יעלון: "חיזבאללה מעביר לסוריה את הכוחות הכי טובים שלו"

בדיון בוועדת החוץ והביטחון בכנסת אמר שר הביטחון כי ישראל לא מתערבת במלחמת האזרחים כל עוד האינטרסים שלה לא נפגעים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר הבוקר (שני) בדיון בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "חיזבאללה מעביר לסוריה את הכוחות הכי טובים שלו". לדבריו, מלחמת האזרחים בסוריה גלשה כבר לתוך מרחבים שונים בלבנון. יעלון הוסיף כי ישראל עוקבת בדאגה אחר אפשרות שרוסיה אכן תעביר לסוריה את מערכת טילי ה-S-300 . "על פי הדיווחים, המערכת טרם הועברה ואם היא אכן תעבור, זה יקרה רק בשנת 2014", אמר שר הביטחון.

לדברי יעלון, "המדיניות שלנו היא שאנחנו לא מתערבים במלחמת האזרחים כל זמן שלא פוגעים באינטרסים שלנו כולל בהעברת אמל"ח מתקדם, טילים, או נשק כימי לחיזבאללה או בכלל חימום הגזרה".

עוד אמר השר בדיון כי "סוריה הפכה להיות זירת התגוששות בין המעצמות. עימות בין השיעים לסונים. במצב הנוכחי אף אחד מהצדדים לא יודע להפיל את הצד השני. כבר היום סוריה מפוצלת" לדברי יעלון, "אסד שולט ב-40% מהשטח. יש בדמשק לפחות ארבע שכונות, בהן שולטים המורדים". יעלון ציין כי "אנחנו מזהים פעילות אתנית, כשכל אחד מהצדדים טובח בצד השני".

שר הביטחון יעלון בוועדת החוץ והביטחון הבוקרצילום: אמיל סלמן

העיתון וושינגטון פוסט דיווח היום כי אלפי לוחמי חיזבאללה התפרסו אתמול מסביב לעיר חאלב שבצפון סוריה, כך טוענים מורדים ומפקד בכיר בתנועה השיעית הלבנונית, המרחיבה את תמיכתה בנשיא סוריה, בשאר אל אסד. ארגוני זכויות אדם טוענים כי אזרחים רבים נמלטים מהעיר מחשש להתקפה שעומדת להתרחש בקרוב. העיתון דיווח כי המפקד, שדיבר בעילום שם, אמר כי 2,000 לוחמים של חיזבאללה נמצאים במחוז חאלב, ומרוכזים בעיקר בעיירות שיעיות מצפון לעיר. לדברי מורדים בצבא סוריה החופשי, כוחות חיזבאללה מרוכזים בפרבר של העיר ונראה כי הם נערכים להתקפה.

הבוקר דיווחו מקורות בצבא לבנון כי חמושים ניסו להתנקש באיש דת סוני התומך בחיזבאללה בדרום המדינה. השייח מאהר חאמוד, שהותקף בשעה שיצא מביתו בעיר הנמל צידון, לא נפגע בניסיון ההתנקשות. בצידון מרבית האוכלוסייה היא סונית, אולם אף על פי כן, חאמוד תומך זה שנים בארגון השיעי ובמשטרו של נשיא סוריה, בשאר אל אסד.

מלחמת האזרחים בסוריה מערערת יותר ויותר את המצב בלבנון השכנה, בעוד הקרבות בעיר הסורית קוסייר זולגות ללבנון ואף מאיימות להתרחב לעימות אזורי בין סונים לשיעים, על רקע קריאות אנשי דת משני הצדדים לצאת למלחמה. אתמול דיווחו מקורות ביטחוניים בלבנון על הרוגים בעימותים בין לוחמי חיזבאללה למורדים סורים מארגון ג'בהת אל־נוסרה, שחצו את הגבול לתוך המדינה באזור בקעת הלבנון. לפי מקור אחד שדיבר עם סוכנות רויטרס, בקרבות נהרגו 15 מורדים סורים ולפחות לוחם חיזבאללה אחד.

לפי אחת ההערכות, הקרבות התנהלו על רקע ניסיון של המורדים להציב סוללות לירי מרגמות באזור, לכיוון בעלבק וכפרים הנחשבים למעוזים של חיזבאללה. בדיווחים אחרים נמסר כי לוחמי חיזבאללה היו במארב לחמושים שתכננו להסתנן מלבנון לסוריה. לפי עדי ראיה, בשטח נראו גופות רבות, ולכן ההערכה היא שמספר ההרוגים גבוה ממה שדווח. גם בעיר טריפולי בצפון לבנון התחדשו אתמול חילופי האש בין סונים לשיעים, על רקע המלחמה בסוריה. על פי הדיווחים כמה בני אדם נפגעו, בהם ילדים. הבוקר דיווחו כלי תקשורת בלבנון כי הקרבות בכמה שכונות בעיר טריפולי התחדשו ובשעות הלילה נפצעו כ-14 בני אדם.

בדבריו בפני ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ציין יעלון כי קיים בית חולים שדה לאורך הגבול בו מעניקה ישראל סיוע הומניטרי: "מגיעים אלינו פצועים. חלקם מטופלים בבית החולים שדה וחלקם מועברים לבית חולים בארץ. אנחנו שומרים על פרופיל נמוך בנושא. אין לנו כוונה לפתוח מחנות פליטים. המדיניות שלנו היא לעזור במקרים הומניטאריים".

למרות ששר הביטחון הודיע לוועדת החוץ והביטחון שיתייצב ל״יום דיונים מרוכז אחד״ בלבד לקראת הדיונים על התקציב, החליטה הוועדה שלא להקל עליו את המשימה אלא להוסיף שורה ארוכה של נושאים משמעותיים לדיון, בהם המציאות המתגבשת בחזית הצפונית, בדגש על העברות אמצעי לחימה מפרי איזון מרוסיה לסוריה, וכן מסוריה ללבנון, הצעדים לחידוש המשא ומתן המדיני על פי ״מתווה קרי”, מגמות הטרור בגזרה והצעדים הנדרשים מצד מערכת הביטחון לבלימת המגמה. על רקע זה, מגיעים דברי יעלון בדיון באשר לסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ