הושבעה ממשלה פלסטינית חדשה בגדה

אבו מאזן ציין כי הוא וממשלתו יהיו פתוחים לביקורת בונה על מנת לתקן טעויות ועיוותים, והדגיש כי היה מעדיף להקים ממשלת אחדות עם חמאס

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הממשלה הפלסטינית החדשה, , הושבעה הערב (חמישי) בפני הנשיא במוקאטעה ברמאללה. בסוף השבוע שעבר , ששימש כנשיא אוניברסיטת א-נג'אח בשכם ויו"ר ועדת הבחירות המרכזית הפלסטינית, לתפקיד ראש הממשלה במקומו של ד"ר שהתפטר לפני כחודשיים.

רוב השרים בממשלה החדשה נותרו באותם תפקידים שמילאו בממשלה הקודמת בראשות פיאד. לתפקיד שר האוצר ימונה שוקרי בשארה ,שהיה בכיר במערכת הבנקאות הפלסטינית, ויאוישו שני תפקידים שלא אוישו בעבר: ד"ר מוחמד מוסטפא, מנהל קרן ההשקעות הפלסטיני ויועצו הכלכלי הבכיר של אבו מאזן, וזיאד אבו עמרו, גם הוא מהמעגל הקרוב לנשיא מונו לתפקיד סגני ראש הממשלה. המינוי נתפס ברמאללה כמסר של אבו מאזן שרוצה להראות שהוא מי ששולט בממשלה החדשה. 

עבאס מסר לאחר ההשבעה כי הוא מעניק את כל התמיכה לממשלה החדשה על מנת שתעשה את תפקידה על הצד הטוב ביותר, ובראש ובראשונה תשרת את האזרח הפלסטיני. אבו מאזן ציין כי הוא והממשלה החדשה יהיו פתוחים לביקורת בונה על מנת לתקן טעויות ועיוותים, אך לא יהיה מוכן לביקורת הנובעת משנאה ופגיעה בכבודם של מי מחברי הממשלה.

השבעת הממשלה הפלסטינית בגדהצילום: רויטרס

אבו מאזן הדגיש כי היה מעדיף להכריז על הקמת ממשלת אחדות עם החמאס אולם הדבר לא יצא לפועל בשל המחלוקות סביב הבחירות. הוא ציין כי ברגע שהחמאס יסכים לבחירות, תוקם ממשלת הסכמה לאומית של טכנוקרטים על מנת להכין את השטח לבחירות.

ראש הממשלה החדש, אל-חמדאללה, בן 54, הוא דמות מוכרת בחוגים האינטלקטואליים ונחשב לאיש עצמאי שאינו נמנה על חברי תנועת פתח. אל-חמדאללה נולד בטול כרם ומכהן כנשיא אוניברסיטת א-נג'אח ב-15 השנים האחרונות. הוא בעל דוקטורט בבלשנות יישומית, ומילא שורה ארוכה של תפקידים באקדמיה הפלסטינית. אל-חמדאללה מכהן גם כחבר בוועדת החוקה הפלסטינית. בשנים האחרונות הוא מילא שורה של תפקידים באקדמיה ובפורומים אקדמאים ערביים, וב-2002 התמנה לתפקיד מזכ"ל ועדת הבחירות המרכזית - תפקיד בו הוא מכהן עד היום. ועדת הבחירות המרכזית היא הוועדה שארגנה את הבחירות לנשיאות ב-2004 וב-2006.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ