קרי: מי שחושב שהסטאטוס-קוו בגדה יכול להימשך "חי בהזיות"

שר החוץ האמריקאי נאם בכנס השנתי של הוועד היהודי האמריקאי ואמר כי הימים הקרובים יהיו מכריעים לגבי עתידם של הישראלים והפלסטינים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

שר החוץ של ארה"ב ג'ון קרי אמר בנאום שנשא אמש (שני) בכנס השנתי של הוועד היהודי האמריקאי כי אלה שסבורים שהסטאטוס-קוו בסכסוך הישראלי-פלסטיני יוכל להימשך "חיים בהזיות". קרי ציין בנאומו כי כחבר של ישראל הוא סבור כי "חייבים להכיר בשאיפותיהם הבסיסיות של הפלסטינים".

קרי הדגיש כי הימים הקרובים יהיו מכריעים לגבי עתידם של הישראלים והפלסטינים. "אם לא נפתור את הסכסוך יהיו לכך השלכות", אמר. "הזמן שלנו הולך ואוזל. אם לא נצליח הפעם בהחלט ייתכן שלא תהיה לנו הזדמנות נוספת. אם הסטאטוס קוו יימשך ישראל תצטרך לבחור בין היותה מדינה יהודית לבין היותה דמוקרטיה".

שר החוץ האמריקאי הזהיר מפני בידודה של ישראל בזירה הבינלאומית אם הקיפאון מול הפלסטינים יימשך. לדבריו, הפלסטינים מדברים כבר עכשיו על חזרה לפעולות חד-צדדיות באו"ם. "אם הם יפנו לאו"ם שוב הם יקבלו יותר קולות ממה שקיבלו בפעם הקודמת", אמר.

קרי התריע גם מפני התגברות הדה-לגיטימציה של ישראל כתוצאה מתנועת מחאה שתתעורר בגדה המערבית. הוא אף הזהיר מפני קריסת הרשות הפלסטינית. "מה יקרה אם מחר הרשות תתפרק? מה יחליף אותה? האם אנחנו מוכנים לחיות עם סכסוך בלתי פוסק?", אמר.

לדברי קרי הדרך הטובה ביותר להבטיח את ביטחונה של ישראל הוא להגיע לפתרון של שתי מדינות לשני עמים עם הפלסטינים. "פתרון של מדינה אחת לשני העמים הוא פשוט לא מציאותי עבור אף אחד מהצדדים", הדגיש.

אתמול אמר בכיר בממשל האמריקאי לסוכנות הידיעות רויטרס. כי אם קרי יעריך כי הישראלים והפלסטינים אינם רציניים לגבי קידום תהליך השלום הוא יחדל ממאמציו וינטוש את הנושא.  הבכיר האמריקאי צוטט במסגרת כתבה של העיתונאי ארשד מוחמד, כתב רויטרס שאחראי על סיקור מחלקת המדינה בוושינגטון. במסגרת הכתבה ציין מוחמד שקרי מתנהל כ"פרש בודד" בכל הנוגע לתהליך השלום במזרח התיכון והוסיף כי גורמים רבים מתארים את קרי כנאיבי.

מוחמד ציין כי בכיר בממשל האמריקאי שעמו שוחח דחה את הטענות ואמר כי ההוכחה לכך שקרי אינו נאיבי היא נכונותו לסגת מעיסוק בנושא אם יראה ששני הצדדים אינם בשלים. "יש יותר מדי דברים שקורים ברחבי העולם", אמר הבכיר האמריקאי. "אפשר להמשיך לדפוק את הראש בקיר על הנושא הזה (תהליך השלום, ב"ר) עוד הרבה מאוד שנים".

המועד שבו יחליט קרי אם אין טעם לנסות לחדש את תהליך השלום בין הצדדים הולך ומתקרב, כאשר בשלב זה שני הצדדים מתבצרים בעמדותיהם. קרי מצפה לקבל תשובות מההנהגה בירושלים וברמאללה בשבועיים הקרובים.

עד אז ממשיך שר החוץ האמריקאי במאמציו. במהלך סוף השבוע הוא שוחח פעמיים בטלפון עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן) והבהיר לו כי הוא מצפה לתשובה חיובית בכל הנוגע לחידוש המשא ומתן. שר החוץ של ירדן, נאסר ג'ודה, שנפגש אתמול עם אבו-מאזן ברמאללה, ציין בסיום הפגישה כי קרי צפוי לחזור לאזור "בתוך ימים" לביקור חמישי בתוך חודשיים וחצי.

ג'ון קרי נואם בוועד היהודי האמריקאי צילום: אי–פי

בפגישתו עם אבו-מאזן הבהיר ג'ודה כי ירדן תומכת בחידוש המשא ומתן הישיר עם ישראל. הוא אף הציע לאבו-מאזן לקיים שיחות בין בכירים ישראלים ופלסטינים בעמאן תחת חסות ירדנית ואמריקאית, בדומה למתכונת של השיחות שהתקיימו בסוף 2011.

בשלב זה נראה כי אבו-מאזן אינו נענה ללחץ האמריקאי והירדני. הנשיא הפלסטיני שב והדגיש בפני שר החוץ של ירדן כי "הפסקת הבנייה בהתנחלויות ושחרור האסירים הפלסטינים היא הדרך ליצור אווירה שתאפשר לחדש את המו"מ".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ