גנץ הציג את תוכנית הקיצוצים: יבוטלו תעסוקות מבצעיות למילואמניקים ב-2013

עוד הוחלט לקצץ בתוכניות האימון של יחידות המילואים והסדיר ובכמות אמצעי הלחימה. שר הביטחון: נערכים לשנה קשה מאוד ב-2014

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הכריע היום (שני) כי צה"ל יבטל את כל התעסוקות המבצעיות לאנשי המילואים השנה במסגרת הקיצוצים. בנוסף, במסגרת התוכנית הרב- שנתית, מתכננים במטכ"ל לצמצם בכמות אמצעי הלחימה של צה"ל.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, התייחס היום (שני) לקיצוץ בתקציב הביטחון בישיבת ועדת החוץ והביטחון: "המצב משברי, כדי לצלוח את 2013-2014 אנחנו נאלצים לחתוך בימי מילואים, להוריד באימונים ובתעסוקה המבצעית של המילואים וכפועל יוצא מזה להעמיס על הסדיר, שיעשה פעילויות במקום המילואים. יהיו קיצוצים בטווח הקצר ובתנאי שנדע לתת מענה בטווח הארוך, אנו נערכים לשנה קשה מאוד ב-2014".

בישיבת פורום המטה הכללי היום סוכם על ביטול זימונם של כ-70 גדודים לשירות מילואים בהמשך השנה. כבר בשבועיים הקרובים היו אמורים ארבעה גדודים לשרת במילואים וקריאות אלו יבוטלו לאלתר. בשל הביטול הוחלט לצמצם בצורה משמעותית באימוני יחידות סדירות, שיישלחו להחליף את חיילי המילואים.

ביחידות חיל הרגלים יבוטלו חלק משבועות האימון, ואילו בפיקוד העורף, בחיל ההנדסה, ובחיל התותחנים יתקיימו רק אימונים בסיסיים. גדודי מילואים שהיו אמורים להתאמן לפי תוכנית העבודה השנתית ימשיכו לעשות כן, אך אלו יהיו בעדיפות לחטיבות המתמרנות – גדודי החי"ר והשריון במילואים. יתר אנשי המילואים שהיו אמורים להיקרא לתקופת אימון יערכו תרגילים הכוללים כשירות בסיסית בלבד. בצבא ביטלו את התרגילים המטכ"ליים שהיו אמורים להתקיים עוד השנה, ובהם תרגיל חיל הים ותרגיל בפיקוד המרכז. 

שר הביטחון יעלון והח"כ ליברמן בישיבת חוץ וביטחון, היום

ההנחה שעמדה במרכז החלטת הצבא על הקיצוץ בזימונים לאנשי המילואים היתה כי מדובר בכסף נזיל, שניתן להעברה ולביטול באופן מידי. באגף התכנון בצה"ל המליצו לעצור את כל התעסוקות של אנשי המילואים ולפגוע באימוני יחידות סדירות שיישלחו להחליפם. אחת הסיבות למהלך היא רמת הכשירות הגבוהה של הכוחות הסדירים, שלפי ההערכות פנימיות בצבא לא תיפגע משמעותית עקב הפסקת האימונים. 

עקב הקיצוץ בתקציב הביטחון, שמשפיע בעיקר על השנים הקרובות, 2013 ו-2014, בצבא משנים פעם נוספת את התוכנית הרב-שנתית שהוכנה במטה הכללי. לפי התוכניות, זו אמורה להיות מוצגת באמצע יולי ותכלול שינויים בסדרי הגודל של הצבא. שר הביטחון אמר רק בשבוע שעבר כי גם יחידות בצבא צפויות להיסגר. אחת המסקנות שמופיעות במסגרת התכנון הרב- שנתי החדש תהיה ירידה בסד"כ אמצעי הלחימה הצבאיים. תוכנית הקיצוץ הרחבה המתוכננת לשנים הקרובות תכלול גם סגירת חטיבות, אגדים וטייסות.

במסגרת התוכנית צה"ל תכנן לקצץ 3,000 תקנים (1,000 תקנים נוספים יקוצצו אך יועברו ליחידות אחרות, בעיקר למערך המודיעין). כעת מעוניינים בצבא לקצץ כ-1,000 תקני אנשי קבע נוספים.

בצבא הגדירו סדר עדיפויות שבראשו ניצבת הפעילות המבצעית והקיום ההכרחי לחיילים (מזון, נסיעות בתחבורה ציבורית, רפואה ועוד). הכשרות היסוד והתעסוקות המבצעיות תפסו את המקום השני בסדר העדיפויות, ובמקום השלישי ניצבים האימונים. 

בנוסף החליטו בצה"ל לצמצם את היקף הפעילות של החינוך והרווחה בצבא ובמספר האירועים היחידתיים המתקיימים מחוץ לצבא. בין היתר יבוצע קיצוץ בתוכנית "עדים במדים", שבמסגרתה יוצאים נציגי צה"ל לבקר במחנות ההשמדה והריכוז בפולין, ויקוצצו נסיעות במשלחות לחו"ל. עם זאת בצה"ל אומרים כי לא יפגעו במה שקשור ברווחת הפרט המינימלית ובנושאים כמו סיוע לחיילים נזקקים.

46% מהתקציב - לכוח האדם ועלויות השכר

במסגרת התוכנית הרב-שנתית החדשה של הצבא (שכנראה תיקרא "תעוזה") מתגלים גם נתונים פנימיים על אנשי הקבע ושכרם. גיל הפנסיה הממוצע הוא 46.6. 57% מאנשי הקבע מקבלים פנסיה תקציבית (כלומר הכסף מגיע רק מתקציב צה"ל), בעוד היתר זכאים לפנסיה צוברת. 

נתונים פנימיים של צה"ל מגלים ש-55% ממשרתי הקבע מקבלים שכר ממוצע ומעלה (כ-8,500 שקל בחודש). על פי הנתונים, בתחתית סולם השכר נמצאים אנשי הקבע המשתכרים שכר מינימום, בעוד העשירון העליון של אנשי הקבע משתכר 28 אלף שקלים לחודש ומעלה.

46% מכלל התקציב הצבאי השנתי (בהתבסס על נתוני 2013) מועבר לטובת כוח האדם ועלויות השכר. 22% מובטחים לטובת עלויות הקיום הבסיסיות הצבאיות, בעיקר מזון ורפואה, ותשלומי האחזקה. עשירית מהתקציב מושקע באימונים ובשמירה על המוכנות למלחמה, 3% מושקעים בתשלומים בעבור תעסוקות מבצעיות, ואילו 19% מהתקציב מועברים ל"התעצמות" – רכש אמצעי לחימה ופרויקטים.

יעלון התייחס היום בוועדת החוץ והביטחון גם לסוגיית הפנסיה של משרתי הקבע, ואמר כי בנושא הזה "יש לא מעט אגדות אורבניות. כל מי שמתגייס לקבע מאז היותי רמטכ"ל מתגייס לפנסיה צוברת. יש לנו אנשים שעדיין עובדים לפי פנסיה תקציבית, ולכן יש כאן דור מעבר שעלינו לדעת לחיות איתו. בשנתיים האחרונות המשרתים והגמלאים נפגעו בצורה רצינית - יש לנו לא מעט משרתים בקבע שמקבלים השלמת הכנסה, והפנסיה שלהם לא גבוהה. זה הרוב המכריע, לא כולם מגיעים לדרגות בכירות, לכן ההתנפלות הזו מיותרת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ