארגון האופוזיציה הסורי המרכזי, הודיעה אתמול כי לא תשתתף בוועידה שמתוכננת בז'נבה, כל עוד מעשי הטבח של אסד נגד המורדים יימשכו. החלטת הקואליציה הסורית הלאומית, הארגון שזוכה לתמיכה הרבה ביותר על ידי המערב, התקבלה לאחר שבוע של דיונים באיסטנבול. יו"ר הקואליציה הזמני, ג'ורג' סברה, אמר במסיבת עיתונאים באיסטנבול כי "היוזמה לוועידה בינלאומית היא חסרת תוחלת לנוכח מעשי הטבח שמתרחשים כל הזמן". לדבריו, הקואליציה לא תתמוך בשום מאמץ שלום בינלאומי בשל הפלישה של חיזבאללה ואיראן לסוריה.

עיתון "וושינגטון פוסט" פרסם אתמול מסמך סודי שהעביר בכיר במערך החימוש בצבא סוריה לבכיר רוסי, בו הוא מפרט את אמצעי הלחימה שמבקש משטר אסד ממוסקבה. על המסמך חתום הגנרל עלי אל־סלים והוא מיועד לגנרל רוסי בשם איסייקין. במסמך מבקשת סוריה להעביר לה בין היתר 20,000 רובי קלצ'ניקוב 7.62 מ"מ, ציוד לראיית לילה, מטולי רימונים ותחמושת רבה.

אסד בראיון לערוץ אל־מנארצילום: אי–פי

בתוך כך, כוחות הביטחון בניגריה חשפו בימים האחרונים תא טרור של ארגון חיזבאללה, שתכנן לבצע פיגועים נגד מטרות ישראליות במדינה ובאזורים נוספים במערב אפריקה. במטה ללוחמה בטרור אמרו אמש כי החוליה שנחשפה ונעצרה מהווה "חלק מקמפיין הטרור השיעי נגד מטרות ישראליות ברחבי העולם".

הרשויות בניגריה דיווחו כי שלשום ובשבוע שעבר נעצרו שלושה אזרחים לבנונים במערב ניגריה, החשודים כחברים בחיזבאללה. בפשיטה על בתיהם בעיר קאנו נחשף בונקר ובו אמצעי לחימה רבים. בין היתר, פגזים נגד טנקים, מוקשים נגד טנקים, עשרות אלפי קליעים וחומר נפץ.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול בישיבת הוועדה הלאומית למשק לשעת חירום, שהתכנסה כחלק מתרגיל העורף הלאומי, כי הממשלה "תצטרך לטפל בפערים" בכל הנוגע לערכות המגן לאזרחים "כולל ההשלכות התקציביות". נתניהו אמר את הדברים על רקע נתונים שהוצגו בישיבה, ולפיהם רק ל-40% מהאוכלוסייה בישראל יש ערכות מגן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ