האו"ם יסייע לפלסטינים שנפגעו מאלימות מתנחלים בגדה

המהלך נובע בעקבות האלימות הפיזית והפגיעה ברכוש הפלסטינים על ידי מתנחלים. הרשות הפלסטינית וישראל אינן מפעילות מנגנון סיוע מוסדר לנפגעים

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

נציבות זכויות האדם של האו"ם מגבשת תוכנית למתן סיוע חירום לפלסטינים שנפגעו מאלימות מתנחלים בגדה המערבית. ל"הארץ" נודע כי המהלך נובע מעלייה במספר התקיפות האלימות, הכוללות פגיעות פיזיות וכן פגיעות ברכוש, בהן הצתת מכוניות ושדות.

ממשלת ישראל והרשות הפלסטינית אינן מפעילות מנגנון מוסדר שמעביר סיוע לנפגעי האלימות. נציבות זכויות האדם (גוף שאינו קשור למועצת זכויות האדם, שאותה ישראל מאשימה בהטיה) עמלה על תוכנית שיטתית בעניין, מגבשת קריטריונים לסיוע ומחפשת ארגונים בינלאומיים שיעניקו את הסיוע, שלא יתבטא במענקים כספיים אלא באמצעים אחרים. הסיוע יינתן באופן פרטני כאשר האו"ם יעריך את הפגיעה בכל מקרה לגופו. 

הרשות הפלסטינית לא נותנת סיוע של ממש לפלסטינים שנפגעים. פקיד ברשות אמר ל"הארץ" כי "האחריות היא של ישראל ששולטת במתנחלים. לנו אין משאבים". עם זאת הוא הוסיף כי "כששורפים מסגד אין בעיה לגייס תרומות בשעה כדי לשפץ את המסגד. לגייס עזרה עבור אנשים פרטיים זה קשה יותר".

ישראל אינה מפצה פלסטינים הנפגעים מפעולות לאומניות יהודיות כאשר הם נמצאים בשטחים משום שאינם נכללים בחוק נפגעי פעולות איבה. לעומתם, ערביי ישראל ותושבי מזרח ירושלים, כמו גם פלסטינים שנכנסים לישראל כחוק ונפגעים מאלימות יהודים, זכאים לפיצוי מביטוח לאומי וממס רכוש. 

עם זאת, ישראל מפעילה ועדה לפיצויים לפנים משורת הדין על רקע לאומני, המפצה גם פלסטינים. הוועדה הוקמה ב-1999 בהמלצת היועץ המשפטי לממשלה דאז אליקים רובינשטיין והתקנות לפעילותה פורסמו בשנת 2000. הקריטריונים שנקבעו לפיצוי הם היפגעות בפעולות לאומניות שחוק פעולות האיבה לא חל עליהן, שהגורם הפוגע אינו צה"ל וכאשר הנפגע אינו מנהל הליכים אזרחיים נגד המדינה. 

במקביל לה פועלת "ועדת אחרים" לפנים משורת הדין המפצה פלסטינים שנפגעו מפעולות צה"ל. היקף הפעילות שלה קטן וסכומי הפיצויים עומדים על מאות אלפי שקלים בשנה. הוועדה אינה סודית, אך אין לה אתר אינטרנט ובאתר משרד הביטחון אין פרטים על אופן יצירת הקשר עמה.

ועדה זו טיפלה בשורת מקרים. ב-2005 פיצתה נוצרים מכפר מראר שרכושם הושחת בידי דרוזים במהומות שהיו בכפר. הוועדה פיצתה גם משפחות של שני פלסטינים שנהרגו ושניים אחרים שנפצעו מפגיעת קסאם שאירעה כשעבדו בחממות של ההתנחלות גני טל ברצועת עזה. המדינה סירבה להכיר בהם כנפגעי פעולות איבה, ובסופו של דבר הם פוצו על ידי הוועדה המיוחדת. 

ב-2008 פוצו פלסטינים שרכושם הושחת בעקבות מהומות פינוי "הבית החום" בעיר חברון. בערוץ 10 פורסם השבוע כי לאחרונה שילמה ישראל 114,000 שקלים לפלסטיני שנפגע בראשו מפגיעת אבן שיודתה לעברו באזור יצהר. פלסטיני שהוכה באזור רמאללה קיבל 27,000 שקלים, פלסטיני שרכבו הוצת קיבל 28,000 שקלים, ופלסטיני אחר שמטע זיתים בבעלותו הושחת קיבל 20,000 שקלים.

רכב שהוצת בכפר זביידאת שבבקעת הירדן, לפני כשבועייםצילום: טלי מאייר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ