בריטניה בודקת אם פעילות קק"ל בתחומה מנוגדת לעקרון השוויון

בעקבות פניות גופים בבריטניה, המקדמים חרם על ישראל, בודקת ועדה ממשלתית האם קק"ל אינה חורגת מדרישות שמציב החוק לארגוני צדקה

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

הרשויות בבריטניה הודיעו כי בכוונתן לבדוק אם פעילות קק"ל בבריטניה מנוגדת לעקרון השוויון במדינה. הדבר נעשה בעקבות תלונות של פלסטינים על פעילות קק"ל ל"וועדת הצדקה" (Charity Commission) של ממשלת בריטניה.

הקרן הקיימת לישראל, והקרן קיימת לישראל בבריטניה בפרט, עומדות בשנים האחרונות במרכז קמפיין של גופים שונים הפועלים להטלת חרם על ישראל. אחת ממטרות הקמפיין היא למחוק את קק"ל בריטניה מרשימת ארגוני הצדקה במדינה. לטענת מארגני הקמפיין, קק"ל היא ארגון גזעני שגזל אדמות מערבים והשתתף בטיהור האתני של פלסטין. 68 חברי פרלמנט חתמו בשנה שעברה על מכתב הקורא לשלול את מעמד הצדקה של הארגון, שנועד לגייס כספים לקק"ל בישראל, אך מדובר ביישויות משפטיות נפרדות לחלוטין. 

לפני חודשיים החל להגיע גל של מכתבים לוועדת הצדקה, גוף ממשלתי בריטי שתפקידו לפקח על ארגוני הצדקה ולבדוק אם הם עומדים בדרישות החוק. הוועדה דנה בבקשה למחוק את קק"ל מרשימת ארגוני הצדקה, אך החליטה שלא לעשות כן.

קק"ל נוטעת יער בלהבים בנגבצילום: אליהו הרשקוביץ

הוועדה בחנה את הטענות נגד קק"ל והחליטה  שכל מטרות הארגון הן צדקה, ושאין עילה למוחקו מהרשימה. עם זאת, הוועדה ציינה כי "הדבר היחיד שמונע הסקת מסקנה זו היא השאלה אם מטרות הקק"ל תואמות עם דרישות חוק השוויון"- כלומר, האם קק"ל משרתת באופן שונה את הציבור היהודי והערבי. זאת בהתאם לחוק שעבר בבריטניה ב-2010, לפיו גופים אינם רשאים להפלות על רקע מאפיינים כמו גיל, מוגבלות, מין, נישואים, הריון, גזע, אמונה ושינוי מגדר. בשל כך, הנושא הועבר למשרד הראשי בלונדון לבדיקה.

ועדת הצדקה בדקה לפני שנתיים גם את ארגון אינטרפאל הפלסטיני, שהוצא אל מחוץ לחוק בישראל בטענה שהוא מהווה צינור כספים לחמאס. השלטונות הבריטיים החליטו בסופו של דבר שלא לשלול את ההכרה באינטרפאל כארגון צדקה, אך הורו לו להפסיק חלק מפעילותו.

לא התקבלה תגובת קק"ל בריטניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ