בעקבות הלחימה בקוניטרה: אוסטריה מסיגה חייליה מכוח שמירת השלום בגולן

400 מתוך אלף החיילים ב-UNDOF יעזבו. בבוקר כבשו המורדים את מעבר הגבול, אולם צבא סוריה השיב בלחימה עזה. 2 פצמ"ר נחתו בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעקבות הלחימה בקוניטרה אוסטריה הודיעה היום (חמישי) כי היא מסיגה את כוחותיה המשרתים בכוח לשמירת השלום בגולן. באחרונה הזהירה אוסטריה כי בכוונתה לנקוט בצעד זה בתגובה להחלטת האיחוד האירופי, בלחץ בריטניה וצרפת, להסיר את אמברגו הנשק על סוריה ובכך לאפשר העברת נשק למורדים הסורים. עם זאת, היום הצהיר קאנצלר אוסטריה, וורנר פיימן, כי הנסיגה נובעת מ"סכנה גוברת ומיידית לחיילים האוסטרים, שהגיעה לרמה בלתי מתקבלת על הדעת. אין לנו יותר חופש תנועה באזור".

מספר האוסטרים בכוח האו"ם בגולן (UNDOF) הוא 380 מתוך כ-900 חיילים, ולפיכך נסיגת הכוחות האוסטרים תהווה מכה אנושה לפעילות הכוח בעתיד. שני חיילים מהכוח נפגעו היום באורח קל בקרבות באזור, כך הודיע האו"ם.

ההחלטה האוסטרית התקבלה בשעה שקרבות עזים משתוללים בשעות האחרונות באזור מעבר הגבול קוניטרה בין ישראל לסוריה. הבוקר דווח כי כוחות המורדים בסוריה הצליחו להשתלט על מעבר קוניטרה בצדו הסורי, לאחר קרב קשה עם צבא סוריה. מעבר הגבול נחשב לאחד מהסמלים החשובים ביותר של שלטון אסד ברמת הגולן. כמה שעות לאחר מכן, דיווחה רשת אל-ערביה כי כוחות אסד השתלטו מחדש על המעבר. תצפיות צה"ל אישרו כי צבא סוריה השתלט על המעבר.

הבוקר פתחו המורדים בפשיטה על העיר קוניטרה הישנה, וזמן קצר לאחר מכן הצליחו להשתלט על מעבר הגבול. במסגרת חילופי האש בין הצדדים נחתה פצצת מרגמה במחנה זיוונית של האו"ם. הדי פיצוצים רבים נשמעו בשעות הבוקר בצד הישראלי ואף ייתכן שנחתו כמה פצצות מרגמה ברמת הגולן הישראלית.

עדי ראיה בקוניטרה דיווחו על חילופי אש כבדים במקום והרבה עשן המתיימר כתוצאה משריפות. לפי אחת העדויות, המסוף הסורי של המעבר נפגע קשה מאוד. מקור באופוזיציה הסורית אמר ל"הארץ" כי "מדובר במעבר גבול סמלי. זה לא אזור אסטרטגי משום שהוא לא מהווה פתח וקו לסיוע לוגיסטי".

צה"ל העביר למרכז הרפואי זיו בצפת שני פצועים במצב קשה מהקרבות באזור קוניטרה. אחד מהם עם פציעות ירי בחזה והשני עם פציעת ירי בבטן. המטופלים התקבלו בחדר הטראומה של בית החולים ובקרוב יועברו להמשך טיפול בחדר הניתוח. רימון רסס חי התגלה בכיס מכנסיו של אחד הפצועים הסורים. חבלנים הוזעקו למקום והצוות הרפואי הורחק מחדר הטראומה

כמו כן, בשעות הצהריים הגיעו עשרות אזרחים סורים לגבול הישראלי. גורמים בצבא אמרו כי מאחר ונשקפה לחייהם סכנה כתוצאה מהקרבות, הוחלט להכניסם לשטח ישראל לצורך קיום בדיקות. הסורים נבדקו על ידי צוותים רפואיים וכוח צה"ל שהיה במקום, אך בצבא הוחלט שלא להשאירם בישראל והם הוחזרו דרך מעבר קונטרה חזרה לסוריה.

יו"ר ארגון בריטי המפקח על זכויות אדם בסוריה, ראמי עבדל-רחמן, אמר הבוקר לסוכנות הידיעות רויטרס כי "המורדים השתלטו על מעבר הגבול הסמוך לעיר העתיקה קוניטרה ברמת הגולן. במקום נשמעו פיצוצים רבים והתנגשויות אלימות עדיין מתרחשות באזור". 

בצה"ל החליטו לסגור את השטח הצבאי הסמוך לאזרחים, מחשש שייפגעו מחילופי האש באזור. במערכת הביטחון הישראלית רואים בהשתלטות המורדים על העיר קוניטרה צעד משמעותי, בעיקר בגלל מיקומה הגיאוגרפי של העיר על הדרך המקשרת בין דרום סוריה לבירה דמשק. מחלקת הביטחון של המועצה האזורית גולן עוקבת יחד עם גורמי צה"ל אחרי האירועים ובהתאם להתפתחויות תתקבלנה החלטות. כוח מחטיבת גולני נמצא כעת ברמת הגולן ובצבא שוקלים האם להשאירו לכוננות.

עשן מיתמר באזור הקרבות בצד הסורי של מעבר קוניטרהצילום: גיל אליהו

מעבר קוניטרה משמש כמעבר היחידי בין סוריה לישראל ומדי שנה מועברים בו אלפי תפוחים, באמצעות משאיות של הצלב האדום. 

ברביעי: המורדים בקוסייר נכנעו לאסד וחיזבאללה

השתלטות המורדים על מעבר קוניטרה מגיעה יממה בלבד אחרי שצבא סוריה הצליח להשתלט על העיר האסטרטגית קוסייר, ליד הגבול הלבנוני. חשיבותה של קוסייר נובעת ממיקומה על הכביש שמוביל מדמשק לים התיכון ולעיר חאלב בצפון המדינה. לפי דיווחים מסוריה, אלפי לוחמים של ארגון חיזבאללה לחמו לצד נאמני אסד בקרב על קוסייר.

כתב רשת לבנונית המזוהה עם המשטר בסוריה טוען כי הצבא הסורי נערך למתקפה גדולה באחד הפרברים הצפוניים של חאלב, שנחשב לאחד ממעוזי המורדים. לפי הדיווח, הצבא הסורי מעביר לגזרה שיירות של טנקים ותחמושת רבה. על פי פרסומים בלבנון, גם כוחות חיזבאללה צפויים לקחת חלק בקרבות בחאלב, בדומה לקרב בקוסייר.

מפקד צבא סוריה החופשי הודה כבר שלשום בהפסד בקרב על קוסייר. לדבריו, המורדים יפתחו בכמה חזיתות, כדי לא לאפשר לצבא הסדיר להיות ממוקד בחזית אחת, כפי שקרה בקוסיייר. ייתכן שהקרבות בקוניטרה ובגזרת הגולן הם חלק מהאסטרטגיה הזו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ