צה"ל תלה תצלומי נערים עם כיתוב: "עוד נתפוס אתכם"

הכרזות נתלו בכפר קדום בגדה המערבית בו מפגינים זה 10 שנים, בכל יום שישי, נגד חסימת הדרך מהכפר לעיר שכם

גילי כהן וג’קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן וג’קי חורי

במוצאי שבת האחרונה, לאחר חצות, נכנס כוח צבאי לכפר קדום בגדה המערבית למשימה בלתי שגרתית: לתלות כרזות, תמימות למראה מרחוק, אך כשמתקרבים אליהן מתגלות תמונות ארבעה מנערי הכפר ומעליהם הכיתוב: “אנחנו הצבא, נתפוס אותך אם נראה אותך”.

זה חמישה ימים שארבעת הנערים הם שיחת היום בכפר. תושבים עוצרים אותם ושואלים למה הצבא מחפש אותם, ובני משפחותיהם דואגים. “אנחנו בגיל בית ספר, לא חשבנו שישראל והצבא שלה תעשה את זה”, אומר סארי ברהם, אחד הנערים שתמונתם מתנוססת על עלוני הצבא. “אנחנו מפחדים שכל רגע יבוא אלינו הצבא. אני מרגיש ‘דרוש’ (הכוונה ל’דרוש לחקירה’), ובכל פעם שאני רואה ג’יפ בכניסה לבית הספר, אני חוזר הביתה”.

ג’מאל, אביו של סארי, אמר כי “תמונת הבן שלי שהצבא תלה מאוד הטרידה אותנו. אני חושש לחיי הבן. איך צבא שטוען שהוא החזק באזור מרשה לעצמו לאיים על ילדים?”.
זה כמה שנים, מדי יום שישי, מתקיימת בכפר קדום הפגנה נגד חסימת הדרך מהכפר לשכם. בצבא מעידים שהמקום נחשב אתר הפגנה מהעיקריות בגדה. הצבא נוהג לפזר את ההפגנות בגז מדמיע ורימוני הלם, ולעתים גם בשימוש ב”בואש”, משאית שמתיזה נוזל מצחין. בעבר אף נעזר הצבא בכלבים, אך חדל מכך.

סארי ברהם, עבוד ג'ומעה וראעד שתיוויצילום: טלי מאייר

לדברי תושב הכפר, חילמי שתיווי, “זה הכל בגלל ההפגנה. אנחנו מפגינים בגלל שסוגרים לנו את הכביש הראשי כבר עשר שנים, ולא נותנים לנו לבוא לאדמות שלנו באופן חופשי. החיילים לא מצליחים לעצור את ההפגנה, וכל פעם עושים משהו חדש לעצור אותה. עכשיו שמו את השלטים”.

“הם בטח חשבו שככה יפחדו ללכת להפגנה וזה ימנע אותה, אבל אצלנו אומרים שלא משנה מה יעשו – לא יעצרו את ההפגנה", מוסיף שתיווי.

לדבריו, לאחר שהחיילים סיימו להדביק את הכרזות, ירדו כמה תושבים וראו את תצלומי הנערים וכיתוב על כל תמונה: “אנחנו הצבא, דיר־בלאק, אנחנו נתפוס אותך אם נראה אותך, או שנבוא אליך הביתה”. הדברים נכתבו בערבית משובשת. על תליית הכרזות דווח השבוע באתר מגזין “972+”.

הכרזות עם תצלומי הנעריםצילום: טלי מאייר

עבוד ג’ומעה, בן 16, שתמונתו תלויה בכפר, אמר כי “כל דקה אני חושב שבאים לעצור אותי בלילה. אני ישן עם הנעליים, כדי שאוכל לברוח. כשאני בבית הספר אני חושב רק על זה”. בני הנוער סיפרו ל”הארץ” שנער נוסף שתמונתו מתנוססת בכרזות נסע ליריחו.
מדובר צה”ל נמסר, בתגובה, כי “זו פעילות נוספת שמתקיימת במסגרת מגוון פעילויות נגד הפרות האלימות הסדר ויידויי האבנים”.

בעבר חשבו בפיקוד המרכז להתמודד עם ריבוי ההפגנות בכפרים באמצעות “לוחמה פסיכולוגית”. באחד הכפרים נתלו בעבר תמונות הג’יפ של ראש הכפר, עם כיתוב “מאיפה אתם חושבים מגיע הכסף לזה?”, בניסיון לעורר את התושבים המקומיים להימנע מהשתתפות בהפגנות שלדברי הצבא ממומנות על ידי גורמים חיצוניים.

מקור צבאי הוסיף בעקבות הדברים כי “מדובר פה ביוזמה מקומית שהיא חלק מההתמודדות של צה"ל עם הפרות סדר וזריקות האבנים. השימוש בשיטת פעולה זו ייבחן”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ