עליה של פי שניים במספר ניסיונות חטיפה של חיילים השנה לעומת אשתקד

מתחילת השנה אירעו 27 ניסיונות לחטוף חיילים. לנוכח המתרחש בסוריה בצה"ל חוששים מפני אפשרות של חטיפה בגבול רמת הגולן

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עלייה משמעותית במספר הניסיונות לחטוף חיילים: בחצי השנה האחרונה, מתחילת שנת 2013, אירעו 27 ניסיונות לחטיפת חיילים ומקרים שבהם התכוונו חוליות טרור לחטוף חיילים, כך עולה מנתונים שרוכזו בצה"ל. בשנת 2012, לעומת זאת, נרשם מספר זהה של ניסיונות חטיפה לאורך כל השנה. לנוכח המצב בסוריה, בצה"ל הביעו חשש מאפשרות של חטיפת חיילים ברמת הגולן.

לפי הפילוח שעשו בצבא, ניסיון אחד שהתרחש בערב השנה האזרחית הוגדר כ"בעל מוכנות גבוהה מאוד", אז נעצרה חוליה של הג'יאהד האסלאמי לפנות בוקר בסמוך למחסום אייל וברכבה נמצאו אמצעים שהיו אמורים לסייע להם לבצע חטיפה. בשבעה מקרים אחרים, נחשבים מתכנני החטיפה כבעלי "מוכנות בינונית" . יתר האירועים נחשבים בצה"ל לכאלו שבהם הייתה מוכנות נמוכה, או שהיה בהם רצון בלבד של פעילי טרור לחטוף חייל, שהוכח בחקירת שירות הביטחון הכללי.

במקביל, לאור המתיחות בגבול הצפון, חוששים בצה"ל מאפשרות של חטיפת חיילים באזור רמת הגולן. תקריות בהן נחטפו אנשי אונדו"ף כפי שאירע בחודש מארס האחרון ושוחררו רק לאחר כמה ימים הביא את אגף המבצעים ופיקוד הצפון לבחון את היערכות הכוחות באזור. בין היתר הוחלט לנקוט מדיניות הזהה לזו המוכרת מגבול לבנון, הכוללת למשל הנחיה לנוע רק בצמדים ובחוליות. "אנחנו יודעים שבמרחב הזה יש גם כוחות איראנים כמו קודס, חיזבאללה, ארגוני ג'יאהד ופעילים סורים, ולא מן הנמנע שיכולה להיעשות פעילות של 'חטיפה שקטה', כזו שיהיה קשה לזהות את קיומה, אבל תיצור בעיה אסטרטגית למדינת ישראל".

חיילים באימון ברמת הגולןצילום: גיל כהן מגן

"מרבית האירועים היו של פעילים המזוהים עם חמאס, אבל הרעיון לחטוף חיילים נפוץ בכלל הארגונים", אמר קצין בכיר בצה"ל המעורה בנושא. לדבריו, "אותם ארגונים מבינים שכדי לשחרר את אנשיהם מבתי הכלא בישראל, הם צריכים חייל ביד. כל עוד יש רצון ומוטיבציה ודיבורים על התארגנויות לחטיפה, זה מחייב אותנו לערנות גבוהה יותר".

בשב"כ אמרו כי בחקירותיהם של חברי חוליות טרור עולה פעם אחר פעם רצונם לבצע פיגועים בשטח, בעיקר במתכונת של חטיפה, בכדי להביא לשחרורם של אסירים ביטחוניים פלסטינים. בין היתר ציינו בשב"כ כי חלק ממשוחררי עסקת שליט, בעיקר אלה שגורשו לחו"ל, היו מעורבים בניסיונות תיווך של פעילי טרור שעודדו אותם לבצע פיגועי חטיפה.

אתמול הופצה למשרתים בצה"ל פקודה הקוראת לחדד את הנהלים בנוגע לאבטחתם של חיילים. אגף המבצעים הורה ליחידות שונות לערוך מבצעי חטיפה מדומים, כדי לבצע בקרה על החיילים ולוודא שהם עומדים בכללים השונים שנועדו למניעת חטיפות כמו, למשל, האיסור לנסוע בטרמפים.

לפני כיומיים דווח על ניסיון חטיפה של שתי חיילות המשרתות במחנה 80. השתיים טענו כי אלמונים ניסו להיכנס לרכבן בכוח, כוחות הביטחון פתחו בסריקות. כמו כן, השב"כ התיר לפרסום לפני כמה ימים כי הארגון חשף פעיל חמאס שהתכוון לבצע פיגוע ירי וחטיפה, וקיבל הכוונה על ידי משוחרר בעסקת שליט שגורש לחו"ל. לפני כחודש הוגש על ידי פרקליטות מחוז ירושלים כתב אישום חמור נגד חמישה תושבי מזרח ירושלים המואשמים בהקמת תא טרור שתכנן לחטוף יהודי ולבצע פיגועי ירי באזור הר הבית והכותל המערבי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ