ידלין: אם ישראל תגיב במלוא עוצמתה בסוריה זה יהיה סוף משטר אסד

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי התייחס גם לעסקת ה-S-300 מרוסיה לסוריה: "הרוסים מתעקשים לתמוך בנשיא הסורי כי זו האחוזה האחרונה שלהם במזה"ת"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, האלוף (במיל') עמוס ידלין, הגיב היום (ראשון) לדברי נשיא סוריה בשאר אסד מהשבוע שעבר, לפיהם מופעל עליו לחץ ציבורי לפתוח חזית נגד ישראל ברמת הגולן. לדברי ידלין, "למרות שאסד היה מאוד תוקפני בראיון שלו לאל-מנאר, הוא אמר שלוחצים אותו לפתוח חזית ברמת הגולן, אך הוא לא אמר שזה מה שיעשה".

ידלין טוען כי תגובתו של אסד לתקיפות בשבועות האחרונים, שיוחסו בתקשורת הזרה לישראל, עשויה להיות גם סמלית – החל מירי פצצות מרגמה או ירי מנשק קל לעבר סיור צה"לי, ועד פיגועים באתרים ישראליים בחו"ל או בפעולות של ארגוני טרור פנימיים בסוריה. "יש לנו ניסיון עם מה שקרה בשלושת החודשים האחרונים, אך אמרתי שהעובדה שלא היתה תגובה בפעמים האחרונות לא צריכה ללמד אותנו על הפעם הבאה", אמר ידלין בנוגע לאפשרויות התגובה של משטר אסד. 

ידלין הוסיף כי ככל שתגובתו של אסד תהיה חריפה יותר, כך גם תגבר הסכנה למשטרו. "ככל שאסד מגיב תגובה יותר מסיבית, הוא מסתכן בדבר שאינו רוצה – התערבות בין-לאומית. הוא לא רוצה את ישראל במלוא עוצמתה, שזה סוף משטרו", אמר ידלין בשיחת וידיאו שערך באתר המכון למחקרי ביטחון לאומי. 

עמוס ידליןצילום: עופר וקנין

ראש אגף המודיעין לשעבר בצה"ל נשאל על ידי הגולשים בעיקר על המתרחש בסוריה, בלבנון ובאיראן. בעיניו, "מצבה האסטרטגי של ישראל בתום עידן אסד יהיה טוב יותר", ולדעתו האפשרות הטובה ביותר תהיה ניצחונה של האופוזיציה הסורית החילונית, ש"תבנה את סוריה מחדש". 

ידלין הסביר לגבי עסקת הנשק המיועדת של סוריה עם רוסיה להעברת מערכת האס-300, שהיקפה עומד על 900 מיליון דולר, כי "הרוסים מתעקשים לתמוך באסד כי זו האחוזה האחרונה שלהם במזרח התיכון. הם מנסים למצב את עצמם בחזרה כמעצמה עולמית. הם רואים בסוריה מקום אחרון 'שמפה לא יזיזו אותנו'". 

ידלין נשאל גם על האפשרות של ערעור היחסים הדיפלומטיים עם רוסיה במקרה של תקיפה ישראלית על מערכת הנשק המתקדמת, ואמר כי הדבר תלוי במועד התקיפה עצמה. "אם ישראל תתקוף באוניההרוסית שפורקת את הטילים בלטקייה, בהחלט צפויה הידרדרות ביחסים", טען ידלין, אך סייג את דבריו ואמר כי אינו חושב שאפשרות זו תתרחש. לדבריו, אפשרות סבירה יותר היא תקיפה של המערכת כשזו תהיה כבר בידיים סוריות. לגבי המערכת עצמה ואפשרות העברתה לידי חיזבאללה הוסיף כי מדובר בטילים "מאוד מתקדמים, מערכות מפותחות, גדולות-ממדים ובחתימה גבוהה". לדבריו, מערכת האס-300 אינה מתאימה לדרך הפעולה של חיזבאללה, והסיכוי שלה להגיע לידי הארגון הוא "נמוך מאוד". 

ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי חזר על עמדתו בנוגע לקווים האדומים שהציבה ישראל לגבי תוכנית הגרעין האיראנית, ואמר כי "בכל היבט פרקטי, יכול להיות שהאיראנים חצו את הקו האדום של ראש הממשלה". כשנשאל לגבי אפשרות התגובה של משטר האייתוללות אם יותקפו אתרי הגרעין, השיב כי "האיראנים, בניגוד לסדאם חוסיין או אסד ב-2007, לא יופתעו אם הם יקומו מחר בבוקר ויקראו בעיתון שהם הותקפו. תהיה תגובה איראנית, היא תהיה מדודה ומחושבת, אך הסיכוי שתביא למלחמה אזורית אינו גדול. הם יהיו הראשונים לעלות באש אם המזרח התיכון יתחיל לעלות באש. הם יהיו הראשונים שיספגו מכה קשה מאוד במקרה של מלחמה אזורית".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ