עריקאת: אנו עושים מאמץ לחדש את המו"מ, לא ניתן לקרי להיכשל

הנציג הפלסטיני לשיחות סייר עם דיפלומטים בכפר פלסטיני שנהרס במלחמת ששת הימים, והגדיר את חוסר ההתעניינות של הישראלים בפלסטינים כ"עיוורון פוליטי"

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס

ד"ר סאאב עריקאת, הנושא והנותן הראשי מטעם אש"ף, אמר היום (שלישי) כי כישלון משימתו של שר החוץ של ארה"ב אינו אופציה והוסיף כי "אנחנו עושים כל מאמץ כדי שמשימתו לחדש את המשא ומתן עם ישראל תצליח". עריקאת דיבר עם דיפלומטים ועיתונאים בסיור שקיימה מחלקת המשא ומתן באש"ף באזור לטרון, שם הרס צה"ל שלושה כפרים פלסטיניים לפני 46 שנה, במלחמת ששת הימים.

עריקאת אמר שפתרון שתי המדינות בגבולות 4 ביוני 1967 והפסקת הבנייה בהתנחלויות אינן "תנאי מוקדם פלסטיני" למשא ומתן אלא מחויבות ישראלית המעוגנת בהסכמים שעליהם חתומים שני הצדדים. כרגע, אמר, הפלסטינים מצפים שישראל תגיד מהי האג'נדה שלה למשא ומתן. "האם גם זה ייחשב תנאי?", שאל.

עריקאת אמר למשתתפים בסיור שלא נקבע לוח זמנים להשלמת משימתו של קרי (או הכרזה על כישלונה). אך בתשובה לשאלת "הארץ" עד מתי יחכו הפלסטינים לתשובה ישראלית ברורה (מהי האג'נדה למשא ומתן) אמר עריקאת "חודשים". על חוסר התעניינותה של החברה הישראלית בפלסטינים ובהמשך מדיניות הכיבוש של ממשלתם אמר עריקאת שזהו "עיוורון פוליטי".

סאיב עריקאת בסיור באזור לטרון צילום: מיכל פתאל

הנציג הפלסטיני שיבח את קרי שמקדיש מאמץ רב לחידוש המשא ומתן וציין כי הוא נפגש כבר שבע פעמים עם מחמוד עבאס וארבע פעמים עמו. קרי ישוב לרמאללה בשבוע הבא. שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה נועד בתחילת השבוע עם עבאס בלשכתו ברמאללה, כחלק ממסע שכנוע משותף אמריקאי-ירדני, לשנות את העמדה הפלסטינית.

ב-1967 גירש צה"ל כ-5,200 פלסטינים מהאזור, הרס את שלושת כפריהם ומאז אסר על שובם. באתרי הכפרים הקימה קק"ל את פארק קנדה. במובלעת הוקמה גם ההתנחלות מבוא חורון. מימי האינתיפאדה השנייה ולאחר בניית גדר ההפרדה המובלעת סופחה למעשה לישראל ולפלסטינים אין גישה אליה. לתושבי בית נובא ההרוס אושר לעבד את אדמותיהם הסמוכות לכפר בית ליקייה, אך לאחר השלמת גדר ההפרדה ובעקבות הצורך באישורים ולתיאומים - כמעט ולא מתאפשר לחקלאים לעבור לאדמותיהם, ומטעי הזית שראו הדיפלומטים מוזנחים ומעלים קוצים.

עריקאת אמר שלטרון, כמו מזרח ירושלים והבקעה הם חלק אינטגרלי ממדינת פלסטין הכבושה. עריקאת, תושב יריחו, מתח בדבריו לדיפלומטים קו ישיר בין הרס הכפרים ב-1967 להריסתם היום של חמישה מבנים בכפר נועימה מצפון ליריחו. "67 בני אדם הפכו חסרי בית היום. מה אגיד להם?". במקום גרים בני שבט הרשאיידה, שהמנהל האזרחי מתכנן לרכזם - יחד עם עוד אלפי בדואים שייעקרו ממאהליהם משוליה המזרחיים של ירושלים וליישבם בניגוד לרצונם בעיר שהוא מתכנן להקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ