שנה לאחר הפינוי |

עתירה חדשה נגד גבעת האולפנה

בעלי הקרקע הפלסטינים דורשים לפנות את כל המבנים שנותרו בהתנחלות, בהם מתגוררות יותר מ-60 משפחות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שישה מתושבי הכפר דורה אל-קרע הגישו הבוקר (שלישי) עתירה לבג"ץ בדרישה לפנות את כל המבנים שנותרו . במבנים, שהוקמו ללא היתרי בנייה על אדמות בבעלותם הרשומות בטאבו, מתגוררות כיום יותר מ-60 משפחות. לעתירה צורפו נסחי טאבו המעידים כי תושבי הכפר הם בעלי הקרקע.

גבעת האולפנה הסמוכה לבית אל הוקמה במהלך שנות האלפיים. במקום נבנו 14 בנייני דירות (6 דירות בכל אחד), מתחם של 20 קרוואנים, בריכת מים ואנטנות סלולאריות. בשנת 2008 עתרו חלק מבעלי הקרקע בדרישה לפנות חמישה מבנים שנבנו על אדמותיהם. עמדת המדינה בבג"ץ קבעה כי יש לפנות את המבנים כיוון שנבנו על קרקע פרטית וללא היתרי בנייה.

ביוני שעבר, בתום , פונו המבנים בתמורה בבית אל. ראש הממשלה נתניהו התחייב אז כי הדבר לא יהיה תקדים להריסות נוספות - כמו של תשעת הבניינים האחרים באולפנה. 

גבעת האולפנה לפני הפינוי, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

בעתירה חדשה שהוגשה על ידי עו"ד חוסאם יונס, דורשים יתר בעלי הקרקע לפנות את תשעת הבניינים שנותרו, הקרוואנים, צינורות המים, בריכת המים, האנטנות הסלולריות והגדר שמקיפה את היישוב. העותרים טוענים כי פנו מספר פעמים לפרקליטות הצבאית בדרישה להרוס את המבנים אך לא קיבלו כל התייחסות. המדינה תצטרך סיבה משפטית כדי לשנות את עמדתה מהעתירה הקודמת. 

בהתייחס לעיתוי העתירה, אמר יונס ל"הארץ" כי "הגנב לא יכול להגיד אני גנבתי לפני עשר שנים אז אני לא צריך להחזיר. המדינה ידעה כל הזמן שגם שאר המבנים נמצאים על קרקע פרטית. בכל מקרה המקום גודר בשנת 2002 ומנעו את גישתם של העותרים לקרקע. התושב הפלסטיני הפשוט, שרואה שעובדים בקרקע שלו סובר לתומו כי מכיוון שהוא תחת כיבוש הפקיעו את הקרקע שלו. אחרי זה התברר שמדובר בפלישה של מתנחלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ