נתניהו ופוטין שוחחו על רקע החשש מהתפרקות כוח האו"ם בגולן

האו"ם יציג עד סוף יוני הצעות לחיזוק מנדט כוח אונדו"ף והתאמתו למציאות הביטחונית באזור. בינתיים, מוע' הביטחון ביקשה מאוסטריה לדחות את הסגת חילייה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

על רקע ההסלמה בלחימה בסוריה והחשש מהתפרקות כוח פקחי האו"ם ברמת הגולן, שוחח אתמול (שישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. השיחה התקיימה זמן קצר אחרי שהנשיא הרוסי הציע לשגר חיילים רוסים שיתגברו את כוחות האו"ם באזור.

דובר הקרמלין, שהודיע על קיום שיחת הטלפון בין פוטין לנתניהו, לא מסר פרטים על תוכנה מלבד העובדה שהיא עסקה במצב בסוריה.

במהלך הלילה התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום בנוגע למצב כוח פקחי האו"ם (אונדו"ף) ברמת הגולן. שלשום הודיעה ממשלת אוסטריה כי עד תחילת יולי תוציא את 380 חייליה המשרתים בכוח, מחשש לחייהם. 

הלחימה באזור קוניטרה, סמוך לגבול ישראל-סוריה, השבועצילום: גיל אליהו

כוח אונדו"ף הוקם במאי 1974 מתוקף החלטת מועצת הביטחון של האו"ם מספר 350 כדי לפקח על הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה. הכוח מונה כ-900 חיילים מכמה מדינות. תפקיד הכוח הוא לפקח על אזור החיץ בגבול בין ישראל לסוריה ברמת הגולן, לוודא שאין נוכחות צבאית באזור החיץ, לפקח על דילול כוחות הצבא משני צידי הגבול ולהתערב במקרה שכוחות צבא של אחד מהצדדים נכנסים לאזור החיץ.

שגריר בריטניה באו"ם, מארק ליאל גרנט, שמשמש כנשיא התורן של מועצת הביטחון, אמר לכתבים אחרי הדיון כי נבחנת אפשרות לשנות את המנדט של כוח פקחי האו"ם ברמת הגולן ולחזק אותו בצורה שתתאים למציאות הנוכחית באזור. לדבריו, ב-26 ביוני תתקיים הצבעה על הארכת המנדט של כוח הפקחים בחצי שנה נוספת, ולקראת הדיון יציג האגף לכוחות שמירת שלום באו"ם לחברות מועצת הביטחון אפשרויות לגבי שינוי המנדט.

השגריר הבריטי הוסיף כי בינתיים פנתה מועצת הביטחון לממשלת אוסטריה וביקשה ממנה לדחות את הסגת חייליה ככל האפשר כך שניתן יהיה למצוא להם תחליף. הוא ציין כי האגף לכוחות שמירת שלום באו"ם פנה להודו ולפיליפינים, שתי מדינות שחייליהן משרתים באונדו"ף, כדי לבדוק אם יהיו מוכנות לשלוח חיילים נוספים. פנייה דומה נעשתה גם לפיג'י, שתורמת לאונדו"ף מספר קטן של חיילים.

שגריר רוסיה באו"ם, ויטלי צ'ורקין, חזר בדיון במועצת הביטחון על הצעתו של הנשיא פוטין לשלוח גדוד של 300 חיילים רוסים שיחליפו את הכוח האוסטרי. עם זאת, הוא הדגיש כי כדי לעשות כן יהיה צורך בהסכמתן של סוריה וישראל, שכן הסכם הפרדת הכוחות מ-1974 מונע מאחת מחמש החברות הקבועות במועצת הביטחון – ארה"ב, רוסיה, סין, בריטניה וצרפת – לשלוח חיילים לאונדו"ף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ