משרד החוץ: לא מכירים הסכם עם מדינה שלישית להעברת מהגרים אריתריאים

במשרד הביעו ספק רב ביחס לאפשרות שאלפים יעזבו בקרוב, והוסיפו שישראל הציעה למדינות ביבשת להקים שם חוות ולהכשיר מהגרים בחקלאות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בכירים במשרד החוץ ציינו אחר הצהריים (ראשון) כי הופתעו מהודעת המדינה לבג"ץ לפיה הושג הסכם חתום עם מדינה שלישית באפריקה שהסכימה לקלוט מהגרי עבודה מאריתריאה שנמצאים בישראל. "איננו מכירים שום הסכם כזה", אמרו גורמים במשרד החוץ. "יהיה מעניין לראות אם בשבועות הקרובים יתחילו אלפי אריתריאים להמריא מכאן. אנחנו סקפטיים שזה יקרה". עם זאת, אישרו הגורמים כי דיפלומטים ישראלים אכן פנו לכ-30 מדינות באפריקה ולעשר מדינות במערב, אולם נדחו על הסף.  

לפני כשנה מינה ראש הממשלה בנימין נתניהו את בכיר המוסד לשעבר, חגי הדס, לרכז את המגעים מטעמו מול שורה של מדינות באפריקה בניסיון לשכנע אותן לקלוט מהגרי עבודה מאריתריאה שנמצאים בישראל. לפי הערכות שונות מדובר ביותר מ-35 אלף בני אדם.

גורמים במשרד החוץ ציינו כי חשו שהדס עובד בתיאום עמם, ולכן הופתעו לשמוע מנציגת הפרקליטות שהושג הסכם שכלל לא היו מודעים לקיומו. עם זאת, במשרד החוץ לא פסלו כי הדס החליט בשלב מסוים למדר אותם ולפעול בערוץ עצמאי משלו בלי לעדכן את הדיפלומטים באגף אפריקה במשרד החוץ או בשגרירויות ישראל ברחבי היבשת.

מהגרים מאפריקה מחפשים עבודה בדרום תל אביבצילום: אלון רון

לדברי גורמים במשרד החוץ, הדס ניהל מגעים בנושא עם מדינות כמו גאנה, דרום סודאן, אוגנדה, קניה ומדינות נוספות. הדס הציע לאותן מדינות שישראל תכשיר את המהגרים האריתריאים בחקלאות ובמקביל תקים חוות חקלאיות במדינה שתסכים לקלוט אותם. המהגרים האריתריאים יעבדו בחוות החקלאיות שיוקמו ויגורו שם. לדברי גורמים במשרד החוץ, אף מדינה באפריקה לא השיבה בחיוב להצעה וחלק המדינות אף הסבירו כי הן עצמן נתונות לזרם פליטים ממדינות אחרות באפריקה.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס היום לסוגיית מהגרי העבודה מאפריקה בעקבות פרסום נתונים חדשים על מספר האפריקאים שהצליחו להיכנס לישראל בחודש האחרון. לפי הנתונים הצליחו שני מהגרים אפריקאים בלבד להיכנס לארץ דרך הגבול בסיני במהלך מאי 2013 וזאת לעומת יותר מ-2,000 מסתננים במאי אשתקד.

למרות הודעת המדינה לבג"ץ, נתניהו נמנע מלומר דבר לגבי הסכם שהושג לכאורה עם מדינות באפריקה להעברת אזרחים אריתריאים. "הגדר שבנינו בדרום משיגה את התוצאה שלשמה הוקמה", אמר נתניהו, "עכשיו אנחנו צריכים להתמקד בהשבת המסתננים הבלתי חוקיים שנמצאים כאן, וגם במשימה הזאת נעמוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ