ישראל לאו"ם: מצאו בהקדם תחליף לחיילים האוסטרים שעוזבים את הגולן

וינה החליטה להסיג את כוחותיה מהגבול בשל הלחימה באזור קוניטרה. דובר משרד החוץ בירושלים: מקווים שהמהלך לא יביא להסלמה נוספת באזור

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ישראל דורשת מהאו"ם למצוא בהקדם תחליף לחיילים האוסטרים שהוצאו מכוח פקחי UNDOF ברמת-הגולן. היום (חמישי), הודיעה אוסטריה כי בעקבות הלחימה בקוניטרה, היא מסיגה את כוחותיה המשרתים בכוח לשמירת השלום בגולן. בעקבות הצעד, אמר דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, כי ישראל "מצפה מהאו"ם לעמוד במחויבותו לפי החלטת מועצת הביטחון מספר 350 שמתוקפה הוקם כוח הפקחים ברמת הגולן".

פלמור ציין עוד כי ישראל מעריכה את תרומתה רבת השנים של אוסטריה לכוחות שמירת השלום של האו"ם במזרח התיכון, אולם "מצרה על החלטתה להוציא את חייליה מכוח UNDOF. אנחנו מקווים שהמהלך לא יביא להסלמה נוספת באזור", אמר פלמור.

באחרונה הזהירה אוסטריה כי בכוונתה לנקוט בצעד זה בתגובה להחלטת האיחוד האירופי, בלחץ בריטניה וצרפת, להסיר את אמברגו הנשק על סוריה ובכך לאפשר העברת נשק למורדים הסורים. עם זאת, היום הצהיר קאנצלר אוסטריה, וורנר פיימן, כי הנסיגה נובעת מ"סכנה גוברת ומיידית לחיילים האוסטרים, שהגיעה לרמה בלתי מתקבלת על הדעת. אין לנו יותר חופש תנועה באזור". בשעות הצהריים קיבל שגריר ישראל בווינה, אביב שיר-און, עדכון ממשרד החוץ האוסטרי על ההחלטה. זמן קצר לאחר מכן התקשר מנכ"ל משרד החוץ האוסטרי לעמיתו הישראלי עם עדכון דומה.

הקרבות בין כוחות אסד לצבא המורדים בקוניטרהצילום: גיל אליהו

מקור בכיר במשרד החוץ בירושלים ציין כי שגריר ישראל באו"ם רון פרושאור ואנשיו, הונחו לפתוח במגעים עם שגרירי המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם וכן עם לשכתו של מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, בנוגע למציאת תחליף מהיר והולם לכוחות האוסטרים.

המסר הישראלי שהועבר למזכ"ל האו"ם כי זהו מקרה מבחן לאמינות כוחות שמירת השלום של האו"ם. מקור במשרד החוץ ציין כי יועציו של מזכ"ל האו"ם הדגישו בפני דיפלומטים ישראלים בניו-יורק כי באן מתכוון באופן אישי לטפל בנושא ולמצוא מדינות שיסכימו לשלוח חיילים שיחליפו את החיילים האוסטרים.

מזכ"ל האו"ם באן קי-מון עצמו הביע הערב צער על החלטה של אוסטריה להוציא את חייליה מכוח פקחי האו"ם ברמת הגולן. "המזכ"ל פנה למדינות החברות באו"ם כדי לאתר בצורה דחופה מדינות שיסכימו לתרום כוחות לאונדו"ף", נמסר מלשכתו של באן. "המשך הנוכחות של הכוח באזור הינו חיוני".

מספר האוסטרים בכוח האו"ם בגולן הוא 380 מתוך כ-900 חיילים, ולפיכך נסיגת הכוחות האוסטרים תהווה מכה אנושה לפעילות הכוח בעתיד. שני חיילים מהכוח נפגעו היום באורח קל בקרבות באזור, כך הודיע האו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ