סיוע מיוחד בדרך לאישור

ארה"ב תעניק לישראל 488 מיליון דולר למערכות יירוט טילים ורקטות

למרות הקיצוצים בתקציב הביטחון האמריקאי, הסיוע הביטחוני יוגדל מעבר לתוכנית המקורית. ישראל תקבל עוד 5 סוללות כיפת ברזל עד סוף השנה הבאה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

ארצות הברית מתכוונת להגדיל את הסיוע הביטחוני החריג לישראל לצורך פיתוח ורכש של מערכות נוספות ליירוט טילים ורקטות, עוד מעבר לתוכנית המקורית – וזאת למרות הקיצוצים החריפים בתקציב הביטחון האמריקאי. כך עולה מנוסח חוק שאושר בוועדה של בית הנבחרים בוושינגטון בשבוע שעבר.

ועדת השירותים המזוינים בבית הנבחרים האמריקאי אישרה בשבוע שעבר את ההצעה שהגיש יו"ר הוועדה, הווארד מקיאון, בדבר "חוק סמכויות הביטחון הלאומי" - הוא חוק תקציב הביטחון. על-פי נוסח ההצעה, תקציב ארצות הברית 268 מיליון דולר נוספים בשנת 2014 לצורך פיתוחן של שתי מערכות יירוט, הנעשה במשותף בידי ארצות הברית וישראל, ולצורך הצטיידות ישראלית במערכות. מדובר במערכת הטילים "חץ 3" ליירוט טילים לטווח ארוך ומערכת "שרביט קסמים", ליירוט טילים ורקטות לטווח בינוני.

בנוסף, נאמר בהצעת החוק כי מתוכננת הקצבה נוספת של 220 מיליון דולר ב-2014 למימון רכש סוללות נוספות של מערכת "כיפת ברזל" - שבניגוד לשתי המערכות האחרות היא פיתוח ישראלי בלעדי, ואולם ארצות הברית מממנת את רוב הפרויקט. הצעת החוק צריכה לעבור כעת לאישורה של ועדת ההקצבות בבית הנבחרים ובשלב מאוחר יותר תוגש לאישור הסנאט.

אובמה מצטלם על רקע סוללת כיפת ברזל בנתב"גצילום: אי-אף-פי

סכומים אלו באים בנוסף לסיוע הביטחוני השנתי שמעניקה ארצות הברית לישראל, בסכום של כ-3.1 מיליארד דולר. שר ההגנה האמריקאי, צ'אק הייגל, שביקר לפני כחודשיים בישראל, לראשונה במסגרת תפקידו החדש, הבטיח כי למרות הקיצוצים המשמעותיים בתקציב הביטחון האמריקאי, הסיוע הביטחוני לישראל – ובפרט הסיוע למערכות יירוט הטילים – לא ייפגע.

בכך ממשיך ממשל אובמה לגלות נדיבות יוצאת דופן בסיוע הביטחוני לישראל, חרף המחלוקות עם ממשלת נתניהו באשר לתהליך המדיני עם הפלסטינים ואופן הטיפול הנחוץ באיום הגרעין האיראני. בשנים האחרונות הודיעה ארה"ב על הקצבת יותר ממיליארד דולר מעבר לסיוע הביטחוני לצורך מימון פיתוח ורכש מערכות היירוט. במערכת הביטחון הישראלית רואים בהחלטה הנוכחית עדות נוספת לעוצמת הקשר בין שתי המדינות.

עד כה הצטייד מערך ההגנה האווירית הישראלי בחמש סוללות של כיפת ברזל. על-פי התוכנית, תקבל ישראל לרשותה עוד חמש סוללות עד סוף השנה הבאה, במטרה לאפשר יכולת פריסה ראשונית בשטח המדינה כולה. בסוף מאי, לאחר החלטת ממשלת נתניהו על קיצוץ בתקציב הביטחון, נדונה בין היתר הצעה להקפאת העיסוק במערכת "שרביט קסמים" כדי לחסוך את ההשקעה הישראלית בפרויקט. עם זאת, בדיונים פנימיים במשרד הביטחון הובהר כי משמעות הדבר תהיה משבר עם הפנטגון, שממשיך להשקיע כספי עתק בפרויקט – ולכן נראה כי ישראל תחזור בה מכוונה זו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ