נתניהו: התפרקות אונדו"ף מוכיחה שאין לסמוך על כוח בינלאומי בהסדר שלום

רה"מ שוחח שלשום עם פוטין על נסיגת האוסטרים מכוח האו"ם בגולן. לדבריו, "הסדר למדינה פלסטינית יישען על הסדרי ביטחון שמתבססים על צה"ל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו טען הבוקר (ראשון), בפתח ישיבת הממשלה, כי התפרקות כוח פקחי אונדו"ף ברמת הגולן מוכיחה שישראל אינה יכולה לסמוך על כוחות בינלאומיים שישמרו על הביטחון בהסדר שלום עם הפלסטינים.

"ההתפוררות של כוח האו"ם בגולן מחדדת את העובדה שישראל איננה יכולה להשעין את ביטחונה על כוחות בינלאומיים", אמר נתניהו. "הם יכולים להיות חלק מהסדרים, הם אינם יכולים להיות המשענת הבסיסית של ביטחון ישראל. על כך אני אשוחח עם מזכיר המדינה קרי. יחד ננסה לקדם את הדרך למצוא פתח למו"מ עם הפלסטינים, במטרה להביא להסדר. ההסדר הזה יתבסס על מדינה פלסטינית מפורזת שמכירה במדינה היהודית, ועל הסדרי ביטחון מוצקים שמתבססים על צה"ל".

שלשום שוחח נתניהו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, זמן קצר אחרי שהנשיא הרוסי הציע לשגר חיילים רוסים כדי לתגבר את כוחות האו"ם באזור, לאחר שאוסטריה הודיעה על הוצאת חייליה מכוח אונד"ף. לאוסטריה 380 מתוף 900 חיילי הכוח הזה.

בלילה שבין יום חמישי ליום שישי התכנסה מועצת הביטחון של האו"ם לדיון חירום בנוגע למצב כוח האו"ם אונדו"ף ברמת הגולן. תפקיד הכוח לפקח על אזור החיץ בגבול בין ישראל לסוריה בגולן, לוודא שאין נוכחות צבאית באזור החיץ, לפקח על דילול כוחות הצבא משני צדי הגבול ולהתערב במקרה שכוחות צבא של אחד מהצדדים נכנסים לאזור החיץ.

שגריר בריטניה באו"ם, המשמש נשיא התורן של מועצת הביטחון, אמר אחרי הדיון כי נבחנת אפשרות לשנות את המנדט של כוח פקחי האו"ם בגולן ולחזק אותו בצורה שתתאים למציאות הנוכחית באזור.

השגריר הבריטי הוסיף כי בינתיים פנתה מועצת הביטחון לממשלת אוסטריה וביקשה לדחות כמה שאפשר את הוצאת החיילים, כדי לאפשר מקסימום זמן למציאת תחליפים.

עמדת אונדו"ף בגבול ישראל-סוריה בגולןצילום: אי–פי

שגריר רוסיה באו"ם ויטלי צ'ורקין חזר בדיון במועצת הביטחון על הצעת פוטין לשלוח גדוד של 300 חיילים רוסים כדי להחליף את הכוח האוסטרי. הוא הדגיש כי כדי לעשות כן יהיה צורך בהסכמתן של סוריה וישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ